25 Червня, 2015

Безпека малюка вдома: способи захисту від електромагнітного випромінювання

Електромагнітні випромінювання (поля) завжди існували в природі (постійне електричне та магнітне поле Землі, радіохвилі від зірок і Сонця).

Як показують дослідження із вимірювання електромагнітного випромінювання, унаслідок підвищеної потреби в електричній енергії, широкого розповсюдження безпроводової техніки, змін виробничого процесу наприкінці ХХ століття проблема дії штучних джерел електромагнітного випромінювання на організм людини вийшла на передній план, адже навіть удома людина знаходиться під дією електромагнітного поля (ЕМП).

Основними джерелами штучного електромагнітного випромінювання, з яким може контактувати звичайна людина, є лінії електропередач, електротранспорт (метрополітен, тролейбуси, трамваї, потяги), електрична проводка в середині та зовні приміщення, побутові прилади, теле- та радіопередавачі, випромінювання від вишок стільникового зв’язку,  комп’ютерної техніки, мобільних телефонів. У сучасних умовах на людину на роботі та в побуті діє складне поєднання електричних та магнітних полів різної частоти.

Відповідно до досліджень із вимірюванням електромагнітного випромінювання, сьогодні знайти місця, де б не було штучного електромагнітного випромінювання, дуже важко. Ученими навіть був уведений спеціальний термін «електромагнітний смог». Основними параметрами під час вимірювання електромагнітного випромінювання є довжина хвилі, частота коливань, рівень інтенсивності, рівень напруженості, густина потоку.

Електромагнітне випромінювання найбільшу загрозу становить для вагітних, людей із захворюванням ЦНС та для безпеки малюка вдома 

Найбільш чутливі до ЕМП такі системи організму людини, як нервова, імунна, ендокринна і статева. Особливо небезпечною є дія електромагнітного випромінювання на дітей, вагітних (ембріон), людей із захворюваннями центральної нервової, гормональної та серцево-судинної системи, алергіків, людей з ослабленим імунітетом.

Симптомами прояву дії ЕМП залежно від його джерела на дорослий організм є головні болі, порушення пам’яті і концентрації уваги, постійна втомлюваність, депресивний стан, біль і різь в очах, часте коливання артеріального тиску і пульсу, розвиток пухлини мозку.

Результати досліджень, проведених європейськими вченими, показали, що найбільший ризик розвитку лейкемії (раку крові) та пухлин головного мозку спостерігається у дітей, які проживають на відстані до 200 м від ліній електропередач промислової частоти. Дуже чутливим до дії ЕМП є організм вагітної жінки та ще не народжена дитина. Під дією ЕМП можуть виникати різні вроджені вади розвитку в дитини.

Що робити для захисту від електромагнітних випромінювань, зокрема, задля безпеки малюка вдома. Адже людський організм електромагнітного впливу не відчуває, а дитячий організм до цього випромінювання найбільш чутливий? Як захиститися від  випромінювання від вишок стільникового зв’язку, ліній електропередач, та інших потужних джерел ЕМ полів?

По-перше, потрібно провести вимірювання електромагнітного випромінювання, щоб точно знати, який рівень електромагнітного випромінювання на Вас діє. В залежності від його величини вибирати з-поміж різних способів захисту від електромагнітного випромінювання. В Україні допустимі рівні інтенсивності електромагнітного випромінювання для цивільного населення становлять 2,5 мкВт/см2.

Вимірюванням електромагнітного випромінювання займаються спеціалісти місцевих СЕС. Може допомогти Вам із вимірюванням електромагнітного випромінювання і Науково-сервісна фірма «ОТАВА», фахівці якої спеціалізуються на проведенні еколого-гігієнічних досліджень, зокрема проводять вимірювання електромагнітного випромінювання. В залежності від отриманих результатів вимірювання електромагнітного випромінювання (рівня напруженості магнітного поля та щільності електромагнітного випромінювання) застосовують найбільш відповідний із способів захисту від електромагнітного випромінювання.

Ефективний захист від випромінювання задля безпеки малюка вдома

Інженерно-технічні способи захисту від електромагнітного випромінювання передбачають екранування стін, перегородок і вікон спеціальними матеріалами. Для захисту від електромагнітних випромінювань у будівельних конструкціях як захисні екрани можуть застосовуватися металева сітка, металевий лист або будь-яке інше електропровідне покриття.

1. Екрануюча сітка. Один із способів захисту від електромагнітного випромінювання (випромінювання від вишок стільникового зв’язку, ЛЕП, підстанцій, тощо) на стадії будівництва чи ремонту є розміщення у стіні (під облицювальним шаром) спеціальної металевої сітки, та спеціального дисперсійного клею для її монтажу.

Сітка HEG10 Gigahertz Solutions є дрібною сіткою, виготовленою з корозійностійкої нержавіючої сталі. Застосовується для екранування високочастотних електромагнітних випромінювань і малих електричних полів. Такі сітки потрібно заземлювати. Вона має загасання 40 дБ (99,99 % ефективності екранування) на частоті 1 ГГц. Розмір сітки: 1,00 мм, діаметр дроту: 0,16 мм, щільність: 260 г/м². Подібні властивості має і екрануюча сітка А2000+, виробником якої є компанія «Aaronia AG» (Німеччина). Ці екрануючі сітки знижують рівень електромагнітного випромінювання від вишок стільникового звязку, мікрохвильових печей, радарів, трансляційних веж тощо приблизно на 99 %.

farba_22. Екрануюча фарба. А що робити, коли біля Вашого будинку з’явилося нове джерело ЕМВ – випромінювання від вишки стільникового зв’язку? Ви ж не будете переробляти в квартирі ремонт? У такому випадку вам варто скористатися іще одним із способів захисту від електромагнітного випромінювання – спеціальною екрануючою фарбою.

Так, наприклад, для захисту стін, стелі, підлоги та інших поверхонь від ЕМП можна проводити екранування фарбою HSF54 YSHIELD. Виробником цієї фарби є німецька компанія «Gigahertz Solutions». Фарба ослаблює дію високочастотного електромагнітного випромінювання і низькочастотних електричних полів до 40 дБ (99,99 %). Зазвичай її застосовують у тих кімнатах, де найбільше часу проводить людина (задля безпеки малюка вдома батькам варто подбати про такий захист, зокрема, в спальні, дитячій кімнаті, вітальні і т.д.). Фарбу HSF54 YSHIELD можна застосовувати як в середині приміщення, так і ззовні. Вона має звукоізолюючі властивості та високу водостійкість, легко наноситься, у тому числі і на грубі та нерівні поверхні, має високий рівень адгезії з різними типами поверхонь та покриттів. Фарба HSF54 YSHIELD є екологічно безпечною.

tkanyna3. Екрануючі тканини. Для захисту від зовнішніх джерел електромагнітного випромінювання, таких як лінії електропередач, випромінювання від вишок стільникового зв’язку, тощо, варто подбати також про екранування вікон. Для цього застосовують гардини, штори і тюлі із спеціальних тканини.

Екрануюча тканина ST-Naturell, розроблена компанією «Gigahertz Solutions», є напівпрозорою тканиною для екранування високочастотних випромінювань. Вона виготовлена з бавовни і забезпечує ослаблення високочастотного та низькочастотного ЕМП до 35 дБ (99,97 %) на частоті 1 ГГц.

Екрануюча тканина ST-New-Daylite виготовлена з матеріалу Trevira® поліестер. Вона не боїться складок, легко миється, прозора для сонячного світла і забезпечує ослаблення високочастотного та низькочастотного ЕМП до 25 дБ (99,7 %) на частоті 1 ГГц. Окрім пошиття штор та тюлів, для забезпечення безпеки малюка вдома, таку тканину використовують для пошиття балдахінів на ліжко, навісів і тентів. Тенти з такої тканини можна використовувати на відкритому повітрі в безпосередній близькості від джерел ЕМП.

В Україні представником німецької компанії «Gigahertz Solutions» є Маркет вимірювальних приладів «SIMVOLT». Саме в цьому маркеті можна придбати засоби для захисту від електромагнітного випромінювання Gigahertz Solutions – екрануючу фарбу та екрануючі тканини для штор.

Використання екрануючих сіток, екрануючих фарб та тканин допоможе облаштувати комфортне житло та забезпечити безпеку малюка вдома. 

Ярослав Першегуба,
канд. мед. наук, ст. наук. співробітник 
лабораторії канцерогенних факторів ДУ «ІГМЕ ім. О.М. Марзєєва НАМНУ»