3 Травня, 2016

Формальдегід і його вплив на здоров’я людини

У цій статті Ви знайдете відповіді на запитання про формальдегід, що ставляться найбільш часто. Ця інформаційна сторінка – одна із серії сторінок, що розповідають про небезпечні речовини та їх вплив на здоров’я людини. Важливо ознайомитися із цією інформацію, адже небезпечна речовина може нашкодити Вам. Вплив дії будь-якої шкідливої речовини залежить від дози, тривалості її дії, індивідуальних особливостей та звичок, а також наявності інших хімікатів.

Кожен із нас піддається дії невеликої кількості формальдегіду в повітрі та в деяких продуктах харчування. Формальдегід може спричиняти подразнення шкіри, очей, носа та горла. Високий рівень його впливу може призводити до деяких видів раку.

Що таке формальдегід?

формальдегідЗа кімнатної температури формальдегід – це безбарвний, легкозаймистий газ, якому властивий особливий гострий запах. Він також відомий як метанол, метиленоксид, оксиметилен, метилальдегід та оксометан. Невелика кількість формальдегіду утворюється природним шляхом у наших тілах. Він використовується у виробництві добрив, паперу, фанери та карбамідоформальдегідних смол. Також його застосовують як консервант у деяких харчових продуктах і речовинах та предметах, що використовуються в побуті, як антисептики, ліки та косметику.

Що трапляється з формальдегідом, коли він потрапляє до навколишнього середовища?

  • Формальдегід легко розчиняється, але у воді тримається недовго.
  • Більшість формальдегіду розпадається протягом дня.
  • Продукти розпаду формальдегіду – мурашина кислота та монооксид вуглецю.
  • Формальдегід не накопичується в рослинах і тваринах.

Яким чином формальдегід може діяти на мене?

  • Головне джерело формальдегіду – це смог.
  • Сигарети та інші тютюнові вироби, газові плити й відкриті каміни також є джерелами виділення формальдегіду.
  • Він використовується в багатьох галузях промисловості, лікарнях та лабораторіях.
  • Формальдегід виділяється у вигляді газу з дерев’яних частин будівель, меблів тощо.
  • Кількість формальдегіду в продуктах харчування дуже мала.
  • Побутові джерела формальдегіду – скловолокно, килими, вироби з паперу та деякі засоби для миття.

Як формальдегід впливає на здоров’я?

Низький рівень формальдегіду може призвести до подразнення очей, носа, горла та шкіри. Люди, що хворіють на астму, можуть бути більш чутливими до вдихання формальдегіду. Вживання великої кількості формальдегіду з напоями може спричинити сильний біль, блювоту, кому та навіть смерть.

Наскільки ймовірно, що формальдегід викликає рак?

Деякі дослідження здоров’я людей, що піддавалися впливу формальдегіду в повітрі на робочому місці, показали більше випадків раку носа та горла, ніж очікувалось, проте інші дослідження не підтвердили цього. Під час досліджень на тваринах у щурів, на яких діяв формальдегід у великій кількості, розвивався рак носа. Міністерство охорони здоров’я і соціальних служб визначило, що можна очікувати, що формальдегід є канцерогеном.

Як формальдегід може впливати на дітей?

Найчастіше формальдегід поглинається через дихання, що може спричиняти подразнення носа та очей (пекучість, свербіж, біль у горлі, очі можуть сльозитися) як у дітей, так і в дорослих. Досліди на тваринах свідчать, що формальдегід не викликає вроджених вад у людей, оскільки він не передається до дитини із грудним молоком.

Як можна зменшити ризик дії формальдегіду?

Формальдегід зазвичай знаходиться в повітрі, і рівень його концентрації в приміщенні вищий, ніж надворі. Найпростіші шляхи зниження цього рівня в оселі – відчинені вікна та вентиляція, щоб свіже повітря проникало в приміщення, а також видалення джерел формальдегіду з будинку. Він виділяється з багатьох предметів, що використовуються в побуті. Постачання свіжого повітря, запакування відкритих країв пресованих з дерева плит та прасування одягу перед вдяганням також допоможуть знизити вплив формальдегіду. Куріння та використання невентильованих нагрівачів навпаки підвищує рівень газу.

Чи існує медичний тест, щоб визначити, чи знаходитесь ви під впливом формальдегіду?

Лабораторні тести можуть виміряти кількість формальдегіду в крові, сечі та диханні. Ці тести не покажуть, наскільки ви піддаєтесь впливу формальдегіду та чи існує шкідливий вплив. Також тест зазвичай не завжди доступний у кабінеті лікаря.

Що рекомендують для захисту здоров’я людини?

Агентство з охорони навколишнього середовища США не рекомендує дорослим пити воду із вмістом формальдегіду більшим, ніж 1 міліграм на літр (1 мг/л), а дітям – не більше ніж 10 мг/л за день або 5 мг/л за 10 днів.  Управління з охорони праці США встановило допустиму межу впливу формальдегіду – 0,75 мільйонних часток (пропромілле) за 8-годинний робочий день, 40-годинний робочий тиждень. Національний інститут охорони праці США рекомендує межу 0,016 пропромілле.

В Україні фахові послуги з визначення формальдегіду надають спеціалісти Науково-сервісної фірми «ОТАВА».