22 Лютого, 2010

Довіряй, та перевіряй: про те, як хімічний аналіз допоміг викрити недобропорядного виробника

Як часто нинішній виробник дурить довірливого споживача? Хоча це й риторичне запитання, що не потребує відповіді, усе ж спробуємо розібратися та знайти деякі відповіді про наболіле.

Кожної миті варто пам’ятати про свої права

Звертаючись до українського законодавства про права споживачів, ми начебто неодноразово переконуємося у власній соціальній захищеності й усвідомлюємо, що гідні отримувати від виробника якісний продукт, що повністю відповідає всім існуючим стандартам і затвердженій рецептурі.

Та нині не завжди, на жаль, усе відбувається за буквою закону… Трапляються прикрі випадки, коли людина, придбавши товар, дізнається, що тримає в руках зовсім не те, що написано на упаковці.

Згідно з чинним законодавством про права споживачів, під час придбання, замовлення або використання товарів для задоволення своїх побутових потреб кожна людина має право на державний захист своїх прав, належну якість товару, безпеку товару, необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про товар, його якість, асортимент, а також про виробника, відшкодування збитків, завданих товарами неналежної якості, а також майнової та моральної шкоди, заподіяної небезпечними для життя і здоров’я людей товарами, звернення до суду та інших уповноважених державних органів за захистом порушених прав.

За порушення прав споживачів законодавство України передбачає цивільно-правову, адміністративно-правову, фінансово-економічну, а також кримінальну відповідальність. З етичних міркувань не будемо називати імен і назв організацій. Розповімо лише про одну неприємну ситуацію, що не так давно трапилась з людиною, яка вирішила перевірити чесність сучасного виробника, звернувшись за допомогою до однієї з українських науково-сервісних компаній. Остання здійснила для замовника науковий хімічний аналіз.

Лабораторний аналіз підтвердив: у складі продукції зазначеному на етикетці не було жодного слова правди

Сюжет досить тривіальний. Зі знижкою від виробника було придбано засіб для очищення теплообмінних труб від накипу. Згідно зі вказаним на упаковці складом, засіб повинен був містити 45 % адипінової кислоти, 15-20 % лимонної кислоти та 30 % води плюс деякі додаткові компоненти в незначних кількостях.

У покупця викликала певні сумніви знижка, яку зробив виробник на придбаний засіб. Проаналізувавши вартість усіх складових цього засобу, допитливий покупець підрахував його приблизну собівартість. І, як виявилося, вона була не нижчою за ціну, встановлену виробником зі знижкою. А це означає, що виробник працював собі у збиток.

Саме з цих міркувань покупець і звернувся до спеціалізованої компанії, та замовив лабораторне дослідження (якісний хімічний аналіз та кількісний хімічний аналіз) придбаного розчину. Результати цього хімічного аналізу виявилися приголомшливими.

У досліджуваному зразку згідно із результатами лабораторного дослідження (якісного хімічного аналізу та кількісного хімічного аналізу) не виявили жодної органічної кислоти. Замість вказаного на етикетці складу, засіб містив 5 % сульфамінової кислоти та 1 % сульфамату заліза, усе інше – вода. До того ж не відоме походження заліза в розчині: або його вміст передбачено рецептурою, або ж воно утворилося в результаті реакції 1 % кислоти із залізною тарою, в якій імовірно міг зберігатися розчин.

Зрозуміло, що середньостатистичному споживачеві подібного засобу, який не має хімічної та хіміко-технологічної освіти, досить непросто визначити автентичний склад розчину або хоча б запідозрити підміну компонентів. Та все ж необхідність проведення лабораторних досліджень, передусім, спричинена непорядністю сучасного виробника, а вже потім необізнаністю нинішнього споживача.

Кількісний та якісний хімічний аналіз – єдиний спосіб дізнатися правду

Існує безліч ситуацій, коли лабораторні дослідження (якісний хімічний аналіз та кількісний хімічний аналіз) можуть стати у пригоді. Лабораторні дослідження, наприклад, допомагають знайти у складі продуктів харчування мікотоксини, нітрозоаміни та гормони; у продовольчих товарах, воді чи ґрунтах – пестициди; у різноманітних маслах і жирах – жирні кислоти та їхні трансізомери.

Лабораторні дослідження (якісний і кількісний хімічний аналіз) здійснюються з метою визначення мікроелементного складу води різного походження, токсичних важких металів у питних, технічних та стічних водах, ґрунтах, продуктах рослинного і тваринного походження, кормах, побутових предметах, іграшках, будівельних матеріалах.

Також лабораторні дослідження дають змогу визначати якісний і кількісний склад неорганічних та органічних речовин, реактивів, мінералів; якісний та кількісний склад органічних розчинників та розчинів, що використовуються в будівельній промисловості, у виробництві електронних плат.

За допомогою лабораторних досліджень, таких як якісний хімічний аналіз та визначення кількісного вмісту компонентів можна виявляти підробки серед фармацевтичних препаратів тваринного походження, різноманітних лікарських засобів рослинного походження, БАДів, а також підробки серед косметичних засобів.

Сучасний виробник, який веде на ринку нечесну гру, зовсім скоро змушений буде відмовитися від своїх обманних схем та, як кажуть у народі, мастити салом п’яти, адже на допомогу споживачам усе частіше приходить науковий хімічний аналіз.

Юлія Сом