Серпень 27, 2012

Хочете знати наскільки «органічні» органічні продукти? Замовте лабораторні дослідження!

Харчування – невід’ємний складник нашого життя. Якісна їжа – наше здоров’я. На жаль, останнім часом їжу поділили на «хімічну» й органічну. Цей факт підтверджує поява так званих біомагазинів, у яких екологічно чисті органічні продукти коштують на порядок дорожче і для більшості населення є недоступними.

Що ж тоді отримує пересічний громадянин? Він купує смачні привабливі продукти, а разом з ними і проблеми зі здоров’ям. Часто ця продовольча «смакота» насправді є набором консервантів, харчових добавок, наповнювачів і канцерогенів, а сільськогосподарська продукція, як показують лабораторні дослідження, такі як визначення важких металів, визначення пестицидів та нітратів, а також аналізи на ГМО, вирощена не без допомоги цих хімікатів та генетично-модифікованих організмів (ГМО). Вплив ГМО на організм людини до кінця не з’ясований, проте ніхто не може стверджувати, що він не виявиться нищівним для людини. А тим часом усе більше «експертів» вихваляють переваги органічних продуктів.

Хімічні аналізи та лабораторні дослідження розвіюють міфи про органічне

Проте в Україні щодо «органіки» склалася неоднозначна ситуація. Мало хто з наших громадян зможе грамотно відповісти, що таке органічні продукти. Цим і користуються продавці «органіки», які або не знають відповідних норм і правил, або навмисне приховують їх від суспільства.

Щоб розібратися в ситуації і не дати ввести себе в оману, розглянемо міфи світового ринку органічної продукції а також його реалії (підтверджені, зокрема, хімічними аналізами та лабораторними дослідженнями, такими як аналізи на визначення пестицидів, хімічні аналізи на визначення важких металів, нітратів, консервантів, тощо). Зазначимо, що в Україні така нормативно-правова база щодо органічних продуктів, на жаль, ще поки не сформована.

Міф 1. Органічні продукти не містять хімікатів, тобто рослини вирощуються без використання пестицидів, інсектицидів і добрив, а тварини – без харчових добавок та антибіотиків.

Реалії. Насправді продукти харчування, які сертифіковані як органічні, вирощуються з використанням хімікатів, які дозволені переліком, затвердженим організаціями країн ЄС та Великої Британії.

Зокрема, дозволено використання пестицидів, які отримані з рослин (Bt, піретрум (далматська ромашка), ротенон, мідь і сірка). Слід зауважити, що ротенон належить до помірковано небезпечних речовин, оскільки є слаботоксичним для людей та ссавців. Встановлено, що цей пестицид може бути причиною розвитку хвороби Паркінсона.

Дозволені для використання в органічному землеробстві й неорганічні хімікати: Cu(OH)2 (фунгіцид і нематодицид), CuSO4 (бордоська рідина), Cu3Cl2(OH)4, Cu2O, C8H16O2xCu. Ці сполуки є сильними подразниками, а отруєння ними уражує мозок, шлунок, печінку й нирки.

Низка лабораторних досліджень наукових установ США (зокрема, хімічні аналізи на визначення пестицидів) засвідчила, що 25 % органічних продуктів харчування містять залишки пестицидів. У звіті Consumers Union Research Team Shows: Organic Foods Really DO Have Less Pesticides (за 2002 рік) ідеться про те, що відповідно до проведених хімічних аналізів на визначення пестицидів, вміст залишків пестицидів в органічних продуктах становить 30 % від їх вмісту у звичайних продуктах. Відтак, визначення пестицидів підтверджує, що їх у органічні продукції таки менше, аніж у звичайній, втім, вони там усе ж є.

Міф 2. Під час виробництва органічних продуктів використовується мінімальний обробіток ґрунту без перевертання пласта.

Реалії. Насправді при органічному землеробстві в рази зростає використання пального (збільшуються викиди шкідливих газів в атмосферу), оскільки за часткової відмови від добрив і механічних методів боротьби з бур’янами суттєво збільшується кількість проходів техніки полем.

Міф 3. В органічних продуктах харчування не використовуються харчові домішки.

Реалії. Наводимо перелік домішок (так званих, Е-шок), які дозволено додавати в органічні продукти харчування: E-200, E-236, E-260, E-270, E-280, E-330, E-306, E-470, E-551b, E-551c, E-558, E-559, E-560, E-561, E-562, E-599.

Міф 4. Органічні продукти значно корисніші для здоров’я, ніж звичайні.

Реалії. Британський фонд здорового харчування (The British Nutrition Foundation) стверджує, що в результаті численних лабораторних досліджень не знайдено жодних наукових фактів, які підтверджують щонайменші переваги органічних продуктів. Також додамо, що органічно вирощені продукти рослинного походження мають значно більший ризик бути зараженими патогенними мікроорганізмами (наприклад грибками, які виробляють мікотоксин), ніж традиційні харчові продукти.

Міф 5.Окремі дослідники стверджують, що за використання органічних методів виробництва вдалося суттєво збільшити врожаї в країнах із несприятливим для землегосподарства кліматом.

Реалії. У висновку дослідження Екологічної програми ООН (UNEP-UNCTAD. (2008). Organic Agriculture and Food Security in Africa) йдеться про те, що органічні методи землеробства дали змогу суттєво підвищити врожаї в Африці. Та пізніше з’ясувалося, що в огляді багато неорганічних господарств розглядалися як органічні, дані щодо врожаїв було сфальсифіковано, врожайність органічних культур завищено в рази внаслідок цитування одних і тих самих даних різними джерелами.

Визначення важких металів, визначення пестицидів та інші лабораторні дослідження – найкращий спосіб з’ясувати, чи безпечні харчові продукти

В Україні виробник часто спекулює назвою «органічний продукт». Так, наприклад, в «органічному» гранатовому соку під час хімічних аналізів виявлено барвники, яких там бути не повинно.

Можна припустити, що це не одиничний випадок, коли лабораторні дослідження (такі як визначення пестицидів, визначення важких металів, лабораторні дослідження на вміст консервантів, барвників, тощо) виявили невідповідність вмісту тому, що декларує виробник. Але, на жаль, більшість покупців усе ще продовжують орієнтуватися на етикетки, які не відображають істинного стану речей.

З огляду на зазначене вище, можна сказати, що «органічне» не обов’язково означає «краще». Споживачам, які серйозно стурбовані якістю продукції, варто порадити не покладатися на наявність на товарі символу «органічний продукт».

Слід звертатися до наукових лабораторій для проведення лабораторного дослідження (зокрема, хімічних аналізів на визначення пестицидів, лабораторних досліджень на визначення важких металів, хімічних аналізів на нітрати, тощо), яке є об’єктивним мірилом якості. Провести таке дослідження можна в науково-аналітичній лабораторії Науково-сервісної фірми «ОТАВА», що спеціалізується на проведенні складних наукових аналізів, які передбачають поєднання різнопланових біологічних і хімічних аналітичних методів.

Компанія «ОТАВА» пропонує проведення хімічних аналізів на визначення важких металів, визначення пестицидів, нітратів, та низку інших лабораторних досліджень, що допоможуть вам переконатися у безпеці та якості продукції.  

Пам’ятайте: якісна їжа – запорука Вашого здоров’я і здоров’я Ваших близьких! Хімічні аналізи та лабораторні дослідження, як от, визначення важких металів, визначення пестицидів та хімічні аналізи на вміст нітратів у продукції допоможуть правильно обрати безпечні продукти.

Юлія Моторна