22 Січня, 2018

Незвичні джерела неприємних запахів у приміщенні. Як їх позбутись?

Наша фірма «ОТАВА» давно співпрацює з американською Prism Analytical Technologies, яка спеціалізується в розробці новітніх систем для аналізу повітря та виконує найскладніші аналізи повітря в житлових і промислових приміщеннях.

Нам часто телефонують та повідомляють про неприємні запахи в приміщеннях. Ці запахи бувають дратівливими, а іноді навіть викликають нудоту. Розглянемо найбільш типові проблеми з неприємним запахом, з якими до нас звертаються приватні замовники.

Здається досить очевидним, що коли в підвалі пахне затхлим, найімовірніше, там є пліснява. А запах мертвої тварини в порожнині стіни, наприклад миші, дуже неприємний і його ні з чим не сплутати. Проте цвіль та трупи тварин не єдине джерело неприємних запахів. Деякі «аромати» можуть мати досить незвичне й неочікуване походження.

Якщо хтось із вашої родини або колег скаржиться на запах у приміщенні, а ви його не відчуваєте, то це ще не свідчить про їхню багату уяву. Деякі люди відчувають запахи гостріше, ніж інші. До того ж, наукові дослідження показали, що жінки дітородного віку сприймають аромати сильніше, аніж чоловіки або молодші чи старші жінки.

Джерела неприємних запахів у ванній кімнаті

Якось один чоловік повідомив нас про дивний запах у його гостьовій ванній кімнаті. Йому було незручно, щоб такою ванною користувалися. Він відмив усю кімнату від підлоги до стелі, а також упевнився, що унітаз не пошкоджений (бо тоді каналізаційний газ міг би проникати до будинку).

Винуватцем виявився сифон раковини, повний плісняви і бактерій. Господар налив слабкий розчин відбілювача (1 частина до 10 частин води) у сифон, прочистив його зсередини старою зубною щіткою, змив усе водою – і проблема вирішилася.

В іншій ванній кімнаті плетена корзина видавала різкий запах лаку, через те сморід поширювався у всьому помешканні. Власник будинку викинув корзину, тим самим усунувши хімічний запах.

Ще один випадок. Якщо довго не користуватись душем чи раковиною, вода в сифоні може випаровуватись і всі каналізаційні запахи будуть у квартирі. Такі проблеми часто бувають і з кондиціонерами, конденсат з яких витікає не на вулицю, перехожим на голову, а в каналізацію через маленький сифон, який у зимовий період, як правило, пересихає. У цьому випадку потрібно просто вилити склянку води в кондиціонер, у збірник конденсату.

Якось наші спеціалісти досліджували одну велику будівлю з офісами, де працівники скаржилися на неприємний запах, що, здавалося, тягнувся до них звідусюди. Їхні робочі місця виявилися розташованими поблизу вбиралень.

В обох туалетах були встановлені спреї для освіжування повітря. Кожен із них мав витяжний вентилятор, а також приток повітря з обігрівача. В одній вбиральні надходило більше повітря, ніж витягалося. І це підняло тиск повітря в приміщені. Повітря пересувається по території від більшого тиску до меншого так само, як вода тече з вищого рівня до нижчого. У цій вбиральні підвищився тиск через механічну систему, і повітря надходило з кімнати до суміжного робочого приміщення, де тиск був нижчий. А з повітрям надходили і відповідні запахи туалету й освіжувачів. Виправити це було просто: понизити приток повітря в ту вбиральню, трохи прикривши засувки на обігрівачі.

Будівельні матеріали як джерело хімічних запахів

Одна подружня пара побудувала будинок своєї мрії, де вони збиралися насолоджуватися тихим і спокійним життям подалі від міста. Але невдовзі після переїзду дружина почала страждати від головного болю й важко засинати вночі. Коли подружжя проводило час поза межами будинку, жінці було краще (очевидна ознака, що проблема була саме в будівлі). У розпачі дружина нарешті переїхала до орендованої квартири, а її чоловік залишився в будинку.

Дім був великим і просторим, з гарним природним освітленням. На першому поверсі був всюдисущий, хоча й несильний, хімічний запах. Ми помітили, що цей запах відчувався сильніше у кутках і на вертикальних смугах від підлоги до стелі з проміжками приблизно 40 см. Ці місця збігалися із зашпакльованими стиками гіпсокартону.

Майстри, які встановлювали гіпсокартон, ймовірно, використали шпаклівку, до якої додали фунгіцид. І ця шпаклівка видавала запах, що спричиняв головний біль у жінки. А яке ж рішення? На превеликий жаль, лише одне – прибрати весь гіпсокартон або покрити його другим шаром з алюмінієвою фольгою (запах хімікатів не проникає крізь фольгу).

Ми працювали з багатьма клієнтами, у яких були будинки з пінополіуретановою теплоізоляцією (ППУ). Окремі випадки появи запаху в будинках з ППУ ізоляцією мали різні причини. Як консультант із питань якості повітря в приміщеннях, для пояснення цих випадків маю скористатися профільною освітою хіміка та заглибитися у технологію виготовлення ППУ.

Поліуретан – це частина продукту хімічної реакції двох складників (А і Б), яка проходить за допомогою каталізатора (В). Цей каталізатор є типовим аміном, органічною сполукою, що містить Нітроген. ППУ утворюється з поліуретану за рахунок введення у суміш спеціальних речовин – пропелентів, які легко випаровуються та спричиняють спінювання суміші. Якщо між частинами А та Б не дотримана належна пропорція, або вони змішуються за неправильної температури чи тиску, також, якщо ізоляція встановлювалася не за належної температури й вологості, – піна виділятиме у повітря залишки одного з компонентів А чи Б, каталізатор В, залишки пропелентів. Одні сполуки з цього ряду можуть бути умовно безпечними, інші – шкідливими для здоров’я.

Багато органічних речовин, що містять Нітроген, належать до класу сполук, які споріднені з аміаком та називаються амінами. Як правило, аміни мають сильний запах, схожий на аміак або рибу. Запах відчувається сильніше, коли ізоляція нагрівається. Наприклад, якщо прямі сонячні промені падають на стіни або дах, де є ізоляція.

Іноді власники дорогих будинків вирішують повністю позбавитись від ізоляції. Цей процес може виявитися дорогим. В одному будинку порожнини в стіні були задуті ППУ, а потім покриті декоративними роботами вартістю в сотні тисяч гривень. В іншому – з паркетною стелею та поперечними балками – ремонтникам довелося демонтувати всю обшивку, щоб уникнути пошкодження або необхідності позбутися стелі зовсім.

Один новий будинок, у якому ми проводили хімічний аналіз повітря, врешті-решт був зруйнований, оскільки виявилося, що фінансово вигідніше побудувати новий дім, ніж руйнувати вже побудовані стіни, щоб позбавитися ізоляції.

Неприємний хімічний запах, який виходить з деяких пінополіуретанових ізоляцій, не єдина проблема, що може виникнути. Іноді аналіз повітря виявляв мікроскопічні частинки ППУ в деяких зразках повітря. Деякі з цих кульок настільки маленькі, що майже рівномірно розпилені в повітрі та завдяки розміру можуть проникати глибоко в легені.

Нам невідомі результати досліджень, проведених з метою виявлення можливих наслідків для здоров’я від накопичення таких частинок у легенях. Але я і так впевнений, що вдихання подібних частинок негативно впливає на здоров’я людини, оскільки кожна кулька може містити залишки всіх хімікатів зі складу ППУ. Та й самі частинки є синтетичними чужорідними тілами.

Як позбутися неприємного запаху в приміщенні: найпростіші рішення

Ось декілька запахів у будівлях, яких було дуже легко позбутися, як тільки виявляли джерело запаху.

 

Москітна сітка зі скловолокна та пластику в даховому вікні, що видавала неприємний запах, коли її нагрівало сонце. Власник будинку замінив сітку зі скловолокна на металеву – запах зник. Такі пластикові сітки на вікнах також можуть виділяти запах.

Нейлонова основа світильника смерділа мертвою рибою. Запах спричинявся хімікатом під назвою гексаметилендіамін, що використовується для виробництва нейлону. Рішення одне – прибрати світильник.

Клейка стрічка, якою заклеїли отвір у витяжній трубі димоходу. Ця стрічка плавилася від нагрівання. Як результат – виникав дуже неприємний запах. Прибравши стрічку, господарі будинку позбулися цієї проблеми.

Сильний запах формальдегіду в школі. Шкільне керівництво за допомоги батьків закупило дешеву пальчикову фарбу з консервантом, що випаровував газ формальдегіду. Коли баночки з фарбою були відкритими або малюнки висихали, запах стояв нестерпний. Рішення: використовувати якіснішу фарбу з іншим консервантом.

Сильний затхлий сморід у шкільному класі. Вінілова ізоляція на комп’ютерних кабелях містила пластифікатор, що видавав запах плісняви. Комп’ютер прибрали з класу – і запах зник.

Смердючий стіл для переговорів. Фахівців ОТАВИ викликали з’ясувати, чому конференц-зал в юридичному бюро смердів блювотинням (неприйнятна ситуація для перемовин!).

Колись раніше, ймовірно після зустрічі за обідом у залі, стіл протерли «смердючою» губкою (зараженою бактеріями). Губка пахла масляною кислотою – компонентом блювоти. Рішення було простим: витерти стіл слабким розчином аміаку (розведеним), який нейтралізував би кислоту та вивів запах.

Аналіз повітря виявить джерело неприємного запаху

Усунути деякі зародки запахів у приміщеннях, такі як ППУ ізоляція, суміш із фунгіцидами, пліснява, що розрослася в підвалі, може бути складно й дорого. Інших осередків досить легко позбутися, наприклад, вичистивши водозлив раковини або витерши стіл для переговорів нейтралізуючою речовиною.

Ми часто радимо своїм клієнтам: не намагайтеся вирішити проблему, допоки не з’ясуєте її причину. Щодо запахів у будівлях, то перший крок – це виявити джерело смороду. Іноді це може допомогти усунути проблему своїми силами, проте у складних ситуаціях необхідно звертатися до спеціалістів з якості повітря в приміщенні, зокрема до фахівців ОТАВИ. Вони проведуть аналіз повітря, визначать джерела неприємних запахів, а також нададуть рекомендації щодо шляхів їх усунення.

До того ж, науковці нашої компанії виконують унікальний аналіз із виявлення речовин, що спричиняють виникнення запаху в приміщенні. Це дослідження дає змогу точним науковим методом визначати леткі речовини або речовини, що спричиняють запах у приміщенні (характерний, різкий, хімічний, неприємний тощо), і встановлювати їх можливу шкідливу дію на організм людини.

Звертайтесь за допомогою до нашої фірми «ОТАВА».

Чистого вам повітря у ваших оселях.

Микола Вольвач, завідувач лабораторії Науково-сервісної фірми «ОТАВА»

 

неприятный запах в помещении анализ