21 Березня, 2018

Хімічний аналіз косметики і засобів індивідуальної гігієни врятує від прихованих небезпек

Колись Клеопатра з метою чергових політичних перемог виходила на публіку, добре озброївшись рум’янами, губною помадою, різнокольоровими тінями, тушшю і парфумами. Чимало засобів для догляду за волоссям мала у своєму арсеналі красуня Сісі, яка увійшла в історію як Єлизавета Баварська та Австрійська імператриця.

Індустрія косметичних засобів зробила свою продукцію доступною пересічній людині. Ми широко користуємося косметикою, бо також маємо бажання гарно виглядати й привертати увагу інших.

Хімічний аналіз косметичних засобів показує, що на вітчизняному ринку домінує недорогий сегмент продукції. І часто товари брендових фірм-виробників, які знаходяться в цьому ціновому сегменті, здебільшого є звичайною підробкою. Через дії дистриб’юторів, базарну й інтернет-торгівлю український ринок косметики непрозорий і вважається другим у світі після Китаю за обсягами реалізації фальсифікату. Вдумайтеся: в Україні 6 із 10 косметичних засобів підроблені!

Зробіть хімічний аналіз косметики, щоб упевнитися, що засоби, якими ви постійно користуєтеся, не впливають на ваше здоров’я

Що робити пересічній людині, яка знаходиться у середовищі підробленої декоративної косметики та гігієнічних засобів і з певних причин не має змоги купити якісний товар й свідомо вимушена користуватися тим, що пропонує вітчизняний ринок?

Як це не парадоксально, потрібно зробити хімічний аналіз косметичних засобів, щоб впевнитися, що косметика, якою ви постійно користуєтеся, не впливає на ваше здоров’я.

Тільки лабораторний аналіз може однозначно відповісти, чи немає прихованих небезпек у тінях для вій чи гелі для душу. Ціна такого аналізу не співставна із ціною лікування наслідків використання неякісних косметичних засобів.

Більше того, результати хімічного аналізу косметики можуть вплинути на потік фальсифікованої продукції.

Хімічний аналіз косметичних засобів виконує Науково-сервісна компанія «ОТАВА». Повний перелік лабораторних досліджень декоративної косметики та засобів індивідуальної гігієни ви знайдете на сайті фірми.

Які захворювання можуть спричинити неякісні косметичні засоби?

Косметика і засоби індивідуальної гігієни безпосередньо взаємодіють з людським організмом.

Хімічний аналіз показує, що вже через 90 секунд речовини, нанесені на шкіру, потрапляють у кров. Водночас понад 125 інгредієнтів, що використовуються виробниками косметики, можуть спричинити рак.

Найчастіше згадувані косметичні засоби, які викликають нарікання споживачів у сенсі небезпеки їхньому здоров’ю, – засоби по догляду за волоссям і шкірою.

Користування неякісними шампунями і кондиціонерами для волосся призводить до випадіння волосся, його пошкодження, часткового облисіння, свербежу, висипів тощо.

Зростає число нарікань на креми для обличчя та косметику для макіяжу – підводки й олівці для очей, тіні для повік, туші для вій, губні помади, блиски для губ, рум’яна, пудри, тональні креми, засоби для фарбування брів тощо. У більшості випадків ця повсякденна процедура нешкідлива. Однак деякі засоби можуть викликати екзему або контактний дерматит.

Випадки, коли косметика викликає алергійні реакції, далеко не поодинокі. Від них не застрахований ніхто. Одні мають чутливу шкіру і схильні до алергій, а інші за збігом обставин витягнули нещасливий квиток у вигляді індивідуальної непереносності певного інгредієнта косметичного засобу, хоча раніше жодного разу не скаржилися.

Під загрозу ставлять своє здоров’я також користувачі протермінованих косметичних засобів. Для шампунів і гелів термін придатності не перевищує 2 роки, для губних помад – 1,5 року, а для туші й підводки для очей – 3-6 місяців. Досить часто користувачі ігнорують таку інформацію. Зокрема, упродовж кількох років підмальовують вії старою тушшю, що не рідко призводить до запальних процесів в області очей.

Вплив деяких компонентів косметики та засобів індивідуальної гігієни на здоров’я людини може бути помітним лише з часом. Ймовірно, що в майбутньому ми навіть не зможемо здогадатися, що причина певної хвороби пов’язана з косметикою, якою користуємося сьогодні.

Чи проводять виробники хімічний аналіз косметичних засобів на предмет наявності небезпечних речовин?

На жаль, виробники косметики не належно контролюють вміст шкідливих сполук у своїй продукції. Це переконливо ілюструє нижченаведена таблиця з допису «Big 7 Companies – Save Cosmetics».

Контрольована
речовина
      
1,4-діоксан      
ВНА      
Сажа     
DEA    
Ароматичні речовини       
Формальдегід       
Свинець    
Microbead
(мікропластик)
      
Октиноксат       
Оксибензол
(фенол)
       
Бутил-, пропіл-,
етилпарабени
       
Фталати  
Акриламід      
PFOA       
Стирол    
Діоксид титану     
Триклозан    

Які токсини і канцерогени містять парфуми, помади, шампуні?

Наявність у косметичних засобах 1,4-діоксану (1,4-dioxane) виробники ніколи не вказують, розглядаючи його як побічний продукт під час синтезу поверхнево-активних речовин. Більше того, як видно з таблиці, лише 1 із 7 мультинаціональних фірм контролює цю небезпечну речовину у своїх виробах. Однак 2009 року в США вона був виявлена у 57 % проб води, в якій купали дітей. Діоксан проявляє наркотичну дію, викликає пошкодження центральної нервової системи, печінки й нирок. Натяком на ймовірну наявність 1,4-діоксану в шампунях чи кремових миючих засобах може слугувати інформація про те, що така продукція виготовлена на основі PEG (polyethylene glycol, поліетиленгліколем або поліоксіетиленом) або лауретсульфату натрію (Sodium Laureth Sulfate, SLES).

На етикетках косметичних засобів ви можете побачити абревіатуру ВНА. Хімічний аналіз показує, що цьому напису відповідають дві речовини: бутильований гідроксианізол (butylated hydroxyanisole) та бета-гідрокислота. Перша сполука, маючи антиоксидантні властивості, використовується у тінях для повік, губних помадах, пілінгах, скрабах, денних кремах для обличчя. Є дослідження, які вказують її згубний вплив на кров, порушення системи кровообігу. Вона небезпечна для печінки, імунної та репродуктивної систем. Належить до канцерогенів, вступає в реакцію з нітратами, в результаті чого проявляються її мутагенні властивості. Варто уникати косметики з цим інгредієнтом. Але не слід плутати її з бета-гідроксикислотою, яка має таку ж абревіатуру.

Діетаноламін (DEA) етаноламіни (ethanolamines) хімічний аналіз може виявити у шампунях, кремах, лосьйонах, милі, підводках для очей, тінях для повік, рум᾽янах, основах для макіяжу. Сам DЕА нешкідливий, але, вступаючи в реакцію з іншими компонентами, призводить до утворення канцерогенів – N-нітрозоамінів. У країнах ЄС він заборонений у складі косметичних засобів.

Доволі небезпечні сполуки зустрічаються серед ароматичних речовин (fragrance, parfum). Зокрема, у парфумах, декоративній косметиці, милі та мийних засобах хімічний аналіз виявляє ліналілацетат. За звичай ця сполука «захована» у лавандовій та інших ефірних оліях, тому її не вказують окремо. Однак під час взаємодії з киснем повітря утворюється сполука, яка викликає екзему. Олії бергамоту і цитрусових можуть бути причиною головного болю, запаморочень тощо.

Формальдегід (formaldehyde) як консервант заборонений у складі косметичних засобів, оскільки належить до алергенів і потенційних канцерогенів. Але фірми-виробники часто приховують його під назвою кватерніум-15 (quaternium-15). З такої «схованки» він виділяється, мов джин з лампи. Іншим джерелом забороненої сполуки виступають синтетичні похідні сечовини (urea derivatives). Хімічний аналіз деяких фарб для волосся, шампунів, продуктів для манікюру підтвердить, що в разі наявності в цих товарах похідних сечовини, також виділяється заборонений консервант.

Відомий алерген свинець (Lead) за допомогою хімічного аналізу ідентифікують у деяких барвниках для волосся. Водночас його наявність у виробах не вказується, як і у випадку з діоксаном.

Щороку з наших зубних паст і скрабів надходять тонни мікропластику (microbead) у моря й океани. Це завдає непоправної шкоди не тільки природі, але й нам – ланцюгами живлення він потрапляє до нашого організму. Великобританія та США заборонили його до використання.

Оксибензол (oxybenzone), відомий зі школи під назвою фенол, – сильна отрута, шкідлива для всіх тканин організму. Хімічний аналіз може виявити оксибензол у засобах для пілінгу обличчя, в антисептичних виробах. Будьте обережні: оксибензол та октилметоксіциннамат (octyl methoxycinnamate) можуть міститися в хімічних сонцезахисних засобах!

До родини фенолу належить ще одна небезпечна сполука, яка застосовується в косметиці як відбілювальний засіб. Це гідрохінон (hydroquinone). Він заборонений у Великобританії, оскільки характеризується канцерогенною і репродуктивною токсичністю.

Парабени (parabens) використовують як консерванти. В ЄС обмежене використання в косметиці метилпарабену, який може викликати розвиток злоякісних пухлин і порушення роботи ендокринної системи. У 18 із 20 ракових пухлин у жінок виявлено цю групу речовин.

Октиноксат (oktinoxate) – інгредієнт сонцезахисних кремів, шампунів, кремів для обличчя і тіла, лаків для нігтів. Він впливає на гормональний фон.

Хімічний аналіз досить часто знаходить фталати (phthalates) у парфумах, дезодорантах, засобах гігієни, лосьйонах тощо. У країнах ЄС ці сполуки заборонені у складі засобів для особистої гігієни, оскільки впливають на репродуктивний розвиток чоловіків і процеси, що контролюють вагу тіла, викликають пошкодження нирок, печінки, легень, проявляють канцерогенні властивості.

Акриламід (acrylamide) застосовують у косметичних засобах як стабілізатор емульсій. Акриламід може пошкоджувати гени. В Німеччині щороку захворює на рак від 8 до 10 тисяч людей унаслідок накопичення цієї сполуки в організмі. У Канаді акриламід внесений до списку токсичних сполук, у США рекомендовано скоротити його використання, в ЄС його включено до переліку речовин, що викликають занепокоєння.

PFOA (perfluorooctanic acid, перфтороктанова кислота) хімічний аналіз знаходить в антивікових кремах та шампунях. Ця сполука забруднює кров, впливає на ендокринну систему й репродуктивну функцію. Це токсин і канцероген, що підтверджує 37-літня статистика смертей робітників у компанії 3М («Три Ем») в Алабамі.

Стирол (styrene) може викликати подразнення шкіри та очей. Є відомості, що ця сполука може викликати депресію. Хімічний аналіз часто знаходить стирол у косметичних засобах, що пахнуть трояндовою олією.

Хна для брів, хна-фарба для волосся і «хна» для розпису тіла може містити урзол – пара-фенілендіамін. Експерти радять уважно читати написане на етикетках виробником і відмовитися від косметичних засобів, до яких виробник не подає детальної інформації щодо хімічного складу хни. Але така перевірка не може дати 100% гарантії щодо безпечності хни. Є випадки, коли виробники подають неправдиву інформацію щодо хімічного складу хни для брів, хни для розпису тіла чи фарби для волосся.

Слід відмовитися від товарів, що містять діоксид титану (titanium, TiO2). Його найдрібніші часточки забивають пори шкіри, порушується повітрообмін, не виводяться токсини.

Триклозан (triclosan) використовують в антибактеріальному милі й дезодорантах. Його вплив на людський організм пов’язаний з розвитком онкологічних захворювань та ендокринними порушеннями. Більше того, дезінфікуючий ефект під час миття звичайним милом майже такий самий, як і в разі використання триклозанового. Уникайте товару з антибактеріальним добавками Microban.

Чому українцям необхідно робити хімічний аналіз косметики?

Якщо у Вас усе частіше з’являються висип, екземи, свербіж, алергійні ускладнення чи інші небезпечні симптоми (погане самопочуття чи погіршання стану шкіри), варто замислитися, чи не пов’язані ці негативні прояви з використанням неякісної косметики або засобів особистої гігієни?

Для з’ясування причин цих явищ необхідно звернутися до фахівців, які проводять хімічний аналіз косметичних засобів.

Немає таємниці, що впродовж життя ми обираємо певні види косметичної продукції та мийних засобів, вважаючи їх саме такими, що підходять нам. Але інтуїція не завжди веде до особистої безпеки.

Косметичні засоби містять досить широкий спектр речовин, з якими ми безпосередньо контактуємо через шкіру. В разі негативних наслідків їх дію на людський організм може оцінити тільки хімічний аналіз, а його результати допоможуть алергологам чи дерматологам з’ясувати причини ваших хвороб.

Вирішити такі питання завжди допоможуть фахівці Науково-сервісної компанії «ОТАВА».

Отже, якщо є бажання вберегти своє здоров’я та продовжити молодість – час уникати косметичних засобів, які містять шкідливі інгредієнти.

Алла ЧОБАН,
к.х.н., провідний інженер КНВКФ «Нью Комеко»,
м. Чернівці

химический анализ косметики