17 Травня, 2018

Дихайте на здоров’я – хімічний аналіз повітря виявить основних забруднювачів

До 80 % свого часу людина перебуває в приміщенні. Діти вчаться в школі, дорослі працюють в офісі або на виробництві, домогосподарки – у своєму домі. Таким чином, для багатьох людей більший вплив на здоров’я має нечисте повітря в закритих приміщеннях, ніж на вулиці. Хоча зовнішнє забруднення додає свого негативного впливу.  

Численними дослідженнями виявлено, що забруднене повітря впливає на всі етапи життя людини: внутрішньоутробний розвиток плода, дитинство, доросле життя. Статистичні дані демонструють тісний зв’язок між брудним повітрям і несприятливими наслідками для здоров’я:

 • Збільшується відсоток передчасних пологів та мертвонароджених, у малюків характерна низька вага при народженні.
 • Спостереження за здоров’ям дітей під час дорослішання свідчать про те, що забруднене повітря може спричинити метаболічні зміни, що призводять до серцево-легеневих захворювань у дорослому віці.
 • Обмеження потоку повітря в промислових цехах та офісах, накопичення вуглекислого газу, сигаретний дим загострюють захворюваність серцево-судинної системи і дихальних шляхів.

За оцінками ВООЗ, у 2016 році кількість передчасних смертей розподілялась так:

 • близько 58 % – ішемічна хвороба серця та інсульти;
 • 18 % – хронічне обструктивне захворювання легенів та гострі респіраторні інфекції у дітей;
 • 6 % – рак.

Зрозумілі почуття родини, коли вони турбуються про здоров’я дітей та звертаються в лабораторію з проханням зробити хімічний аналіз повітря у себе в домі.

А яку користь отримають керівники підприємства, вкладаючи гроші в таке екологічне дослідження? Доведено, що низька якість повітря призводить до зниження продуктивності праці, зменшується активність мозку, сповільнюється  рух, втрачається результативність. У статті «Забруднення повітря за вікном вашого офісу впливає на продуктивність роботи» наведено такі результати дослідження: підвищення в повітрі всього на 10 одиниць «дрібних твердих частинок», які вимірювали, зменшувала продуктивність праці співробітників приблизно на 6 %.

Хочете бути здоровими й мати колектив із високою працездатністю – з’ясуйте, наскільки чисте повітря в офісному чи виробничому приміщенні, замовте хімічний аналіз повітря в лабораторії Науково-сервісної фірми «ОТАВА».

Хімічний аналіз повітря в приміщенні вкаже на ймовірні джерела забруднення

Забруднення зовнішнього повітря залежить від багатьох факторів – місцевих джерел (промисловість, близькість автостради), метеорологічних умов (інтенсивність сонячного випромінювання, дощі) – і являє собою складну суміш, яка охоплює озон, оксиди вуглецю, сірки, азоту, інших газів. Також наявні важкі метали – свинець, ртуть, марганець тощо. Хоча зовнішнє повітря проникає у внутрішнє середовище, існують також унікальні забруднювачі, характерні для кожного приміщення.

Базуючись на матеріалах, наданих Агентством з охорони навколишнього середовища (ЕРА) або CPSC, можна виділити типи забруднювачів:

 • Біологічні джерела: бактерії, цвіль, пилові кліщі, таргани.
 • Електромагнітне випромінювання від ліній електропередач, телевізорів, комп’ютерів, Wi-Fi, смартфонів та інших гаджетів.
 • Радіаційний фон.
 • Леткі органічні сполуки і хімічні випаровування, спричинені використанням засобів для чищення та дезінфекції, освіжувачів повітря, різних аерозолів. В офісних приміщеннях доповнюють цей перелік принтери та копіювальні апарати. Негативні ефекти органічних газів різноманітні. Їхній вплив коливається від роздратування слизової оболонки й до пошкодження нервової системи.
 • Окис вуглецю (СО і СО2) не має запаху, тому найбільш підступний. Одним із джерел надходження в повітря окису вуглецю є газові плити, каміни, печі. Інше джерело – вихлопні гази автомобіля з автостради чи з особистого авто, якщо гараж розташований поряд із будинком або вбудований на першому поверсі. Якщо надихатись окисом вуглецю в малих дозах, то уповільнюється рух, потім виникає нудота, запаморочення, головний біль, порушується координація. Значна кількість вуглекислого газу може призвести до фатальних наслідків.
 • Двоокис азоту (NO2) походить із тих же джерел, що й окис вуглецю: пічне опалення, газові плити й навіть підгорілі продукти. На відміну від СО, у якого немає запаху й кольору, NO2 має гострий запах і червоно-коричневий колір.
 • Тютюновий дим, який ще довго зберігається в повітрі після куріння, посилює астму, респіраторні захворювання й сприяє розвитку раку легенів. Тютюновий дим – це один із видів забруднення, від якого легко позбутися: просто не палити в приміщенні.
 • Формальдегід і фенол, джерелом яких є меблі, ламінат, ковролін, деякі текстильні вироби тощо. Постійні випари спричиняють подразнення легень і можуть спровокувати онкологічні захворювання.
 • Полімерні будівельні матеріали виділяють більш ніж 40 найменувань небезпечних хімічних сполук, які можуть спричиняти появу низки захворювань.  

Для підтвердження цих даних можна навести звіт хімічної лабораторії «ОТАВИ» про дослідження повітря в приміщенні на вміст карбонільних сполук.

До компанії «ОТАВА» звернулася приватна особа з проханням зробити хімічний аналіз повітря на горищі свого будинку, де проводилися ремонтні роботи. Аналіз встановив значне перевищення числа формальдегіду порівняно з гранично допустимою концентрацією та виявив ще 14 неідентифікованих органічних забруднювачів. Джерелом токсичних речовин виявився формальдегідвмісний полімерний теплоізолювальний матеріал.    

Хімічний аналіз повітря покаже, які забруднювачі наявні в офісному приміщенні та виробничих цехах

На якість повітря додатково впливає:

 • в офісних приміщеннях – випари з оргтехніки, що використовується;
 • у виробничих цехах – технологічний процес із виготовлення продукції;
 • на складах – токсичні характеристики матеріалів та готової продукції.

Організми різних людей, коли вони піддаються впливу однакових забруднювачів в аналогічних концентраціях, реагують по-різному. Одним байдуже, а в інших загострюються хронічні захворювання, виникає алергія або з’являється нервове перенапруження. Наприклад, для людей з астмою хімічні подразники і тютюновий дим дуже небезпечні.

Попри численні фактори, що впливають на якість повітря у внутрішньому середовищі, екологічну проблему можна вирішити, якщо своєчасно звернутися до компанії «ОТАВА» та замовити хімічний аналіз повітря в приміщенні.  

У бюлетені «Fresenius» опубліковано звіт про дослідження, проведені в адміністративних будівлях із метою виявлення забруднювачів повітря.

Найчастіше в повітрі адмінбудівель зустрічаються такі хімічні речовини:

 • ароматичні сполуки;
 • лінійні й циклічні алкани (гексан, нонан, метилциклогексан);
 • терпен (a-пінен, лимонен);
 • карбонільні сполуки (формальдегід, ацетальдегід).

Науковці досліджували в повітрі викиди з офісного обладнання: факсів, принтерів, сканерів. Найвищі показники мали такі хімічні речовини: толуол, етилбензол, стирол – оскільки ці сполуки зазвичай застосовуються як розчинники в тонерах.

Співробітники компанії «ОТАВА» також виконували подібні дослідження. Про одне з них йдеться у звіті про комплексне екологічне наукове дослідження офісного приміщення. Піклуючись про здоров’я працівників, керівники замовили екологічне обстеження офісу: хімічний аналіз повітря, визначення рівня електромагнітного випромінювання та радіаційного фону офісу, промислового майданчика та складів. Результати дослідження показали, що в приміщенні число карбонільних сполук утричі перевищувало дозволені норми, а з випромінюванням і радіаційним фоном все було гаразд.

Чому за хімічним аналізом повітря слід звернутися до компанії «ОТАВА»?

Замовити аналіз повітря в Києві можна в різних компаніях, але тільки Науково-сервісна фірма «ОТАВА» співпрацює з PRISM Analytical Technologies – лабораторією зі США, яка сертифікована Американською асоціацією індустріальної гігієни. PRISM Analytical Technologies обслуговує клієнтів у Сполучених Штатах і на міжнародному ринку. Завдяки співпраці між українською та американською компаніями з’явилася можливість ідентифікувати в повітрі більше речовин-забрудників.

Згадаємо нещодавні події у Черкасах і Новомосковську Дніпропетровської області. Вся Україна з жахом дізналася про масове отруєння дітей у День пам’яті та примирення, присвяченого пам’яті жертв Другої світової війни (8-го травня 2018 р.).

Голова служби безпеки України Василь Грицак зазначив, що «масове отруєння дітей в Черкасах було невипадковим». Керівник ДСНС Черкаської області Костянтин Проценко повідомив, що головною версією залишається «локальне розпилення невідомої речовини».

Щодо випадку в Новомосковську, то в.о. голови МОЗ Уляна Супрун заявила, що «діти швидше за все перегрілися на сонці».

Невдовзі на заняттях у школі стало зле дітям у Миколаєві та у Харкові. СБУ має декілька версій подій, що відбуваються.

Повернемося до трагедії в Черкасах. Чи вдалося фахівцям виявити причину отруєння дітей? Як зазначив К. Проценко, ситуацію ускладнили час, який швидко минав, поки не приїхала група з надзвичайних ситуацій, та сильний вітер, що відносив отруйну речовину геть. Пробу повітря взяли, але, як уточнив генеральний директор Центру громадського здоров’я МОЗ Володимир Курпіта: «Наші методики дозволяють визначити тільки 8-9 найпоширеніших шкідливих речовин – фенол, формальдегіди, двоокис азоту і т.д.». А отруєння можуть спричинити десятки інших небезпечних хімічних речовин!  

За результатами досліджень лабораторії АРЗ СП Управління ДСНС України в Черкаській області, перевищення максимально допустимих норм небезпечних речовин (фенол, формальдегід, сірководень, оксид вуглецю, діоксид азоту, аміак) не було. Для подальших досліджень зразки повітря були передані київським профільним установам.

Щоб проаналізувати пробу повітря, до складу якої входить суміш різноманітних речовин, до того ж в малих  дозах, необхідне спеціальне обладнання. Таким обладнанням оснащена лабораторія зі США. PRISM Analytical Technologies виконує екологічні дослідження, використовуючи інфрачервоний спектрофотометр із Фур’є-накопичувачем для визначення мікродоз забруднюючих речовин. Також за допомогою системи MAX аналізує складні зразки, поєднуючи здатність хроматографії розділяти суміш на компоненти з можливостями кількісної системи FTIR (абсорбційної спектроскопії).

Для проведення повного аналізу повітря виробничих або житлових приміщень звертайтеся до НСФ «ОТАВА». Компанія проводить відповідні дослідження із використанням новітнього обладнання та сучасних методик:

 • Завдяки високоефективній рідинній хроматографії й іншим методам аналізу фахівці лабораторії встановлюють наявність карбонільних сполук у повітрі та їхню емісію в зразках матеріалів.
 • За допомогою газоаналізатора визначають рівень вуглекислого газу.
 • Детальний аналіз зразка повітря, який може виявити понад 400 типових забруднювачів та залишки тютюнового диму, виконує лабораторія в США.

Замовляйте хімічний аналіз повітря в компанії «ОТАВА» та позбавляйтеся від імовірних забруднювачів. Дихайте чистим повітрям!