12 Квітня, 2018

Хімічний аналіз речовини невідомого походження може врятувати життя

Ви знайшли в кімнаті своєї дитини білий невідомий порошок у поліетиленовому пакеті. Цікаво, що це за речовина? Переплутали пляшечки з-під ліків і тепер не знаєте, які з них вам потрібні? А може, замовили дорогий реактив у недобросовісного виробника, і вам доставили невідому субстанцію? Не впадайте у відчай. У таких випадках доцільно провести хімічний аналіз невідомої речовини, який дасть інформацію не лише про якісний склад компонентів, а й їх кількісний вміст.

Хімічний аналіз невідомої речовини допоможе встановити якісний склад продукції

Якщо ви купуєте ліки через інтернет, інтернет-аптеки, аукціони, то піддаєте своє здоров’я і життя ризику. На жаль, велика кількість сайтів не авторизована, не регулюється і може торгувати незаконною та несанкціонованою продукцією. За оцінкою ВООЗ, підробкою є 50 % препаратів, що доступні з веб-сайтів. Цікаво було б дізнатися, що ж входить до складу таких лікарських засобів?

Відома історія, коли чоловік купив препарат для схуднення із несертифікованих джерел і хотів дізнатися, що ж насправді міститься в ньому і діє на організм. В лабораторію для якісного аналізу були надані біло-зелені капсули (рис. 1).

Рис. 1. Капсули, надані в лабораторію для аналізу.

З використанням точної мас-спектроскопії з високою роздільною здатністю у капсулах були ідентифіковані дві сполуки – сибутрамін та фенолфталеїн (рис. 2).

Рис. 2. Мас-спектр сибутраміну і фенолфталеїну.

Аналіз хімічного складу невідомої речовини дає інформацію про кількісний вміст активного компонента

Сибутрамін використовується для лікування ожиріння, зменшує апетит та кількість їжі, що споживається, посилюючи відчуття насичення. Проте в Європі застосування цього компонента в ліках було призупинено ще у 2010 році через ризик його побічної дії на серцево-судинну систему. Фенолфталеїн використовується як проносний засіб, але в ньому були виявлені проканцерогенні властивості. Виявляється, як сибутрамін, так і фенолфталеїн є небажаними складниками для здоров’я людини, проте вони є частими компонентами препаратів для зниження ваги, замовлених через інтернет. Якщо ви вже придбали схожий товар, краще не ризикуйте, віддайте його в лабораторію для проведення аналізу хімічного складу речовин. Таким чином, ви будете впевнені в тому, що споживаєте.

Питання життя чи смерті може вирішувати не лише якісний, а й кількісний склад речовин. Жертвою підробки стати легко та іноді з фатальними наслідками. Прикладом того був 23-річний чоловік в М’янмі в 2005 році, якого з лихоманкою, нудотою і сильним головним болем доставили в місцеву лікарню. Діагноз – малярія. Йому було призначено артесунат – ефективний препарат проти інфекційних захворювань. Очікувалося, що симптоми хвороби зникнуть через кілька днів після початку вживання ліків, проте стан чоловіка погіршився. Він впав в кому, відмовили нирки, а концентрація малярійних паразитів у крові зростала. Лікарі намагалися його врятувати, збільшивши дозу артесунату, але було пізно. Чоловік помер. Що могло трапитися, адже артесунат безпечний, дуже ефективний і добре переноситься? Після проведення кількісного аналізу препарату було з’ясовано, що він містив лише 20 % активного інгредієнту, необхідного для вбивства паразитів. Ліки виявилися підробленими, недостатня кількість діючого компонента призвела до смерті людини.

Аналіз хімічного складу речовин є важливим під час виготовлення продукції

Коли фармацевтичне виробництво не контролюється належним чином, наслідки можуть бути масштабними. Прикладом стали події в Панамі в 2006 році. Ліки проти кашлю були виготовлені й реалізовані в цій країні, але для їх приготування використовували несанкціоновані інгредієнти з Китаю. Такі субстанції зазвичай дешевші, ніж європейські, проте їх якість може не відповідати потребам промисловості. Як результат – понад 78 смертей.

Під час розслідування було виявлено, що як антифриз для приготування ліків використовували діетиленгліколь замість безпечного гліцерину. Бочки на виробництві були неправильно промарковані, не було вказано, що в них містився гліцерин, а насправді там знаходився діетиленгліколь. Вчасно проведений аналіз хімічного складу речовин промислової тари на етапі виготовлення препарату допоміг би зберегти життя майже сотні людей.

Науковці ОТАВИ проведуть якісний і кількісний аналіз хімічного складу невідомих речовин

Якщо у вас виникла необхідність провести хімічний аналіз речовини невідомого походження, встановити її природу, звертайтесь до спеціалізованої наукової лабораторії. Фахівці аналітичної лабораторії компанії «ОТАВА» визначають якісний та кількісний склад різноманітних матеріалів і речовин за допомогою сучасних приладів і новітніх методологій. Ви вчасно отримаєте результати хімічного аналізу продукції та за необхідності фахову консультацію. Не ризикуйте своїм здоров’ям! Замовляйте аналіз хімічного складу невідомих речовин в ОТАВІ.

химический анализ вещества неизвестного происхождения