18 Березня, 2016

Електросмог та його вплив на дітей і підлітків

Електросмог став загальновживаним терміном, який означає наслідки випромінювання від різних пристроїв, що використовують електрику і створюють навколо себе електромагнітні поля.

Необхідно розрізняти низькочастотне та високочастотне випромінювання. Звичайно, не будь-яке випромінювання має однаково руйнівний вплив на здоров’я людини і довкілля.

Функціонування людського організму так само, як тварин і рослин, регулюється передачею електромагнітних сигналів та створенням власних електромагнітних полів, які є способом з’єднання внутрішніх органів і систем. Однак технології із надзвичайно низькою або високою частотою створюють технічне електромагнітне поле, яке заважає здоровому зв’язку між клітинами та метаболічним процесам людського організму, а також шкодить домашнім тваринам.

Довготривала незахищеність від технічного електромагнітного випромінювання змінює клітинні механізми, що призводить до дисбалансу і, врешті-решт, до захворювань.

Діти та підлітки особливо вразливі до поглинання більшої кількості випромінювання через те, що їхні тіла ще в процесі розвитку, а кістки набагато тонші, ніж у дорослих. Це може призводити до різних проблем зі здоров’ям і суттєво призупиняти здоровий і правильний розвиток.

Деякі з джерел низькочастотних електромагнітних полів – це потужні лінії електропередач, трансформаторні станції та залізні електросистеми.

Електричні прилади в будинку, шнури-подовжувачі, цифрові будильники, телевізори та комп’ютери – лише частина технологій, які ми щоденно використовуємо у господарстві.

Постійна незахищеність від такого низькочастотного випромінювання може спричиняти різні проблеми зі здоров’ям, але дослухавшись порад експертів, його шкідливий вплив можна зменшити або й повністю усунути. Проблему небезпечного впливу приладів можна швидко й ефективно вирішити, наприклад, просто прибравши джерело струму або пристрій від тіла. У більшості випадків метрова дистанція від нічної лампи або цифрового годинника достатньо послаблює вплив електричного поля, щоб ми могли спати безпечно й спокійно.

Якщо йдеться про внутрішні або зовнішні джерела високочастотного електромагнітного випромінювання, такі як мобільні телефони, роутери WLAN, ретранслятори-передавачі, бездротові телефони DECT, то долати подібні проблеми значно важче. Ми використовуємо їх уже протягом 15 років, але в останні роки кількість цього виду радіації надзвичайно зросла.

Якщо мова йде про зростаючі швидкість і кількість безпровідної передачі даних у приміщенні, де ми живемо, (WLAN роутери), або надворі (ретранслятори) і кількість людей, котрі користуються всіма цими приладами, стає зрозуміло, що кількість опромінювання різко зростає. Це означає значну цілодобову незахищеність від випромінювання – вдома, в офісі або на відкритому повітрі. Кількість «електрочутливих» людей, які страждають від різних захворювань, що спричинені незахищеністю від високої концентрації електросмогу, зростає. Уряди багатьох країн визнають це як одну з першочергових проблем сучасної цивілізації та все більш активно намагаються знайти її вирішення.

У всьому світі встановлюються так звані білі зони без забруднення електросмогом, які розташовані на великий віддалі від міський районів. І люди з більш серйозними проблемами, як біженці, переїжджають туди.

У світі допустимі норми випромінювання встановлюються виключно за результатами досліджень з нагрівання тканини під впливом короткострокового випромінювання (незахищеність). Отже, можливий ризик від довготривалої незахищеності від менших значень не береться до уваги, хоча сотні нових досліджень вказують на шкідливі наслідки довгострокового впливу. З іншого боку, у кожній країні встановлюються власні норми. Тож різниця між регульованими значеннями досить велика, що показує, що в цій галузі ще проводиться багато експериментів і досліджень.

Граничні значення високочастотного випромінювання в мкВт/м2

Всесвітня організація охорони здоров’я і Міжнародна комісія із захисту від неіонізуючого випромінювання9.000.000
Бельгія (північна частина, за винятком Валлонії)1.115.000
Валлонія (південний район Бельгії)24.000
Італія, Китай100.000
Зальцбург (регламентація від 2002 року про відкритий простір)10
Європейський Парламент (рекомендовано)100

Австрійська медична палата 2012 – рекомендовані значення  (найвищі допустимі рівні):      

  • Слабка незахищеність (Poor exposure) – 1-10
  • Сильна незахищеність (Strong exposure) – 10-1000
  • Надзвичайно сильна незахищеність (Extremely strong exposure) – >1000

У «Резолюції 1815» Європейської ради від 2011 року в декількох місцях наголошено на тому, що очікування додаткових беззаперечних наукових та клінічних доказів може завдати серйозної економічної шкоди та шкоди здоров’ю людства, як було у випадку з азбестом і тютюном. У резолюції зазначено, що дуже важливо негайно вжити заходів, що запобігатимуть серйозним проблемам зі здоров’ям.

Згідно з резолюцією, найбільшої небезпеки зазнають діти та молоді люди. Дослідження, пов’язані з цією віковою групою, довели тривожний взаємозв’язок між використанням мобільних телефонів і виникненням пухлин мозку.

Резолюція закликає до вживання активних заходів щодо запобігання та інформує про небезпеку термальної (короткотривалої) та нетермальної (слабшої, але довготривалої) незахищеності від випромінювання, особливо необхідно вжити заходів захисту для дітей, підлітків і молодих людей репродуктивного віку.

В Україні фахові послуги з вимірювання електромагнітного випромінювання надають спеціалісти Науково-сервісної фірми «ОТАВА». 

электросмог измерение ЭМИ