2 Березня, 2016

Аналіз повітря виявив причину хвороб мешканців будинку

На здоров’я людини впливає безліч чинників. Тут і спадковість, і харчування, і наявність чи відсутність шкідливих звичок, психологічний стан людини та, звісно, довкілля.

На жаль, фактор довкілля, зокрема фактор «екології дому», часто недооцінюють. Дарма, адже саме в приміщеннях ми проводимо більшість часу.

Незадовільна якість повітря в приміщенні може викликати головні болі, виникнення та загострення алергій, хвороби дихальних шляхів, тощо. Якщо у вас з’явилися якісь із цих симптомів, а лікарі ніяк не можуть знайти причину – переконайтеся, що вас не отруює повітря у власному домі.

Хімічний аналіз повітря в приміщенні показав перевищення вмісту формальдегіду

Один із таких випадків, коли причиною хвороб виявилась незадовільна якість повітря в приміщенні, трапився нещодавно на Київщині. Причиною виявився утеплювач – піноізол.

Негаразди у сім’ї, що мешкає в одному із районних центрів Київщини розпочалися незадовго після закінчення ремонту та робіт з утеплення. У жінки, що проводила більшість часу вдома, з’явилися регулярні головні болі, і у дитини – біль у горлі алергічного походження.

Ані в першому, ані у другому випадку лікарі так і не могли знайти пояснень. Оскільки єдиною суттєвою зміною, що трапилася в сім’ї за останній період був ремонт – саме в ньому і запідозрили причину негараздів. Тому вирішили звернутися до хімічної лабораторії та провести хімічний аналіз повітря в квартирі.

Знайти незалежну лабораторію, що проводить аналіз повітря в приміщенні, виявилося не проблемою. В лабораторії запропонували провести дослідження на 8 хімічних сполук – найбільш поширених забруднювачів домашнього повітря. Аналіз на ці хімічні сполуки показав: повітря в будинку начебто чисте.

Втім, зрозуміло, що у повітрі можуть бути сотні різноманітних сполук, відтак, на проведеному хімічному аналізі на 8 компонентів вирішили не зупинятися. Цього разу власники будинку звернулися до Науково-сервісної фірми «ОТАВА» – фірми, що пропонує визначення в повітрі широкого спектра шкідливих органічних речовин (близько 200 000 речовин), перевірку на наявність у приміщенні плісняви, що активно росте, а також визначення найбільш небезпечних хімічних сполук зі списку Агенції з охорони довкілля США (EPA). Оскільки такі аналізи можна провести лише на ультрасучасному обладнанні – відібрані в Україні проби компанія надсилає на  аналіз у США.

Аналіз повітря в приміщенні підтвердив побоювання власників будинку. У повітрі виявили надмірний рівень формальдегіду. За американськими стандартами Національного інституту з охорони праці та здоров’я, рекомендованим рівнем вмісту формальдегіду є не більше ніж 20 нг/л (0,02 мг/м3) . За українськими нормами ГДК у приміщеннях становить 10 нг/л (0,01 мг/м3), а максимально-разова – 35 нг/л (0,035 мг/м3). В дослідженому приміщенні на момент дослідження вміст формальдегіду склав 69 нг/л або 0,069 мг/м3. Тобто, рівень формальдегіду за українськими стандартами майже у 7 разів перевищував максимальний рекомендований рівень для приміщень. Разом із тим, повітря за всіма іншими показниками було у межах норми.

Випадки отруєння піноізолом непоодинокі

Джерелом забруднення повітря формальдегідом виявився піноізол (карбамідно-формальдегідний пінопласт) – матеріал, який використовували для утеплення на даху. Внаслідок нагрівання даху карбамідно-формальдегідна смола руйнувалася, продовжуючи виділяти небезпечні речовини, зокрема формальдегід.

Використання піноізолу в ряді розвинених країн законодавчо обмежене, а в Канаді заборонене з 1980 року через те, що одразу після встановлення, цей матеріал виділяє значні кількості формальдегіду. Однак, така теплоізоляція широко використовується в Україні та країнах СНД.

До слова, в Україні теж не бракує доказів щодо небезпеки цього «чудо-утеплювача». Один із таких випадків СЕС зафіксувала в Краматорську. Після проведення утеплювальних робіт вдома, якість повітря в приміщеннях приватного будинку була настільки низькою, що жінка потрапила до лікарні із діагнозом «отруєння формальдегідом». Лише згодом представники СЕС провели аналіз повітря в приміщенні та з’ясували, що причиною отруєння став утеплювач – піноізол.

Хімічний аналіз повітря в квартирі – перший крок до здорового житла

Сьогодні безліч предметів та матеріалів (тих, з яких збудовано наш дім, та тих, які ми приносимо додому) можуть виявитися потужними джерелами забруднення повітря. З роками їх кількість лише збільшується, адже, все частіше замість натуральних матеріалів використовують синтетику та хімікати. А отже, збільшується і ризик забруднення повітря в приміщенні.

Якщо Ви:

  • відчуваєте «сторонні запахи» вдома;
  • у  вас з’явилися симптоми, такі, як головний біль, алергічні реакції, загострення хвороб дихальних шляхів, але лікарі не можуть знайти причину нездужання;
  • піклуєтеся про ваше здоров’я та здоров’я ваших близьких;
  • у Вас є малі діти, або ви плануєте народжувати дітей

замовляйте послугу визначення якості повітря в приміщенні. Науково-сервісна компанія «ОТАВА» пропонує аналіз повітря в приміщенні  методом газової хроматографії із мас-спектроскопічною детекцією – найсучаснішим та найбільш достовірним на сьогодні методом, що передбачає повну розшифровку всіх наявних органічних забруднень у повітрі. Оскільки в Україні поки немає необхідного обладнання для таких аналізів, зразок повітря із вашого дому буде направлено та проаналізовано у лабораторії в США.

Визначення якості повітря в приміщенні – перший крок до здорового повітря у вашому домі!