3 Червня, 2019

Де можна провести дослідження археологічної знахідки, визначити її вік?

Ви, бува, не підпираєте двері сараю метеоритом, як це робив один фермер з Америки? Важкий камінь дістався йому разом з новим господарством. Колишній власник підпирав цим космічним об’єктом двері сараю. Вчені Мічиганського університету провели дослідження метеориту й з’ясували, що він на 88 % складається із заліза, на 12 % з нікелю і може коштувати 100 тисяч доларів.

В різних регіонах України ще й досі можна знайти давні поховання та артефакти. Якщо ви натрапили на скарб, стародавній витвір мистецтва, то в першу чергу потрібно встановити вік такої знахідки. Провести дослідження археологічної знахідки можна в аналітичній лабораторії компанії «ОТАВА».

Цікаво дізнатися, яким методом встановлюється вік артефактів. Учені-археологи використовують два основних способи – відносне й абсолютне датування.

Відносне датування визначає вік артефакту стосовно інших об’єктів, знайдених у тому ж районі. Недолік цього методу полягає в тому, що такий спосіб не може встановити точний рік або конкретну дату використання. Абсолютним датуванням займаються фахівці-аналітики, а вибір методу залежить від матеріалу знахідки.

Для визначення віку кісток, деревини, органічних речовин використовують радіовуглецевий аналіз. У знахідки вимірюється вміст вуглецю-14. С-14, або радіовуглець, є природним радіоактивним ізотопом, який утворюється, коли космічні промені у верхніх шарах атмосфери стикаються з молекулами вуглецю, які потім окислюються, перетворюючись у СО2. Зелені рослини поглинають вуглекислий газ, тому кількість молекул С-14 постійно поповнюється, поки рослина не вмирає. Радіовуглець також передається тваринам, які харчуються цими рослинами. Після смерті кількість С-14 в органічному зразку регулярно зменшується в міру розпаду молекул. Вуглець-14 має період напіврозпаду 5730 ± 40 років, що означає, що кожні 5700 років або близько того об’єкт втрачає половину свого С-14.

Для кераміки вибирають термолюмінесцентний або оптиколюмінесцентний спосіб. Ці методи засновані на тому, що предмети зберігають сліди впливу космічних радіоактивних випромінювань, а також ґрунтової радіації, які також з часом зменшуються.

Для визначення віку металевих виробів може бути використана оптична металографія, нейтронний аналіз і радіовуглецеве датування за допомогою прискорювальної мас-спектрометрії. 

Маєте археологічну знахідку? Науковці Науково-сервісної фірми «ОТАВА» проведуть її дослідження. Лабораторії компанії оснащені високоточним сучасним обладнанням. Персонал має високу кваліфікацію та досвід у розв’язанні найскладніших проблем. Звертайтеся до спеціалістів компанії, отримайте безкоштовну консультацію і в разі потреби замовте дослідження археологічної знахідки. Дізнайтеся, чи принесе вам дохід знайдений артефакт.