15 Серпня, 2010

Хімічний аналіз складу косметики допоможе реалізаторам та постачальникам перевірити її безпеку

Сьогодні на ринку косметичних засобів споживач не завжди може обрати безпечний та якісний товар. Це пояснюється тим, що багато виробників, використовуючи при виробництві побутової хімії неякісну і небезпечну для здоров’я людини сировину, намагаються зекономити на собівартості продукту, але щоб його ціна на ринку не знизилась, просто приховують вищезазначений процес і не вказують на упаковці повний перелік компонентів.

І як тільки споживач розуміє, що придбав неякісний, а у гіршому випадку – небезпечний продукт, то з’ясовувати стосунки йде до фірми-реалізатора чи фірми-постачальника цієї продукції, які, у більшості випадків, самі стають жертвами жадібного й недобропорядного виробника, що у виробництві побутової хімії порушує стандарти безпеки.

Щоб уникнути подібних ситуацій, фірмам-постачальникам та фірмам-реалізаторам косметичної продукції потрібно співпрацювати з лабораторіями, що спеціалізуються на хімічному аналізі таких засобів.

Науково-сервісна фірма «ОТАВА» на основі багатолітнього досвіду проводить хімічні аналізи та наукові дослідження косметичної продукції і співпрацює як з виробниками косметики, так і з її реалізаторами й постачальниками. Так, наприклад, з ОТАВОЮ вдало співпрацює ТОВ «КПД» – компанія, що реалізує на ринку різноманітні косметичні засоби, у тому числі й засоби по догляду за дитиною.

Якось представники фірми «КПД» звернулися до спеціалістів наукової лабораторії компанії «ОТАВА» з проханням провести хімічні аналізи складу дитячих вологих серветок «Pampers baby fresh», «Discount» і «Lili» на присутність у них небезпечних метил-, етил-, пропіл-, бутил-, ізобутилпарабенів та формальдегіду.

Використання канцерогенів та алергенів під час виробництва побутової хімії – не рідкість

Увага до вищезазначених речовин пов’язана з тим, що парабени є сильними й дешевими консервантами, які раніше широко використовувалися у виробництві побутової хімії та косметичній галузі. Але останні наукові дослідження поставили під сумнів безпечність цих речовин. На думку науковців, парабени можуть шкодити здоров’ю людини – провокувати шкірні захворювання, алергічні реакції, хвороби ендокринної системи та гормональні збої. Є наукові припущення, що парабени здатні викликати рак грудей.

І хоча нинішні дослідження до кінця не підтверджують причинно-наслідкового зв’язку між парабенами та хворобами, у країнах ЄС їх використання у виробництві побутової хімії та косметичних засобів регламентовано спеціальними директивами.

Метил-, пропіл-, бутил-, етилпарабени та їх ізоформи – ізобутил- й ізопропілпарабени – дозволені до використання у складі косметики та у складі побутової хімії в чітко визначених кількостях: 0,4 % від загального складу косметичного засобу як єдиного парабену в цьому продукті та 0,8 %, якщо використовується суміш парабенів. При цьому багато фахівців вважають, що концентрації 0,19 % у складі косметики чи у складі побутової хімії у більшості випадків цілком достатньо.

Більш суворі обмеження щодо використання парабенів у складі дитячих косметичних засобах. Так, у деяких європейських країнах, наприклад Данії, заборонено використання пропіл- і бутилпарабенів, а також їх солей у складі косметичної продукції для дітей віком до 3 років.

Формальдегід також може використовуватися у складі косметичних засобів як консервант. Проте він володіє токсичними властивостями, негативно впливає на репродуктивні органи, дихальні шляхи, очі, шкірний покрив і центральну нервову систему.

За офіційними даними Міжнародного агентства з дослідження раку, доведено зв’язок формальдегіду, що застосовується як дезинфікуючий і консервуючий засіб, із підвищеним ризиком розвитку ракових пухлин носоглотки. Директивою 76/768 ЄЕС допускається застосування формальдегіду як консерванту в кількості до 0,1 % у складі косметичних засобів, призначених для гігієни порожнини рота і до 0,2 % в інших косметичних препаратах. 

Для проведення дослідження складу побутової хімії (наданих дитячих серветок) на вміст вищезазначених небезпечних для здоров’я речовин фахівці компанії «ОТАВА» спочатку опрацювали науково-технічну літературу з методів хімічних аналізів для визначення формальдегіду та парабенів у косметиці й адаптували обрані методики відповідно до особливостей складу наданих зразків.

Після цього фізико-хімічними методами було проведено визначення парабенів і формальдегіду в наданих зразках. У всіх трьох зразках у складі побутової хімії (у досліджуваних серветках) не було виявлено жодної з вищезазначених речовин, а значить, продукція цих марок за відповідними показниками є безпечною для  дитини.

Хімічний аналіз покаже, чи безпечною є косметична продукція та побутова хімія

Ґрунтуючись на результатах хімічних аналізів, НСФ «ОТАВА» надала ТОВ «КПД» науковий висновок про відсутність у досліджуваних зразках небезпечних для здоров’я парабенів і формальдегіду. Фірма «КПД» може сміливо реалізовувати цю продукцію та бути впевнена в її безпечності для здоров’я своїх клієнтів.

Отже, компанії, що співпрацюють з науково-дослідною лабораторією Науково-сервісної фірми «ОТАВА», можуть постійно контролювати якість своєї продукції (проводити хімічні аналізи для визначення складу косметики та визначення складу побутової хімії) та гарантувати споживачеві лише безпечний товар.

Оксана Шевченко,
науковий співробітник
Науково-сервісної фірми «ОТАВА»