12 Квітня, 2018

Аналіз ґрунту присадибної ділянки як засіб вберегти родину від важких захворювань

Агрохімічний аналіз ґрунту давно став ефективним помічником фермерів, ландшафтних дизайнерів, власників теплиць, садів і присадибних ділянок. Надійні результати таких аналізів надає незалежна аналітична лабораторія Науково-сервісної фірми «ОТАВА».

Водночас лабораторний аналіз ґрунту може відповісти на не менш важливе питання, що стосується здоров’я людини: чи безпечні наші землі?

Українці все частіше замовляють хімічний аналіз води, яку вони використовують з власних криниць і свердловин. Вони хочуть пересвідчитися, чи не впливає на якість води вигрібна яма, курник або свинокомплекс, що знаходяться неподалік. Важливий такий аналіз і в разі виникнення підозр щодо ймовірного надходження токсичних речовин у воду з ґрунтів за рахунок природних компонентів (наприклад, землі, збагачені миш’яком, цинком, залізом тощо). 

Звідси випливає, що ґрунти – не тільки одна з ланок акумулювання токсичних речовин, а й джерело можливого забруднення вод на присадибній ділянці. Тому з позицій безпеки людської життєдіяльності не менше значення має лабораторний аналіз ґрунтів та екологічна експертиза земельних ділянок.

Ще на стадії проектування нової багатоповерхівки або котеджного містечка на будівельному майданчику пробурюються свердловини для вивчення механічних властивостей земель і рівня ґрунтових вод, щоб запобігти руйнуванню та підтопленню будинку. Однак майбутнім власникам житла не менш важливо знати, чи не впливають ґрунти на їхнє здоров’я та здоров’я дітей, які у ранньому віці все пізнають на смак.

Відповідь щодо екологічної безпеки земель можуть дати фахівці компанії «ОТАВА». З’ясувати природу забруднювальних речовин не просто. Але це успішно роблять досвідчені спеціалісти фірми, поєднуючи науковий підхід і можливості високочутливого обладнання.

З позицій екологічної безпеки лабораторний аналіз ґрунту варто зробити й для дач і заміських земельних ділянок.

Хімічний аналіз ґрунту на сторожі здоров’я власника земельної ділянки

Хімічна лабораторія ОТАВИ проводить визначення у ґрунті токсичних речовин: важких металів (ртуть, кадмій, хром, нікель, свинець, миш’як), які очолюють ТОП-групу забруднювачів ґрунтів, а також фторидів, азбесту й діоксинів.

Ці речовини мають серйозний вплив на здоров’я людини. Миш’як, азбест і діоксини викликають рак. Неврологічні ушкодження та зниження рівня інтелекту зумовлює свинець. Ртуть і кадмій спричиняють захворювання нирок. На опорно-руховий апарат впливають фториди, кадмій і свинець. Особливо небезпечними забруднювачами ґрунтів й усього довкілля є поліхлоровані дибензодіоксини та дибензофурани (ТХДД(Ф)). Саме з наявністю ТХДД пов’язують токсичну дію Agent Orange (2,4,5-T), який був використаний під час в’єтнамської війни. Є дані, що ТХДД(Ф) призводять до масових захворювань людей.

Крім того, фахівці фірми «ОТАВА» виконують лабораторний аналіз ґрунтів на вміст пестицидів і нітратів. Майже 90 % фунгіцидів – канцерогени. Медики вказують на зв’язок пестицидів з порушенням уваги. Високі концентрації нітратів можуть спричиняти гострі захворювання людей і навіть призводити до смерті.

Поза увагою хіміків аналітичної лабораторії ОТАВИ не залишилися радіонукліди, включно з тими, що потрапили у землю під час аварії на Чорнобильській АЕС.

Як забруднюються українські ґрунти?

Важкі метали можуть потрапляти у верхні шари землі з гірських порід, а також внаслідок спалювання кам’яного вугілля, дизпалива та мазуту. 

Використання компостів, засобів для протравлювання зерна, добрив призводить до збільшення вмісту миш’яку, свинцю і ртуті, про що свідчать результати хімічного аналізу ґрунтів. Доволі небезпечна наявність важких металів на кислих землях, оскільки так вони легше мігрують у воду та швидше накопичуються в рослинах. Інша небезпека – вдихання пилу, що містить важкі метали. Вже сьогодні в Україні 14 % землі забруднені важкими металами.

Екологічна експертиза, базуючись на даних лабораторного аналізу ґрунтів, підтверджує, що в українських землях міститься чимало стійких пестицидів – це «спадок» від радянських часів.

Серйозне занепокоєння викликає сусідство із сучасними фермерськими господарствами, які займаються садівництвом.

Серед джерел забруднення ґрунтів значна частка припадає на відходи, що також доводить хімічний аналіз ґрунтів. Тривалий час єдиним способом поводження з промисловими відходами й побутовим сміттям було захоронення, яке здійснювалося без належної гідроізоляції. Відтак виникли особливо небезпечні звалища з коктейлем токсичних речовин. Як показують лабораторний аналіз ґрунтів та екологічна експертиза, навіть будучи законсервованими, звалища несуть небезпеку довкіллю та здоров’ю людини.

Дані хімічного аналізу ґрунтів у комплексі з екологічною експертизою земельної ділянки свідчать, що забруднення може відбуватися за участю повітряних мас та опадів. На територіях уздовж домінуючих напрямів вітрів однозначний вплив викидів промислових і сільськогосподарських об’єктів. Не потрібно спеціального обладнання, щоб побачити, як на північну частину Кам’янець-Подільського переносяться викиди цементного заводу. Останнім часом викиди цього підприємства зменшилися, але розу вітрів ніхто не відміняв. Так саме не зупинити вітри, що розносять радіонукліди із чорнобильської зони.

Нові джерела забруднення ґрунтів з’являються внаслідок військових дій. Так, навесні 1999 року під час бомбардування Белграду випадково було зруйновано установку з вироблення хлорвінілу на нафтохімічному заводі у Панчево. Навіть через десятиліття лабораторний аналіз ґрунтів і підземних вод фіксував наявність цієї токсичної сполуки. Крім того, було виявлено ТХХД(Ф).

Пам’ятаймо сумний наслідок антропопресингу: через забруднення довкілля кожні 2 години помирає 3 людини.

Кожному з нас потрібно зрозуміти, чи не знаходиться ділянка, на якій ми мешкаємо, на шляху місцевих і транскордонних перенесень або в місці природних чи антропогенних шкідливих чинників небезпеки земель. Без результатів хімічного аналізу ґрунтів та екологічної експертизи земельної ділянки не варто заспокоювати себе в тому, що ми живемо в «зеленому» районі.

Хімічний аналіз ґрунту покаже, чи не стоїть будинок на місці колишнього складу ракетного палива

Останнім часом усе частіше відбувається зміна цільового призначення земель. Там, де раніше був виробничий чи військовий об’єкт, нині виростають багатоповерхівки, торгові центри, офісні приміщення. Так, у Чернівцях на місці заводу «Гравітон», що колись належав військово-промисловому комплексу, тепер зведено багатоквартирний будинок. З огляду на широке використання важких металів на заводі лише хімічний аналіз ґрунтів цього району може підтвердити їхню теперішню безпеку.  

Лабораторний аналіз ґрунтів показує високий вміст ртуті в землях сумнозвісного заводу «Радикал», що в Києві. Однак довкола підприємства зведено чимало офісних приміщень, поблизу заводу знаходиться спальний район. Відтак доцільно підняти питання щодо проведення демеркуризації та рекультивації особливо забруднених ділянок.

Екологічна експертиза земельних ділянок вказує, що додаткові загрози здоров’ю людини створюють навіть незначні порушення розмірів санітарно-захисних зон між житловими будинками і промисловими об’єктами.

Є випадки, коли залишаються втаємниченими місця розливу ракетного палива.

Останнім часом у приватну власність переходять земельні наділи, на яких раніше були великі тваринницькі комплекси, та території колишніх колгоспних дворів.

Теоретично після закриття таких об’єктів мають проводитися рекультиваційні роботи. Та чи все зроблено з цією метою в різних регіонах України після Чорнобиля? Невже тільки закордоном є випадки будівництва на «брудних землях»?

Проведення хімічного аналізу ґрунту і подальша екологічна експертиза земельної ділянки повинні стати обов’язковим етапом під час вибору земельної ділянки або купівлі нового житла.

Для цього всі необхідні лабораторні аналізи ґрунтів на сучасному обладнанні виконають фахівці компанії «ОТАВА». На підставі отриманих даних науковці проведуть екологічну експертизу ґрунтів та нададуть відповідні рекомендації.

Алла ЧОБАН,
к.х.н., провідний інженер КНВКФ «Нью Комеко»,
м. Чернівці

анализ почвы