31 Березня, 2019

Коли потрібно замовляти аналіз повітря в будинку й офісі?

Ви помічали, що посеред робочого дня у вас починає боліти голова і ви почуваєте себе розбитим та виснаженим? Вважаєте, що це через перевтому? Можливо, але цілком вірогідно, що причина поганого самопочуття в поганій якості повітря.

Офісне приміщення заставлене меблями. ДСП і пластик, з якого вони виготовлені, виділяють шкідливі речовини. Неприємний запах, погане самопочуття співробітників – сигнал, який вказує на те, що потрібно зробити аналіз повітря в офісі. У створенні екологічно безпечного робочого місця насамперед зацікавлені роботодавці. Чим краще умови – тим краща продуктивність. 

На жаль, у рідній оселі нас також можуть очікувати неприємні несподіванки, які погіршують якість життя. У вікна залітають вихлопні гази і пил, з клейового прошарку меблів, неякісного лінолеуму чи ламінату виділяються токсичні речовини.

Аналіз повітря в будинку та офісі – неодмінна вимога сучасності. 

Як аналіз повітря в будинку допомагає «встановлювати діагноз» приміщенню

Якщо погане самопочуття співробітників або мешканців квартири пов’язане з часом перебування у приміщенні, то така ситуація називається «синдромом хворого будинку». Погіршення стану може відбуватися в одній кімнаті або поширюватись на всю будівлю. Фахівці називають основні симптоми «хворого будинку». Можна з упевненістю сказати, що вина у негараздах зі здоров’ям стається завдяки мікроклімату в приміщенні, якщо у мешканців:

 • болить голова, є нудота, утруднення концентрації, грипоподібні симптоми;
 • знижується імунітет, людина починає часто хворіти;
 • з’являється сухий кашель, задишка при незначних навантаженнях і все це нагадує приступи астми;
 • розвивається алергія.

Важлива ознака «хворого будинку» – більшість недужих повідомляють про полегшення стану здоров’я незабаром після виходу з будівлі. Аналіз повітря у квартирі, будинку або офісі допоможе визначити рівень забруднення повітря і встановити, що скарги на погане самопочуття не є наслідками інших причин, таких як наявна хвороба або стрес.

Розберемо головні чинники, які відповідальні за «синдромом хворого будинку»:

 • Недостатня вентиляція, нерегулярне провітрювання приміщення. Знижений рівень вентиляції, несправні системи опалення або кондиціювання негативно впливають на самопочуття співробітників, зменшують комфортність перебування в будівлі. 
 • Зовнішні джерела забруднення повітря в приміщенні. До них відносять вихлопні гази з транспортних засобів і загальний екологічний стан району.   
 • Біологічне забруднення. Пил, бактерії, віруси, грибки, цвіль розмножуються у вологих приміщеннях, накопичуються в килимах, оббивці меблів та розлітаються по кімнатах.
 • Хімічні джерела забруднення всередині приміщення. На них ми зупинимося докладніше.

Враховуючи те, що в багатьох офісах і квартирах стоять меблі, виготовлені не з цільного дерева, а під час будівельних чи ремонтних робіт використовувалися оздоблювальні матеріали невідомої якості, хімічний аналіз повітря приміщення стає нагальною необхідністю.

Найпоширенішими забруднювачами повітря квартир, будинків та офісів є летючі органічні сполуки (ЛОС). Джерела ЛОС – клеї, килимові покриття, оббивка, вироби з ДСП. В приміщеннях, в основному, фіксується перевищення таких токсичних речовин, як фенол і формальдегід. Фенол відноситься до високонебезпечних речовин. При вдиханні він призводить до порушення нервової системи. Формальдегід внесений до списку канцерогенів, при тривалому контакті з ним підвищується ризик захворювань на рак.

Деякий час після ремонту в приміщенні стоїть специфічний запах – це свідчить про те, що зі стін від штукатурки, з фарби і клеїв, оздоблювальних матеріалів продовжують випаровуватися розчинники. Нові меблі й килими також мають специфічний запах, оскільки виділяють хімічні речовини. З огляду на це слід планувати ремонт так, щоб можна було декілька днів провітрювати приміщенні та в ніякому разі не варто відкладати ремонт «до народження дитини». Щоб не хвилюватися за здоров’я родини в оновленій оселі – замовляйте аналіз повітря квартири або будинку, щоб визначити, наскільки безпечно там проживати.

Як пов’язаний аналіз повітря в офісі та працездатність робітників

Запобігання можливим захворюванням та організація належного робочого місця – мета дбайливого роботодавця. Робітники, що працюють у комфортних умовах, здатні показувати вищу продуктивність праці. Задача роботодавця організувати нормальний температурний режим, гарне освітлення і чисте повітря в приміщенні. Особливо важливо дотримуватися нормативів охорони праці на шкідливих виробництвах. 

Що робити працівникові, якщо його не влаштовує організація робочого місця:

 • Звернутися до роботодавця з проханням усунути проблеми.
 • Якщо перемовини з власником не дають результату, можна замовити незалежну експертизу і разом з представниками профспілки відстоювати свої права на роботу в належних умовах.
 • Звільнитися та шукати компанію, де дбають про здоров’я робітників.   

Дізнатися про екологічний стан приміщення та зробити аналіз повітря в офісі допоможуть фахівці Науково-сервісної фірми «ОТАВА». Вони зроблять необхідні заміри і нададуть звіт з результатами аналізу повітря.