22 Червня, 2012

Де виконати складні хімічні аналізи сировини та хімічних реактивів?

Сьогодні багато українських компаній закуповують у великих кількостях неорганічні реактиви китайського виробництва. Ця сировина зазвичай значно дешевша від європейської, проте її якість та хімічна чистота досить часто не відповідають потребам виробництва. Нерідко китайські виробники спеціально додають у хімічні реактиви різні «інертні» домішки, щоб знизити їхню ринкову вартість.

Ці домішки, як правило, важко виявити візуально або рутинним хімічним аналізом у рядових хімічних лабораторіях. Українські виробники, що закуповують подібні хімічні реактиви та сировину, мають великі збитки через брак елементарних хімічних знань у своїх менеджерів та небажання організовувати власні хімічні лабораторії, що потребують складного обладнання та кваліфікованих працівників.

Як показує досвід, часто навіть допустимі (до 5-7 %) домішки в хімічних реактивах та сировині у певних хімічних виробничих процесах можуть призводити до небажаних наслідків, зокрема, випуску бракованої продукції.

У таких випадках потрібно звертатися до спеціалізованих наукових хімічних лабораторій. Фахівці хімічних лабораторій можуть не лише провести якісні хімічні аналізи та кількісні хімічні аналізи сировини, але й допоможуть розібратися в хімії технологічних процесів та нададуть консультації щодо усунення причин виникнення браку.

Упродовж багатьох років на українському ринку безперечним лідером у галузі проведення складних хімічних аналізів є Науково-сервісна компанія «ОТАВА» (м. Київ). Науково-дослідна хімічна лабораторія цієї компанії проводить якісні хімічні аналізи та кількісні хімічні аналізи будь-якої складності широкого спектра речовин і сумішей органічної та неорганічної природи.

У дослідженнях застосовуються найсучасніші методи якісного хімічного аналізу (ЯМР(NMR)-, ІЧ-, УФ-спектроскопія), кількісного хімічного аналізу та напівкількісного аналізу (флуорометрія, методи полуменевої  (FAAS) та електротермічної атомної спектроскопії (ETAAS)). Використання таких провідних інструментальних методів хімічного аналізу, як рідинна високоефективна хроматографія з мас-детекцією (LCMS), газова хроматографія з мас-детекцією (GCMS), і методу рентгенофлуоресцентного аналізу (XRF) дає змогу підвищувати точність отриманих результатів у декілька разів.

Провідні спеціалісти хімічної лабораторії компанії ОТАВА не лише виконують складні якісні хімічні аналізи та кількісні хімічні аналізи сировини та хімічних реактивів, а й дають поради щодо можливості використання закупленої сировини та хімічних реактивів у виробництві.

Нещодавно до ОТАВИ звернулась українська фірма, що спеціалізується на виробництві гумових виробів. У гумі виробництва цієї фірми з певного часу стали з’являтися повітряні пухирці, що різко знижувало якість виробів. Після проведення серії хімічних аналізів співробітники хімічної лабораторії ОТАВИ з’ясували, що причиною утворення повітряних пухирців є низька якість одного з компонентів робочої суміші – оксиду цинку.

Оксид цинку (ZnO, цинкові білила) переважно використовується в гумовій промисловості як активатор вулканізації та наповнювач гумових виробів. За допомогою рентгенофлуоресцентного аналізу фахівці хімічної лабораторії встановили, що до складу цинкових білил входить карбонат кальцію (CaCO3). Саме карбонат кальцію, вступаючи в реакцію зі стеариновою кислотою (суміш ZnO і стеаринової кислоти є обов’язковим активатором вулканізації), продукує газ CO2, який у свою чергу і викликає пористість гуми. Таким чином було доведено невідповідність хімічного складу оксиду цинку вимогам виробництва гумових виробів.

Важливо зазначити, що для потреб лакофарбового виробництва цей оксид цинку цілком придатний, домішка карбонату кальцію інертна і не погіршує якості фарб та лаків.

Отже, у сучасних умовах українському виробникові потрібно дуже відповідально ставитися до закупівлі сировини та хімічних реактивів, щоб убезпечити себе від придбання неякісного або зіпсованого товару. Слід також пам’ятати, що навіть відносно якісний товар за рахунок своїх домішок може не завжди задовольняти технологічні умови того чи іншого виробництва. У таких випадках слід звертатися до професіоналів, щоб бути впевненим у якості придбаної сировини та хімічних реактивів.

Андрій Анкін,
хімік-аналітик

химический анализ веществ неизвестного происхождения (анализ неизвестного вещества)