15 Лютого, 2011

БАДи на основі пептидів: визначити їх ефективність та безпеку можна замовивши лабораторні дослідження

Пептиди – це маленькі цеглинки великої будівлі під назвою організм. Ці сполуки є не лише складовою частиною білків. Володіючи власною високою фізіологічною активністю, вони беруть участь у регуляції всіх біологічних процесів.

Регуляторні пептиди прискорюють процеси метаболізму в клітині, захищають її від впливу токсинів, виводять з неї продукти розпаду, сприяють насиченню органів поживними речовинами, нормалізують їх функцію, відновлюють пошкоджені тканини. Лабораторні дослідження підтверджують, що для коректної роботи клітин необхідна певна кількість пептидів. Однак з віком і при різних патологіях виникає їх дефіцит, що призводить до виникнення ряду хвороб та старіння організму.

Виходячи з вищеописаних властивостей пептидів, препарати, виготовлені на їхній основі, повинні мати унікальні властивості: зцілювати від різноманітних захворювань, подовжувати тривалість життя. У деякій мірі це дійсно так…

Якщо фармацевтичні препарати контролюються доволі жорстко, то лабораторні дослідження БАД-ів проводять тільки поверхнево

Справді, існує близько сотні ліків, розроблених на основі пептидів, що пройшли всі офіційні процедури реєстрації, клінічні випробовування і вже не один рік успішно використовуються у світовій медичній практиці. Та йтиметься не про них.

Поговоримо про ті препарати, які нині називаються дієтичними добавками чи БАД-ами на основі пептидів, ентеральним харчуванням для клітин, пептидними чи мультинутрієнтними білково-пептидними комплексами (умовно назвемо їх ПМП – препарати, що містять пептиди). З’ясуємо, як відрізнити дійсно ефективний засіб від псевдоліків, і зупинимося на моментах, на які варто звернути увагу при їх купівлі.

1. Перша відмінність полягає в складі препарату. Дослідження ринку фармацевтичних засобів на основі пептидів показало, що зареєстровані ліки переважно є монокомпонентними, тобто до їхнього складу входять пептиди, виділені з одного органу. Це пов’язано з тим, що для кожного органу і тканини підходить лише свій специфічний пептид: для легень – легеневий, для серцевого м’яза – кардіопептид, для мозку – мозковий і т.д. Саме тканиноспецифічні пептиди при потраплянні до організму людини здатні відновлювати метаболізм у клітинах тих тканин, з яких вони виділені, запускаючи механізми відновлення та омолодження. З огляду на це монокомпонентні препарати мають суворі показання щодо застосування. ПМП містять суміш пептидів або м’ясний порошок і безліч інших компонентів – вітамінів, мінералів, рослинних екстрактів. Тому й не дивно, що такий мультикомплексний склад ПМП, виходячи з реклами, має лікувати все – від нежиті до пухлин. Проте така універсальність швидше насторожує і примушує замислитися над справжньою ефективністю таких засобів. Також слід зауважити, що навряд чи хтось проводить клінічні та лабораторні дослідження і перевіряє сумісність цих компонентів.

2. По-друге, на інструкції до справжніх ліків завжди зазначена інформація про джерело, з якого отримано пептид (природного чи штучного походження), та його назва. Виробники приділяють велику увагу технології одержання препарату, оскільки в разі використання природної сировини існує небезпека отримати фракції пептидів, що містять пріонні білки, віруси, мікроорганізми чи гормони. Усі ці компоненти можуть спричиняти тяжкі захворювання у людей. Тому процес виділення специфічного пептиду з тваринної сировини складається з багатьох стадій: подрібнення, екстракції, осадження низькомолекулярних фракцій, багатоступеневої очистки. Саме така технологія дає змогу отримувати безпечні пептиди (вага менше 3 кДа), у той час як пріонні білки важать 27-31 кДа. У тому випадку, коли активні пептиди знаходяться в природі в нанограмових кількостях або синтезуються лише в організмі людини, використовується хімічний синтез їх аналогів. Ця процедура доволі складна – розробка схем синтезу біологічно-активних пептидів може зайняти кілька років. Проте штучний синтез має і ряд переваг. Так, штучне створення аналогів природних пептидів дає змогу виявляти більш ефективні конфігурації молекул з підсиленою чи більш пролонгованою біологічною дією. У ПМП, як правило, не зазначені ані джерела, з яких отримано пептиди, ані їх назва.

3. Для справжніх препаратів завжди проводять лабораторні дослідження та у інструкції описують фармакодинаміку (механізм дії активної речовини). ПМП, на відміну від монокомпонентних ліків, містять суміш пептидів, інколи навіть протилежної дії. Дослідити комплексний вплив одночасно великої кількості протеїнів на організм майже неможливо. Це означає, що малодосліджений БАД на основі пептидів може мати побічну дію і негативно впливати на організм людини.

4. Варто звернути увагу і на фармакокінетику купованого препарату. В організмі регуляторні пептиди мають складну систему метаболізму та транспорту від клітин-виробників до клітин-мішеней. Ця система відсутня в шлунково-кишковому тракті (ШКТ). Як наслідок, пептиди, потрапляючи до шлунку, розщеплюються під дією ферментів до амінокислот (втрачають біологічну активність) або виводяться з організму. Тому пептидні ліки, як правило, мають внутрішньом’язове, внутрішньовенне та інколи інтроназальне введення. У разі орального застосування ліків до складу синтетичних аналогів регуляторних пептидів включають неприродні D-ізомери або інші вставки, що не зустрічаються в білках живих організмів і тому не піддаються дії протеаз. Більшість ПМП заключені в капсули або приймаються у вигляді суспензії, а отже, стають фізіологічно не активними в ШКТ.

5. Кожні ліки мають певне строге дозування. Тому в інструкції з їх уживання завжди вказується точний кількісний склад препарату. ПМП зазвичай містять лише перелік складників без зазначення кількісного вмісту окремих компонентів або інформацію на зразок «препарат містить близько 700 біологічно активних речовин природного походження». Тому в таких випадках навряд чи проводяться клінічні та лабораторні досліджуються, щоби з’ясувати можливі наслідки в разі передозування препарату. Часто відсутні і протипоказання.

6. Той факт, що препарат зареєстрований як лікарський засіб, означає, що він пройшов клінічні випробовування, лабораторні дослідження на мутагенний, тератогенний вплив, хімічні аналізи на канцерогенний вплив і встановлено його побічну дію. Виробники ПМП навряд чи обтяжують себе вищезгаданими лабораторними дослідженнями та хімічними аналізами для визначення хімічного складу, адже процедура їх реєстрації, порівняно із фармацевтичною продукцією, значно спрощена.

7. Стосовно реєстрації. У кращому випадку ПМП мають висновки санітарно-епідеміологічної експертизи та сумнівні сертифікати якості. Але Держсанепідемстанція надає висновок лише про відсутність шкоди, який нічого спільного із висновком МОЗ не має. Слід зауважити, що на реєстрацію нового препарату йде близько 12 років. Навряд чи виробники ПМП, яких більше турбує власний заробіток, ніж здоров’я людини, погодяться стільки чекати. Їм простіше підкупити довіру людей підписами «світил» медицини (які насправді навіть нічого і не чули про ці препарати) або маловідомих учених, прихильність яких не так дорого коштує, аніж проводити лабораторні дослідження, хімічні аналізи та досліджувати протягом років вплив таких препаратів на людей.

В умовах слабкого державного контролю, проведення хімічних аналізів на визначення хімічного складу – єдиний спосіб дізнатися правду про БАД

Ще можна навести безліч відмінностей між лікарськими засобами на основі пептидів і ПМП. Справжні ліки продаються лише в аптеках, їх виробництва мають реальні адреси. ПМП легко придбати на десятках свіжозареєстрованих сайтів і з рук дистриб’юторів, що з презентаціями кожного дня опиняються в різних містах. Також не слід мовчати і про можливість фальсифікації дійсно непоганих препаратів…

Не дивлячись на відсутність реальних доклінічних і клінічних досліджень, виробники і дистриб’ютори ПМП обіцяють своїм клієнтам швидке одужання навіть від найскладніших захворювань. Насправді, якщо ретельніше оглянути упаковку цих «ліків», можна побачити непомітні на перший погляд надписи: «Уживати як супроводжувальну терапію при лікуванні». Виходить, що в разі одужання внаслідок використання медикаментів лікувальні властивості припишуть і ПМП. Без уживання ліків, швидше за все, хвороба залишиться, і добре, якщо псевдопрепарати не завдадуть організмові нової шкоди.

Саме тому споживачам, які турбуються про власне здоров’я, і виробникам, які дорожать власною репутацією, варто проводити лабораторні дослідження та хімічні аналізи на визначення хімічного складу такої продукції. На цьому етапі важливо не помилитись із вибором компанії, яка проводитиме лабораторні дослідження (хімічний аналіз на визначення хімічного складу). Адже такі хімічні аналізи та лабораторні дослідження потребують залучення кваліфікованих фахівців і використання для проведення хімічного аналізу на визначення хімічного складу недешевого обладнання.

Хімічні аналізи на визначення хімічного складу пропонують фахівці «ОТАВИ»

Відповідна науково-технічна база для таких лабораторних досліджень є в Науково-сервісної компанії «ОТАВА». Спеціалісти з молекулярної біології та хімії в повній мірі володіють методиками, які необхідні для повноцінного якісного і кількісного хімічного аналізу продукції, лабораторних досліджень на визначення хімічного складу сировини, хімічних аналізів медичних препаратів, у тому числі тих, що містять пептиди, білки, ДНК, РНК і т.д.

Фахівці компанії пропонують хімічні аналізи природної та штучної сировини (визначення хімічного складу вторсировини, лабораторні дослідження на визначення хімічного складу природної сировини), науковий хімічний аналіз (визначення хімічного складу побутової хімії, косметики, визначення хімічного складу медикаментів, лабораторні дослідження будматеріалів, хімічні аналізи на визначення токсичних сполук у харчових продуктах, дитячих іграшках, косметиці, тощо).

Юлія Моторна