20 Лютого, 2013

Біля Вашого будинку вишка стільникового зв’язку? Фахівці допоможуть підібрати захист від її шкідливого випромінювання

Мобільний телефон сьогодні став незамінною повсякденною річчю, як свого часу годинник. Мало хто знає, як функціонує мобільний зв’язок. Про те, що мобільний зв’язок – це передусім мережа базових станцій, людина починає задумуватися лише тоді, коли бачить з вікна своєї квартири чи офісу таку станцію (незвичну антену).

Система мобільного зв’язку складається з базових станцій, які поєднані між собою та з центром комутації і контролером за допомогою радіорелейних та дротових каналів, а також із стільників, у яких міститься абонентське обладнання. Передача інформації між базовою станцією та абонентським обладнанням здійснюється за допомогою електромагнітних хвиль.

Принцип дії системи мобільного зв’язку полягає в тому, що абонент, який знаходиться в «зоні дії» базової станції № 1, за допомогою мобільного телефону через радіоканал з’єднується з нею, далі сигнал від цієї базової станції через мережу контролерів та комутаторів передається до базової станції № 2 (може знаходитися на відстані сотні і більше кілометрів), у «зоні дії» якої знаходиться людина, якій телефонують. З базової станції № 2 сигнал безпосередню передається на мобільний телефон людині, якій телефонують.

Електромагнітну енергію випромінює не вся базова станція, а лише приймально-передавальні (прямокутної форми) та радіорелейні (круглої форми) антени. Для забезпечення більшої зони покриття ці антени встановлюються на значній висоті від поверхні землі та розташовуються на металевих вежах, трубах котелень, дахах житлових і нежитлових приміщень.

Щоб приховати від населення загрозу від випромінювання від вишок стільникового зв’язку, американські компанії маскують своє обладнання

В Україні немає точної інформації щодо кількості базових станцій мобільного зв’язку, оскільки їх кількість постійно збільшується для забезпечення якісного зв’язку. За оцінками різних фахівців, зараз в Україні діють більше 25 тисяч таких станцій.

Результати вимірювання електромагнітних випромінювань (потужність) таких станцій залежить від стандарту зв’язку, кількості абонентів, розміру обслуговуючої території та місця, де вона розташована. У середньому вимірювання електромагнітного випромінювання від вишок стільникового зв’язку показує величину в діапазоні від 5 Вт до 20 Вт. На одній такій станції може розташовуватися до 20 передавачів. Ці передавачі, на відміну від Вашого телефону, працюють на повну потужність з раннього ранку до пізньої ночі. Коли люди сплять, потужність їх знижують для заощадження електроенергії.

За висновками канадських та шведських учених, випромінювання від вишок стільникового зв’язку може призводити до виникнення або розвитку пухлин у людей, які тривалий час знаходяться безпосередньо під такими антенами.

Відповідно до «Державних санітарних норм і правил захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань», рівень електромагнітного поля, що створюється базовою станцією мобільного зв’язку, в Україні не повинен перевищувати гранично допустимий рівень у 2,5 мкВт/см2. Проте, знаючи українську дійсність, покладатися на те, що у Вашій квартирі вимірювання електромагнітного випромінювання покаже саме такий або нижчий рівень, не варто. Попри заяви операторів мобільного зв’язку про безпеку їхнього обладнання, вимірювання електромагнітного випромінювання, може показати небезпечні для людини перевищення допустимих норм.

До речі, знаючи, що населення побоюється випромінювання від вишок стільникового зв’язку, відтак, негативно реагує на встановлення базових станцій мобільного зв’язку, оператори мобільного зв’язку в США будують такі станції у вигляді великих пальм, кактусів і навіть у вигляді хреста біля церкви для того, щоб «замаскувати» їх під ландшафт місцевості.

Вимірювання електромагнітних випромінювань покажуть, які засоби захисту від електромагнітного випромінювання обрати

Що робити в такій ситуації? Боротися з операторами мобільного зв’язку в нашій країні дуже складно і дорого. Є два шляхи: перший – переїхати в інший мікрорайон, але де гарантія, що там теж не встановлять базову станцію? Другий шлях – провести заходи для захисту від електромагнітного випромінювання вашої квартири, зокрема, – екранування квартири від впливу електромагнітного випромінювання (ЕМВ).

zakhyst-vid-elektromahnitnykh-vyprominyuvan-1Обирати засоби захисту від електромагнітного випромінювання та проводити екранування квартири потрібно лише після того, коли у Вашій квартирі будуть проведені вимірювання електромагнітного випромінювання від вишки стільникового зв’язку.

Вимірювання електромагнітного випромінювання краще замовляти в незалежних лабораторіях, таких, наприклад, як лабораторія Науково-сервісної фірми «ОТАВА», оскільки на державні лабораторії покладена функція контролю за рівнем ЕМ випромінювання від вишок стільникового зв’язку.

Для захисту від електромагнітного випромінювання населення в Європейському Союзі розроблені спеціальні металеві сітки, фарби і тканини.

farba_2Ефективними засобами захисту від електромагнітного випромінювання низьких та високих частот є екрануючі фарби HSF54 YSHIELD, розроблені німецькою компанією «Gigahertz Solutions». Ця фарба до того ж має високі звукоізоляційні властивості та високу водостійкість. Вона екологічно безпечна, її можна застосовувати як в середині, так і ззовні приміщення (ослаблення шкідливої дії 40 дБ (99,99 %)). Фарба HSF54 YSHIELD легко наноситься, у тому числі й на грубі та нерівні поверхні, має високий рівень адгезії з різними типами поверхонь і покриттів.

Якщо ви плануєте робити ремонт в квартирі чи будинку, то зручним та ефективним засобом захисту від електромагнітного випромінювання для вас буде застосування спеціальної екрануючої металевої сітки HEG10 виробництва Gigahertz Solutions. Сітка зроблена з корозійностійкої нержавіючої сталі, застосовується для екранування високочастотних електромагнітних випромінювань і малих електричних полів. Таку сітку потрібно заземлювати. Вона має згасання 40 дБ (99,99 % ефективності екранування) на частоті 1 ГГц, розмір сітки – 1,00 мм, діаметр дроту – 0,16 мм, щільність: 260 г/м². Сітку приклеюють спеціальним дисперсним клеєм, який теж екранує електромагнітні випромінювання. Такий клей можна застосовувати для клеєння шпалер у кімнатах. Подібну за характеристиками металеву сітку А2000+ виробляє і німецька компанія «Aaronia AG».

Ефективним засобом захисту від електромагнітного випромінювання вікон від компанії «Gigahertz Solutions» є спеціальні екрануючі тканини для штор ST-Naturell та ST-New-Daylite.

tkanynaТканина ST-Naturell є напівпрозорою, вона зроблена з бавовни, використовується для шиття штор на вікна та балдахінів на ліжка і забезпечує ослаблення високочастотного та низькочастотного ЕМП до 35 дБ (99,97 %) на частоті 1 ГГц. Тканина NEW Daylite зроблена з матеріалу Trevira® поліестер, вона не боїться складок, легко миється і є достатньо прозорою для сонячного світла. З цієї тканини шиють тюлі, балдахіни на ліжко. Тканина NEW Daylite забезпечує ослаблення високочастотного та низькочастотного ЕМП до 25 дБ (99,7 %) на частоті 1 ГГц.

Потрібно ще мати на увазі, що при екрануванні квартири чи будинку від електромагнітного випромінювання від вишки стільникового зв’язку, у самому помешканні рівень мобільного зв’язку буде знижений або відсутній.

Вимірювання електромагнітного випромінювання показують, що найбільше електромагнітне опромінення організм людини отримує безпосередньо від телефону, який притиснутий до голови у момент розмови. Через це вчені рекомендують при розмові по мобільному телефону використовувати навушники або голосний зв’язок.

В Україні представником німецької компанії «Gigahertz Solutions» є Маркет вимірювальних приладів «SIMVOLT». Саме в цьому маркеті можна придбати засоби захисту від електромагнітного випромінювання від компанії Gigahertz Solutions – екрануючу фарбу та екрануючі тканини для штор.

Ярослав Першегуба,
канд. мед. наук, ст. наук. співробітник 
лабораторії канцерогенних факторів ДУ «ІГМЕ ім. О.М. Марзєєва НАМНУ»