9 Жовтня, 2012

Екологічний моніторинг житла допоможе виявити небезпечних «емігрантів» у наших квартирах

«Мій дім – моя фортеця»… Саме там ми прагнемо заховатись від небезпек зовнішнього світу – втоми, надмірних вимог начальства, шуму та тисняви транспорту і т.д. А ви можете уявити, що ця фортеця – дуже небезпечне місце?

Були випадки, коли члени сім’ї хворіли з незрозумілих причин. Після довгих і малоуспішних спроб лікування врешті-решт завдяки проведеному екологічному дослідженню квартири вдалося з’ясувати, що причини крилися саме в негараздах домашньої обстановки.

Екологічна експертиза квартири та екологічний моніторинг будинків нерідко допомагає виявити загрози там, де їх не очікували, як от: меблі, дорогі і задекларовані як «екологічно чисті», випаровують шкідливі речовини, або гігієнічні засоби токсичні і т.д.

ЗМІ сповіщали про випадок, коли причиною хвороб і навіть смерті мешканців стала … радіоактивна бетонна плита у складі стіни будинку! На жаль, екологічну експертизу квартири провели вже після того, як було завдано непоправної шкоди мешканцям.

Екологічне дослідження квартири може виявити в наших домівках як  хімічні забрудники, так і мікробіологічні

Усе вищезгадане можна характеризувати як «хімічну зброю», від якої страждають мешканці. Але, на жаль, наша «фортеця» цим не обмежується – під час екологічних досліджень квартир та екологічного моніторингу в офісних приміщеннях нерідко виявляють і «біологічну зброю».

Це численні організми, що вселяються у наші домівки без нашої на те згоди і дозволу, знаходять тут сприятливі умови і розмножуються в небезпечно великих кількостях – так звані синантропи. Деякі є нашими супутниками споконвіку, відколи існує людство: це миші, пацюки, таргани, кліщі домашньої пилюки, павуки і багато інших. Деякі оселилися з нами не так давно, після того, як чергові досягнення технічного прогресу створили для них умови кращі, ніж вони мали в природі.

Нерідко під час екологічних досліджень квартир, екологічних моніторингах офісних приміщень та будинків у приміщеннях виявляють легіонеллу. Такий мікроорганізм, як легіонелла, у природі живе в болотах, полюбляє застояну (непроточну) воду і тепло – там він плодиться у величезних кількостях.

Екологічні експертизи квартир та екологічний моніторинг офісів показують, що ці мікроорганізми полюбляють оселятися і поруч із людиною – там, де тепло та волого: в кондиціонерах, системах вентиляції, тощо. І тоді кондиціонер, бачок склоочисника у машині або система вентиляції починають виділяти специфічний запах, надзвичайно неприємний.

Але це не найгірше, чого можна чекати від легіонелл. Значно гірше те, що із забрудненої води вони переселяються до легень і спричинюють тяжкі, такі, що важко лікуються, захворювання і в людей, і в домашніх тварин.

Завдяки процесам глобалізації, зокрема імпорту товарів із субтропічних та тропічних країн, у нас в помешканнях з’явились ще донедавна не бачені квартиранти: москіти й азійські тигрові комарі. Вони можуть переносити небезпечні захворювання, а виводитись здатні у всіх вологих місцях: ванній кімнаті, туалеті, акваріумі, вазонах… Як і наші «рідні» комарі.

Про шкоду, яку нам завдає інша, традиційна «живність» – пацюки, миші, таргани, кліщі домашньої пилюки – багато говорити не хочеться, – вона загальновідома: псування продуктів, забруднення приміщення, алергії і т. д. І навіть у найбільших природолюбів на цих істот не поширюється любов до всього живого.

Як же боротися із цими проблемами? Усе потруїти не вийде: можна отруїтись самим. Проте не слід впадати в паніку.

Павуки – вороги наших ворогів

Слід згадати, що з нами проживають сусіди, яких багато хто не любить і боїться, – павуки. Саме вони є ворогами наших ворогів. Відповідно до законів природи, цим хижакам комашиного царства потрібно, щоб кількість здобичі в десятки, а то й у сотні разів перевищувала їх власну кількість. Тому павуків ніколи не буває занадто багато.

Павуки полюють на всіх, кого здатні утримати їх тенета, у тому числі й на інших павуків. У наших широтах у міських квартирах не буває отруйних павуків, тому об’єктивних причин їх боятись немає. Якщо ми замість того, щоб їх знищувати, придивимось до них та їхньої поведінки, то побачимо не менше цікавого, ніж у зоопарку.

Насамперед, вони красиві. Досконала, витончена форма ніжок, усього тільця, неяскраве, але вишукане забарвлення, незвичайна, не схожа на нашу, манера рухатись…

Дивовижно, але ці дрібні істоти здатні зробити з павутини блок, щоб з його допомогою підняти на потрібну висоту занадто важку здобич. Автору доводилося спостерігати, як павук упіймав в свої тенета із павутини занадто велику для себе муху, не втримав її, і здобич упала додолу.

Просто витягти її нагору було йому не під силу, а на підлозі живитися він не хотів. Тоді павук на потрібній для себе висоті зробив «перекладину» з багатьох паралельно протягнутих павутинок, перебігаючи туди й назад між краєм дверей і одвірком. Потім він спустився донизу, прикріпив павутинку до здобичі, побіг нагору, перекинув цей «канат» через перекладину, знову спустився донизу і, чіпляючись задніми двома парами ніг за субстрат, почав передніми тягнути за «канат». Хвилин за двадцять він таки підняв здобич.

Таке спостереження – чудовий сеанс зоотерапії в домашніх умовах. Недарма вбити павука здавна вважається поганою прикметою. Давайте до неї дослухатись.

Екологічна експертиза квартири допоможе вирішити проблему

На жаль, одними зусиллями павуків навряд чи вдасться обмежитись. Цей дуже короткий огляд природних небезпек, які чатують на нас у власній квартирі, дозволяє зробити висновок: насправді всім приміщенням в яких ми проводимо багато часу  просто необхідна діагностика їх стану відносно нашого здоров’я (екологічне дослідження квартири, екологічний моніторинг офісу, екологічний моніторинг заміського будинку, тощо).

Таку діагностику, або екологічний моніторинг житла (екологічне дослідження квартири, екологічна експертиза офісних приміщень, екологічний моніторинг заміських будинків, тощо), проводить Науково-сервісна фірма «ОТАВА».

Кваліфіковані спеціалісти, озброєні сучасною апаратурою в ході екологічної експертизи квартири чи інших приміщень, виявлять небезпеки, про які ми навіть не здогадувались, або спростують наші побоювання. І якщо в результаті екологічної експертизи квартири чи інших приміщень з’ясується, що потрібно вжити невідкладних заходів для створення здорових умов життя – зроблять це в найкоротші терміни. Відтак, після проведення екологічного дослідження квартири Ви будете  спокійними за здоров’я своє і своїх близьких.

Валентина Мовчан,
кандидат біологічних наук,
доцент кафедри екології університету «Україна»,
науковий консультант Науково-сервісної фірми «ОТАВА»