22 Червня, 2016

Будьте обережні! Неякісні спортивні харчові добавки можуть містити пестициди

Фахівці незалежної хімічної лабораторії провели лабораторні дослідження трьох зразків популярних спортивних харчових добавок, які можна придбати в Україні. В ході хімічного аналізу спортивного харчування науковці виявили, що реальний склад продукту не відповідає інформації, що зазначена на етикетці. Окрім того, деякі зразки спортивного харчування містили пестициди.

Лабораторні дослідження спортивних харчових добавок замовила фізична особа. Хімічний аналіз із визначення складу харчових добавок провели в незалежній аналітичній лабораторії Науково-сервісної компанії «ОТАВА».

Два із трьох досліджених зразків спортивних харчових добавок виявилися неякісними

Неякісні спортивні харчові добавки – це не лише гроші на вітер. Як відомо, якщо організм спортсмена при значних фізичних навантаженнях не отримуватиме необхідних поживних речовин – це призведе до зниження ефекту від тренувань, а також до виснаження організму. Окрім того, неякісні харчові добавки можуть виявитися небезпечними для здоров’я та містити шкідливі компоненти.

Замовника, який звернувся до хімічної лабораторії, цікавили відповіді на два ключові питання:

– чи відповідає вміст наданих для дослідження зразків тому, що декларує виробник;

– чи не містять спортивні харчові добавки шкідливих або небезпечних домішок, що могли б зашкодити здоров’ю.

Правдиві й вичерпні відповіді на ці питання міг дати лише хімічний аналіз спортивного харчування.

Для лабораторного дослідження замовник надав науковцям три зразки спортивного харчування відомого виробника. Відповідно до технічного завдання, фахівці повинні були дослідити зразки спортивних харчових добавок на вміст вуглеводів, білків, а також таких хімічних елементів, як сірка, хлор, калій, кальцій, залізо, мідь, цинк, селен, бром, рубідій, стронцій. Окрім того, треба було перевірити, чи не містять зразки спортивних харчових добавок важких металів та пестицидів.

Як показали результати лабораторного дослідження, лише один зразок містив усі задекларовані виробником поживні речовини в тих кількостях, які декларував виробник. Жодних небезпечних добавок у цьому зразку не було виявлено.

Неякісними спортивними харчовими добавками виявилися два із трьох наданих для аналізу зразки. У ході лабораторного дослідження науковці з’ясували, що вміст вуглеводів у цих зразках у 2 і 5 разів відповідно був більший, порівняно із зазначеними на упаковці. Хімічний аналіз спортивного харчування також виявив у складі цих зразків неочікувано великі кількості цинку. Окрім того, у зразках виявили пестицид пропамокарб (цей препарат використовують у сільському господарстві для боротьби із такими захворюваннями рослин, як несправжні борошнисті роси та кореневі гнилі).

Спортивні харчові добавки і БАДи – товари із групи ризику

Якісні спортивні харчові добавки можуть зробити тренування значно ефективнішими. Безумовно, усі необхідні спортсменам поживні елементи можна отримати і з їжі, однак фахівці стверджують, що зробити це не просто. Наприклад, щоб отримувати всі необхідні поживні речовини зі звичайної їжі (амінокислоти, протеїни, вітаміни тощо), бодібілдерам слід щодня з’їдати 8 великих яблук, 8 склянок мигдалю, 30 варених яєць, 1 кг нежирного м’яса. І це ще неповний перелік усіх продуктів, необхідних для того, щоб тренування мали максимальний ефект, а спортсмен відчував себе бадьорим та повним сил. Тому не дивно, що спортивні харчові добавки набули серед спортсменів популярності.

Проте далеко не завжди, купуючи спортивні харчові добавки, спортсмени отримують справді те, за що заплатили. Нерідко ці препарати можуть бути фальсифіковані або неякісні, а відтак, можуть не лише не принести користі, але й завдати значної шкоди організму спортсмена.

Привабливими для фальсифікації спортивні харчові добавки (так само як і БАДи) робить, з одного боку, їх доволі висока вартість, а з іншого – брак належного контролю за такими препаратами. Адже як і БАДи, харчові добавки не контролюються так жорстко, як скажімо, фармацевтичні препарати, що потребують ліцензування та проходять численні перевірки і контроль.

Окрім того, в Україні система контролю за будь-якою продукцією не налагоджена належним чином, тому на наш ринок доволі часто потрапляють неякісні, а іноді небезпечні товари, у тому числі й неякісні спортивні харчові добавки.

Хімічний аналіз спортивного харчування допоможе розставити крапки над «і»

В умовах, коли на державний контроль покладатися не можна, найкраще, обираючи спортивне харчування, перевірити його самотужки. «Дослухайтеся до свого організму», – рекомендують у деяких журналах для спортсменів: якщо після прийому спортивного харчування вас доймає печія, у вас починаються розлади травлення, а ефекту від прийому таких препаратів ви не відчуваєте, – отже, ви маєте справу з неякісними спортивними харчовими добавками.

Утім, якщо ви все ж цінуєте своє здоров’я та свій організм, – такі експерименти проводити не варто. Особливо тому, що незавжди негативні наслідки приходять так швидко, а іноді вони можуть бути значно серйознішими, аніж розлад шлунку. Та й втрачати дорогоцінні місяці, доки зрозумієте, що ефекту від неякісного спортивного харчування немає, теж не варто.

Єдиний надійний спосіб перевірити якість і безпечність харчових добавок – замовити хімічний аналіз спортивного харчування в лабораторії, що має достатній досвід для проведення таких досліджень. Хімічний аналіз спортивного харчування для визначення хімічного складу та наявності в зразку шкідливих домішок пропонує Науково-сервісна компанія «ОТАВА».

Подбайте про своє здоров’я! Замовивши лабораторне дослідження, Ви зможете переконатися, чи безпечне спортивне харчування Ви обрали та чи містить воно необхідні для Вас поживні елементи.