7 Липня, 2018

Хімічний аналіз кормів і комбікормів як прогнозування якості продуктів харчування тварин

Збалансоване харчування тварин – це найважливіший фактор, який дає змогу за найменших витрат отримувати максимальний прибуток. Змішування у правильних пропорціях різних видів кормів дає змогу створювати раціон з високою харчовою цінністю, забезпечувати худобу всіма необхідними корисними речовинами і в короткий термін підвищувати приріст живої маси та продуктивність тварин і птиці. Хімічний аналіз кормів є первинним показником їхньої поживності. Тому важливо звернутися в лабораторію компанії «ОТАВА», фахівці якої можуть надати достовірні результати аналізу.

Основні складники кормів і комбікормів, які виявляє хімічний аналіз 

Корми складаються з води і сухої речовини. Вода міститься у вільному та зв’язаному вигляді.До складу сухого залишку входять неорганічні й органічні речовини. Неорганічні речовини представлені мінеральними елементами – макро- (Са, Р, Мg, К, Na, S і Cl) й мікроелементами (Fe, Mn, Zn, Cu, Co, J, Se).

Органічна речовина включає три основні групи поживних речовин:

  • Азотомісткі (сирий протеїн), що включають білки й аміди (вільні амінокислоти, аміди амінокислот та солі амонію, нітратів і нітритів).
  • Безазотисті, що складаються із сирої клітковини, вуглеводів, які легко перетравлюються (крохмаль, прості цукри, органічні кислоти), і сирого жиру.
  • Біологічно активні речовини: вітаміни, ферменти, гормони, фітонциди, сполуки, що мають високу біологічну активність. 

Методологія визначення поживних речовин у кормових добавках уже давно відома. Але сучасні реалії вносять істотні корективи. Трапляються випадки, коли для заготівлі кормів використовують траву, яка росте на узбіччі дороги. При згорянні бензину з паливної системи автомобіля в повітря надходять токсичні речовини, у тому числі й важкі метали (свинець та ін.). Тому є велика ймовірність потрапляння їх у корми. Треба ще не забувати про радіаційне забруднення. Сила іонізуючого випромінювання на ділянці зростання рослин впливає на величину радіаційного зараження кормів. Попадання в їжу таких продуктів викликає онкологічні захворювання у тварин і передчасну смерть худоби.

Тому виконання стандартного аналізу (визначити кількість білків, крохмалю, вітамінів та ін.), що роблять у звичайних лабораторіях, недостатньо. Необхідно всебічно проаналізувати харчові продукти тварин, зробивши складний хімічний аналіз. Одноразові витрати на хімічний аналіз допоможуть переконатися в поживності кормів і в тому, що вони безпечні для здоров’я тварин, й надалі отримувати заслужений прибуток. 

Як ОТАВА допомагає вирішити проблеми замовника, пов’язані з кормами? 

Харчова цінність корму може оцінюватись за результатами даних про перетравлення поживних речовин, але для цього необхідно проводити експеримент з тваринами. На практиці це не завжди можливо, тому віддається перевага оцінці поживності кормів за результатами аналізу хімічного складу кормів. 

Лабораторія компанії «ОТАВА» проводить хімічний аналіз кормів, комбікормів, силосної суміші, зернових кормів, суміші вітамінів, мінералів та біологічних добавок.

Фахівці компанії визначають:

  • амінокислотний склад силосної суміші
  • вміст білка, сирого жиру, розчинних вуглеводів, крохмалю, кількість клітковини в різних видах кормів
  • елементний і мікроелементний склад кормів
  • забруднення важкими металами й токсичними елементами, радіологічне забруднення.  

На підставі проведених випробувань оцінюється харчова цінність готових кормів для тварин.

За запитом клієнта лабораторія проводить нетипові дослідження, якщо у замовника з’являються складнощі при виготовленні суміші або коли виникли проблеми після використання продукту чи потрібно зрозуміти, в чому причина невдачі та як її уникнути.  ОТАВА виконує складні хімічні аналізи, які потребують застосування комплексного підходу, використання фізичних і хімічних методів дослідження. Завдяки своїй кваліфікації науковці беруться за роботу, яку не можуть виконати в інших лабораторіях. У такому разі за погодженням з клієнтом співробітники лабораторії затверджують план досліджень і розробляють нові методики. 

Як убезпечити себе від підробок? Звертайтеся до компанії «ОТАВА» – хімічний аналіз кормів визначить їх якість 

Останнім часом стали популярними журналістські розслідування. Так, зокрема, команда програми «Гроші» натрапила на слід фальсифікаторів кормів у м. Маріуполі. На «справжньому» заводі вироблялися добавки для підкорму, ліки, засоби догляду за тваринами. Маючи багатомільйонні оборудки, ділки поставляли фальсифікат по всій Україні. 

Дійшло вже до того, що справжні виробники звертаються до покупців через інтернет і застерігають від купівлі підробок. Так, наприклад, виробник кормової добавки «Мінероліт» розмістив у себе на сайті реальне фото товару й дійсний сертифікат. 

Виявлення підробок/фальсифікатів – один з напрямів діяльності компанії «ОТАВА». Співробітники лабораторії вже виконували подібні дослідження. Ось один із прикладів. З метою підвищення поживності раціону корми необхідно збагачувати білково-вітамінно-мінеральними добавками. Щоб переконатися, що тварини отримують збагачені корми, в лабораторію ОТАВИ звернувся замовник з проханням визначити, чи дійсно до складу харчової добавки входить вітамін Е, як це стверджує виробник. Ацетат токоферолу – це синтетичний препарат, що випускається промисловістю. Натуральний токоферол має 4 ізомери, більша біологічна активність у a-токоферолу.

У ході дослідження співробітники лабораторії зробили 3 проби:

  1. Екстракт добавки, яку приніс замовник.
  2. Стандартний розчин ацетату токоферолу.
  3. Холосту пробу.

Зразки досліджували методом рідинної хроматографії з УФ-детекцією. Результатами аналізу було точно встановлено вміст природного вітаміну Е та відсутність синтетичного. Тепер замовник зможе порівняти результати аналізу з тією кількістю вітаміну, якою виробник обіцяв наповнити харчову добавку, та зробити висновок про її поживність. 

Що досліджується в процесі проведення хімічного аналізу кормів і комбікормів?

Компанія «ОТАВА» виконує на замовлення комплексний хімічний аналіз кормів, комбікормів, силосної суміші, зернових кормів.

Поживність силосу залежить від якості сировини й умов силосування. За допомогою хімічного аналізу силосної суміші оцінюється її енергетична цінність, визначається зміст перетравного протеїну, кальцію, фосфору, каротину тощо. Визначається показник кислотності рН, який у добре заквашеному силосі дорівнює 3,8-4,2. Така кислотність забезпечується передусім накопиченням молочної кислоти, що за своєю поживною цінністю майже не поступається глюкозі. 

Зернові корми є основним джерелом енергії в раціонах багатьох видів тварин. За результатами хімічного аналізу зернових кормів, у середньому в зерні злакових культур міститься до 70 % крохмалю, 8-20 % протеїну, 2,2-10,5 % клітковини, 4,5-4 % мінеральних речовин, 2-8 % жирів, 14-16 % вологи.  

Однак якість зерна оцінюється не тільки за поживним складником. Корми не повинні містити токсичних елементів. Для знищення бур’янів поля обробляють гербіцидами, шкідників знищують отрутохімікатами. Усі ці токсичні речовини акумулюють рослини і таким чином входять у склад зерна. Щоб убезпечити тварин від шкоди, яку спричиняють отрутохімікати, необхідно переконатися в якості зерна, як це зробив один із замовників компанії «ОТАВА». Клієнта хвилювало, чи містить зерно пестицид квінтозен. Для виявлення пестициду квінтозену було проведено наукове дослідження і встановлено, що зразок зерна не містить отрутохімікатів. Ознайомитися зі звітом про дослідження зразка зерна

Комбікорми – це суміш кормів, які подрібнені до однорідного складу та збагачені мікроелементами, амінокислотами й вітамінами. Повнораціонний корм забезпечує швидке зростання і фізіологічний розвиток худоби та птиці, тому і має широкий попит у тваринників. Непорядні підприємці все частіше створюють підробки під виглядом відомої марки. Чим ризикує покупець? У кращому випадку, відсутністю бажаного результату, переплатою за неякісний товар. У гіршому – загибеллю тварини. Виявити фальсифікат/підробку допоможе хімічний аналіз комбікормів

Звертайтеся в Науково-сервісну фірму «ОТАВА». Співробітники лабораторії виконають хімічний аналіз силосної суміші, комбікормів, зернових кормів, проведуть аналіз хімічного складу сумішей із невизначеними складниками. Ви отримаєте допомогу фахівців та відповіді на свої запитання.