Жовтень 19, 2012

Чи можна довіряти тестерам для визначення нітратів в овочах та фруктах?

Ще з дитинства кожен знає, що найкориснішими для здоров’я людини є свіжі фрукти й овочі. Але в сучасному світі через «закормлювання» сільськогосподарських земель нітратними добривами це твердження можна з легкістю перекреслити.

Зрозуміло, що кожен хоче отримати вдалий і скороспілий врожай. Та чи буде він безпечним? Відповідь однозначна – НІ!

Нітрати, що накопичуються в овочах і фруктах, здатні перетворюватися в організмі людини в нітрити. Саме останні є дуже небезпечними для нашого здоров’я. Вони викликають кисневий голод організму, негативно впливають на нервову і серцево-судинну системи, можуть бути причиною утворення пухлин у шлунково-кишковому тракті. Часте споживання нітратів, навіть у невеликих дозах, знижує в організмі вміст вітамінів і йоду.

Відповідно до норм ВОЗ, допустима добова норма нітратів для людини становить 5 мг на кожний кг ваги.

Без названия (3)Сьогодні споживачам пропонується велика кількість експресних портативних приладів для експертизи харчових продуктів на вміст нітратів – визначення нітратів в овочах та фруктах. На території України та Росії найбільш розрекламованими тестером на нітрати є прилади фірми «SOEKS». Та, на жаль, це лише красива реклама, за яку доводиться сплачувати чималі гроші.

Відповідно до інструкції до тестера на нітрати цієї марки для проведення експертизи харчових продуктів, а саме визначення нітратів в овочах та фруктах, аналізовані продукти необхідно лише проколоти контактним зондом тестера на нітрати. На дисплеї вашого тестера нітратів мають з’являться вже готові значення вмісту нітрат-іонів. І справді, значення є, а ось вірити їм не слід. Пояснимо чому.

Під час хімічних досліджень з’ясували, що насправді тестери на нітрати міряють … солі

Лабораторії НСФ «ОТАВА» було надано три однакових тестери нітратів фірми «SOEKS» із проханням встановити, який з приладів проводить правильне визначення нітратів в овочах та фруктах, оскільки в одному і тому ж фрукті під час експертизи харчових продуктів на вміст нітратів кожен з цих тестерів на нітрати показував різні концентрації.

Фахівцями ОТАВИ було проаналізовано кожним із нітрат-тестерів 6 видів фруктів. У результаті для одного й того ж об’єкта було отримано зовсім різні показники вмісту нітратів. Тому як контрольний використали хімічні дослідження – стандартний експресний метод визначення вмісту нітратів за ГОСТ 29270-95, п. 5 (результати наведено в таблиці 1).

Таблиця 1

Результати визначення вмісту нітратів у фруктах 

ЗразокВміст NO3, мг/кг
Тестер № 1Тестер № 2Тестер № 3Контрольний

метод

Норми1,

не більше

Зелене яблуко20,3±0,721,3±1,337,7±3,53,960
Червоне яблуко22,3±1,328,7±2,446,7±4,07,760
Груша56,0±3,089,3±5,1141,3±5,75,460
Апельсин43,7±2,473,0±4,1144,0±1,16,1#
Мандарин79,7±5,7108,7±16,5217,0±17,810,4#
Кавун125,3±37,1157,7±33,2201,3±21,15,360

1Згідно з Нормами, Вимогами від 01.08.1989 р. № 5061-89 «Медико-біологічні вимоги і санітарні норми якості продовольчої сировини і продуктів харчування».
# норм щодо вмісту нітратів у цитрусових немає.

Отримані результати експертизи харчових продуктів на визначення нітратів показали, що вміст нітратів у фруктах був завищений кожним із тестерів на нітрати «SOEKS» у 5-40 разів.

Пояснення цьому досить просте. Річ у тім, що принцип роботи тестерів нітратів «SOEKS» заснований на вимірюванні електропровідності середовища овочів та фруктів, на яку впливає не лише вміст нітрат-іонів, а всі присутні солі.

Впевнитись в цьому може кожний – достатньо взяти будь-який овоч чи фрукт, поміряти в ньому вміст нітрат-іонів, потім посолити його і провести повторні виміри. У результаті показники зростуть у декілька разів, хоча вміст нітратів залишився тим же. Це підтверджує, що даний метод визначає не окремо вміст нітрат-іонів, а загальну кількість солей.

Без названия (4)Та найгірше те, що фірма-виробник свідомо продовжує рекламувати і продавати так звані «нітрат-тестери». Хоча за даними Російського інституту споживацьких випробувань дослідження щодо якості роботи тестерів на нітрати «SOEKS» були проведені ще в 2010 р.

Як контрольний метод застосовували ферментативний метод визначення нітрат-іонів. Тести проведені в Росії також виявили, що тестери на нітрати цієї фірми не виконують своє основне завдання не дають правильних результатів визначення нітратів в овочах та фруктах.

Отримані результати свідчать про те, що прилади «SOEKS» доцільно використовувати для визначення загального вмісту солей, а не окремо нітрат-іонів. Інакше результати експертизи харчових продуктів на вміст нітратів будуть завищені у 5-10 разів. З огляду на це на адресу виробника був надісланий запит із вимогою перейменувати ці прилади з нітрат-тестерів на солеміри.

Проте у відповідь виробники ніяких пояснень не надали, лише вказали на можливість помилки під час хімічних досліджень. Та навряд чи у хімічних дослідженнях можуть помилятися одночасно дві незалежні лабораторії у двох різних країнах при визначенні нітратів за двома різними методиками.

Хочете визначити нітрати в овочах та фруктах? Хімічні дослідження –єдиний спосіб, – головний санітарний лікар Києва

Тому не слід довіряти яскравій рекламі. Головний санітарний лікар м. Києва А. Пономаренко стверджує: «Визначити вміст нітратів в овочах та фруктах  можливо лише в лабораторних умовах під час хімічних досліджень». Тому якщо Ви дійсно хочете убезпечити себе, зверніться до кваліфікованих фахівців та замовте хімічні дослідження.

Спеціалісти НСФ «ОТАВА» розглянуть Вашу проблему та у ході хімічних досліджень встановлять точний вміст нітратів у наданих зразках овочів та фруктів. І головне, Ви отримаєте рекомендації щодо того, які експресні тест-системи європейського виробництва для визначення нітрат-іонів можна застосовувати конкретно у Вашому випадку. Хоча останні й надають не дуже точні значення, але вони є достатніми для встановлення безпечності продукту.

Оксана Шевченко,
науковий співробітник Науково-сервісної фірми “ОТАВА”