6 Грудня, 2019

5 речей, які шкодять якості повітря в приміщенні

Реальність така, що повітря в наших оселях не завжди таке безпечне, як ми думаємо. Що робити, щоб повітря в приміщенні стало безпечним?

За даними Агентства охорони навколишнього природного середовища США, концентрація забруднювачів в приміщенні часто буває у 2–5 разів вища,  ніж на відкритому просторі. Це може здатися не особливо важливим, але коли ви усвідомите, що високі концентрації забруднювачів викликають проблеми з диханням (хронічну обструктивну хворобу легень чи астму), то ця статистика стане цінною інформацією.

Спочатку слід дізнатися про те, що негативно впливає на якість повітря в приміщенні. Тоді ви вже зможете вжити заходів для прийняття найкращих рішень щодо покращення чистоти повітря.

Які п’ять речей негативно впливають на якість повітря в приміщенні? 

Леткі органічні сполуки (ЛОС) 

Першими в переліку є летючі органічні сполуки, також відомі як ЛОС. Це, мабуть, найлегше виправити. Просто треба дізнатися, чи є небезпечні хімічні речовини в меблях, постільних речах та інших придбаних вами продуктах. Чим більше нетоксичних речей ви купуєте, тим більше шансів на те, що ваш будинок буде мати кращу якість повітря. 

ЛОС – це забруднювачі (хімічні речовини), які мають високий тиск пари при звичайній кімнатній температурі. Великі концентрації ЛОС можуть призвести до таких серйозних наслідків для здоров’я, як подразнення очей, носа і горла, головного болю, нудоти, а також можуть вразити печінку, нирки й центральну нервову систему. Деякі ЛОС, такі як бензол і формальдегід, навіть пов’язані з раком. Отже, вони підвищують ризик того, щоб ви можете захворіти. 

Звідки беруться ЛОС?

Найбільш поширені форми ЛОС у приміщенні – це ацетон, бензол і формальдегід. Ці ЛОС найчастіше вивільняються в повітря через засоби для миття та чищення, аерозольні ароматизатори, розчинники, лаки і фарби. 

Як боротися з ЛОС?

Зберігайте лаки, фарби та розчинники поза оселею, а під час їх застосування переконайтесь, що зона, в якій ви їх використовуєте, добре провітрюється. Взагалі розумним, усвідомленим рішенням для здоров’я буде переоцінити засоби для миття й очищення, які ви застосовуєте. Краще користуватися тими, що мають низьку концентрацію ЛOC або нульову. Не забувайте, що на більшості поверхонь суміш натурального соку цитрусових та оцту творить дива.

Але вже перераховані хімічні речовини не є єдиними небезпечними джерелами ЛОС. Усе – від меблів, постільної білизни й до ароматичних свічок – може впливати на якість повітря через ЛОС. Матраци можуть містити пінополіуретани, які при змішуванні з вогнезахисними речовинами випаровують ЛОС. Подушки також зазвичай виготовляються з пінополіуретану. І якщо сировина для постільних речей була оброблена пестицидами, то ваші простирадла та ковдра, ймовірно, також виділяють ЛОС. Навіть свічки часто виготовляють із токсинами або з токсичної сировини. Для свічок найкраще рішення – це бджолиний віск. Уникайте парафіну будь-якою ціною, навіть парафінових сумішей.  

Вуглекислий газ (CO2)

Усі ми знаємо, що таке вуглекислий газ і як негативно він може впливати на наше здоров’я. Але чи відомо, що він також сприяє погіршенню якості повітря в приміщенні?

Ми всі виробляємо CO2 природним шляхом, навіть наші тварини. Якщо у вашому будинку проживає багато людей, то при диханні виділяється багато вуглекислого газу. Додайте до цього ще й погану вентиляцію, і у вашому будинку концентрація CO2 стане перевищеною. 

Серед інших причин занадто високого рівня CO2: несправні кондиціонери та виділення газів із ґрунту (особливо при вологій погоді). Також концентрація CO2 в приміщенні збільшується при використанні для опалення газу і твердого палива.

Вуглекислий газ безбарвний, без запаху. А отже, його досить важко виміряти. На щастя, існує досить простий спосіб контролювати рівень CO2 в приміщенні. Усе, що вам потрібно зробити, – це переконатися, що у вашому будинку справна вентиляція. Погана вентиляція зберігає все, що застрягло всередині, тому це ключовий компонент для покращення якості повітря в приміщенні.

Якщо залишати вікна і двері відкритими, коли це можливо, то це  забезпечить гарне провітрювання. Крім того, важливим є належний догляд за системою опалення, вентиляції та кондиціювання. Її слід перевіряти кожні 1-2 роки. Також у кожному будинку радять встановлювати внутрішні детектори вуглекислого газу. 

Температура 

Так, температура впливає на якість повітря. По-перше, пилові кліщі процвітають у теплішому кліматі, по-друге, високі температури насправді призводять до того, що хімічні речовини в приміщеннях швидше випаровуються.

Звичайно, занадто низька температура також погано сприяє на наш організм. Ви можете помітити такі фізичні симптоми, як тремтіння або зменшення кровообігу в руках і ногах. Температура також безпосередньо пов’язана з різним ступенем продуктивності та млявості, тому це ще одна річ, про яку слід пам’ятати.

Портативні пристрої змінного струму та віконні кондиціонери,  як правило, зменшують витрати й економлять енергію. До того ж, вони творять дива для якості повітря в приміщенні. У літні місяці температура в кімнаті повинна бути від 23 до 26 оС, тоді як у зимові місяці вона може становити 20–24 оС. 

Пил та інші алергени 

Причиною свербежу очей, чхання, кашлю, головного болю можуть стати пилові кліщі. Вони харчуються мертвими клітинами шкіри людини і процвітають при температурах вищих, ніж  20 оС. Що ще гірше, один невеликий пиловий кліщ може харчуватися цвіллю й мертвою шкірою та лупою домашніх тварин. Тож ви вдихаєте коктейль з алергенів.

На жаль, викорінити пил з повітря фізично неможливо. Але, звичайно, ви можете вжити заходів, щоб зменшити його рівень. Один із найкращих способів зробити повітря без пилу та інших алергенів – це вкладати кошти в  очищувач повітря. Для забезпечення чистоти повітря вам знадобиться високоефективний повітряний фільтр (HEPA). Запускаючи очищувач, тримайте двері закритими, щоб очищення було якісним. Зрештою, чим більше разів повітря проходить через очисник, тим чистішим воно стає. 

Вологість 

Останнє, що ви можете зробити для покращення якості повітря у вашому будинку –  це купити осушувач повітря або зволожувач повітря. (Що потрібно – залежить від рівня вологості у вашому будинку). Аналогічно з впливом температури на якість повітря: занадто високий або занадто низький рівень вологості може спричиняти негативні наслідки.

Рівень вологості повітря, який досягає понад 50 %, сприяє розвитку грибків і цвілі, які можуть викликати проблеми з диханням та навіть призводити до захворювань легенів. З іншого боку, рівень вологості повітря нижче 30 % може викликати сухість очей і носа, хвороби горла, роздратування шкіри.

Якщо рівень вологості повітря опуститься нижче 30 % – ви захочете отримати зволожувач повітря.  Але якщо рівень вище 50 % – вам потрібен осушувач повітря. Осушувачі всмоктують вологу, покращуючи загальну якість повітря.

Бажаєте перевірити якість повітря у своїй оселі – звертайтесь у спеціалізовану лабораторію компанії «ОТАВА». Висококваліфіковані фахівці проведуть хімічний аналіз повітря, визначать рівень летких органічних сполук (ЛОС) у ньому, рівень вуглекислого газу (CO2), виміряють температуру і вологість.