20 Лютого, 2013

Екологічне дослідження перед придбанням ділянки під забудову допоможе уникнути неприємностей

Заміське будівництво набуває все більшої популярності, особливо серед жителів мегаполісів. Перша проблема, яка постає перед бажаючими мати будинок за містом, – це вибір земельної ділянки під забудову. Земельна ділянка під забудову повинна відповідати безлічі вимог: мати зручний під’їзд, гарний ландшафт, підведені комунікації.

А от санітарно-екологічному стану майбутні власники землі часто не приділяють належної уваги. І даремно. Покупці не задумуються про те, що на цій території кілька десятиліть тому могли розміщуватися склади з отрутохімікатами або радіоактивними речовинами, звалища шкідливих відходів, могильники. До того ж неподалік можуть знаходитись високовольтні лінії електромереж, радіостанції, військові об’єкти тощо.

Виявити такі приховані небезпеки, обираючи ділянку під забудову, можна за допомогою екологічного дослідження (визначення важких металів у воді, важких металів в ґрунті, визначення пестицидів, вимірювання електромагнітного випромінювання тощо).

Виявивши на земельній ділянці під забудову мішки з невідомими хімікатами, власники вирішили провести екологічне дослідження

З подібною ситуацією зіштовхнулися клієнти Науково-сервісної фірми «ОТАВА». Проблема була такою: родина придбала земельну ділянку під забудову в мальовничому місці на Київщині і розпочала будівельні роботи. Під час будівництва у ґрунті було знайдено мішки із невідомою речовиною, яка мала різкий неприємний запах. У власників ділянки постав ряд запитань. Що це за речовина? Чи шкідлива вона? Чи потрапила вона у ґрунт та воду?

Дати відповідь на ці запитання взялися спеціалісти Науково-сервісної компанії «ОТАВА». Вони провели еколого-гігієнічний аналіз земельної ділянки.

Екологічне дослідження включало аналіз питної води за стандартними хіміко-фізичними показниками; аналіз питної води за стандартними мікробіологічними показниками; хімічний аналіз речовини невідомого походження з мішків, які були закопані на території земельної ділянки; дослідження мікроелементного складу води з озера; дослідження води з озера для визначення пестицидів; дослідження води з озера за мікробіологічними показниками; визначення важких металів в ґрунті; визначення пестицидів в ґрунті; дослідження з метою виявлення можливого поширення речовини невідомого походження по території земельної ділянки; вимірювання фізичних параметрів (вимірювання електромагнітного випромінювання, магнітних полів, радіаційного фону) території ділянки.

Екологічне дослідження виявило низку перевищень ГДК

За результатами екологічного дослідження (зокрема, низки проведених фізико-хімічних аналізів) було ідентифіковано речовину невідомого походження. Нею виявилась суміш пестицидів – атразину (близько 70 %), симазину (близько 20 %) і третбутилазину (близько 10 %). Ці речовини відносяться до класу триазинових гербіцидів і є органічними сполуками, що активно використовуються для боротьби із широколистяними і трав’янистими бур’янами.

Відомо, що триазинові гербіциди є одними з найбільш активних забруднювачів довкілля. Основною небезпекою цих отрутохімікатів є їх висока здатність проникати у підземні води і, як наслідок, забруднювати колодязі, свердловини та водойми, що знаходяться поблизу місць їх використання.

За даними наукових досліджень, атразин є надзвичайно небезпечним для амфібій, зокрема, він спричиняє мутацію статевих органів у жаб, призводить до збільшення кількості викиднів та послаблення їх імунної системи. У зв’язку з цим на початку 2000-х років ряд країн відмовились від використання триазинових гербіцидів.

Крім того, у ході екологічного дослідження, зокрема, під час дослідження ґрунту з присадибної ділянки науковці «ОТАВИ» знайшли атразин (проби було забрано на різній глибині – від 0,2 до 1,7 м). Щоправда, у кількості, яка не перевищує гранично допустимі концентрації. А от аналіз води з озера на визначення пестицидів показав, що кількість цього гербіциду була завищена майже в 10 разів, порівняно з кількістю, встановленою нормами для риборозвідних господарств. Додамо, що мікробіологічні показники води з озера відповідали нормам.

Додатково було проведено визначення важких металів у воді озера та визначення важких металів в ґрунті присадибної ділянки. Відповідно до результатів визначення важких металів в ґрунті, окремі зразки містили миш’як, кількість якого дещо перевищувала гранично допустиму концентрацію. Проте після опрацювання науковцями спеціальної літератури було з’ясовано, що для такого типу ґрунтів (глинисті ґрунти) підвищена кількість цього хімічного елементу є нормою.

У результаті визначення важких металів у воді озера було виявлено перевищення норми вмісту марганцю (в 1,36 рази) та вольфраму (у 10 разів). Хоча завищена кількість останнього не має негативного впливу на здоров’я людини під час звичайних контактів із водою, усе ж рекомендовано уникати споживання неочищеної води з озера чи риби з нього.

В рамках екологічного дослідження земельної ділянки під забудову, окрім хімічних та мікробіологічних досліджень, було проведено вимірювання ряду фізико-хімічних параметрів, зокрема вимірювання електромагнітного випромінювання, магнітних полів і радіаційного фону. Результати вимірювань показали, що останні два показники знаходяться в межах норми.

А от вимірювання електромагнітного випромінювання показало, що рівень цього випромінювання час від часу перевищував максимально допустимі значення в 2 рази. Цей показник свідчить про небезпечність тривалого перебування на цій території. Оскільки електромагнітне випромінювання значно шкодить здоров’ю людини, найбільший негативний вплив воно чинить на кровоносну, імунну, статеву системи, мозок та очі.

Вчасно проведене дослідження ділянки під забудову збереже ваш міцний сон та гроші

Відтак, під час екологічного дослідження було виявлено ряд  небезпечних факторів, зокрема:

  • визначення пестицидів у водів озері показало перевищення отрутохімікату (атразину) у 10 разів;
  • визначення важких металів у водіпоказало перевищення норми вмісту марганцю (вміст цього важкого металу у воді, перевищував максимально допустиму норму в 1,36 рази),  а також вольфраму (вміст цього важкого металу у воді перевищував норму у 10 разів);
  • вимірювання електромагнітного випромінювання показало перевищення у 2 рази.

На жаль, ця земельна ділянка була вже придбана. Результати проведеного екологічного дослідження (комплексного еколого-гігієнічного дослідження) лише попередили її господарів про небезпеку, яка може на них очікувати. Майбутнім власникам землі, які піклуються про своє здоров’я і здоров’я своїх близьких, можна порекомендувати проводити екологічні дослідження, а саме, комплексне наукове еколого-гігієнічне дослідження земельної ділянки під забудову перед її купівлею, щоб в подальшому уникнути подібних неприємностей.

Провести екологічні дослідження: якісний аналіз ґрунту і води на хімічні забруднювачі (визначення пестицидів, визначення важких металів у воді, визначення важких металів в ґрунті тощо), мікробіологічні забруднювачі та вимірювання електромагнітного випромінювання, радіації, вібрації та шуму на території земельної ділянки під забудову Вам допоможуть фахівці Науково-сервісної компанії «ОТАВА».

Юлія Моторна

екологічне дослідження ділянки під забудову