27 Червня, 2014

Лабораторний аналіз визначить хімічний склад ліків і допоможе виявити фальсифікат

Нині ніхто не може гарантувати, що придбані в аптеці ліки не підробка. Якщо фальшиві ліки вже зроблено, то сьогодні або завтра в будь-якому випадку вони будуть реалізовані. І це продовжуватиметься доти, доки хтось не зупинить виробництво такого фальсифікату.

Говорити про боротьбу з подібною діяльністю за умов сучасності просто безглуздо, а отже, слід самому подбати про себе та близьких людей. Найкращим способом переконатися, що ліки безпечні – провести лабораторні дослідження на визначення хімічного складу.

Що означає термін «фальсифіковані ліки»?

Коли говорять про неякісні ліки, часто вживають терміни «контрафакт», «фальсифікат», «підроблені ліки», «фальшиві ліки».

У 1992 р. в рамках наради ВООЗ делегати великої групи держав-членів за участі представників Інтерполу, Всесвітньої митної організації (тоді Рада митного співробітництва), Міжнародного комітету з контролю за наркотиками, Міжнародної федерації асоціацій виробників фармацевтичних препаратів, Міжнародної організації споживчих спілок і Міжнародної фармацевтичної федерації схвалили таке робоче визначення: «Фальсифіковані ліки – це такі ліки, які навмисно й обманним шляхом неправильно марковані щодо справжності та/або джерела.

Фальсифікація може застосовуватися як до фірмових, так і до ліків-генериків; фальсифіковані вироби можуть включати вироби з правильними інгредієнтами, неправильними інгредієнтами, без активного інгредієнта, з недостатньою кількістю активного інгредієнта або з підробленою упаковкою».

Забраковані та фальсифіковані ліки – чи є між ними різниця?

Найпоширеніша помилка, якої припускаються далекі від фармації споживачі, – вони абсолютно не розрізняють забраковані та фальсифіковані ліки.

Забраковані ліки виробляються цілком легально. Просто під час перевірки в них виявляють певні невідповідності встановленим вимогам – щодо утримання діючих речовин, включення домішок або ж маркування. Тобто йдеться не про умисну фальсифікацію, а про помилку на виробництві, що має легальну ліцензію.

Фальсифіковані ліки мають кримінальне походження, оскільки під час їх виробництва використовуються товарні найменування відомих фармацевтичних компаній, які не несуть жодної відповідальності за цей продукт.

Коли йдеться про якість підробок, то говорити про «кустарне виробництво» не зовсім доречно. Адже ліки в нашій країні вже навчилися досить непогано підробляти. Мова йде скоріше про добре організовані підприємства, часом навіть обладнані не гірше легальних фірм-виробників. До того ж підсобники іноді використовують легальні виробничі лінії.

Хімічний аналіз на визначення хімічного складу покаже, чи безпечний лікарський препарат

Виявити самостійно за зовнішніми ознаками підроблені ліки практично неможливо. Для проведення хімічного аналізу ліків і для визначення їхнього хімічного складу необхідне спеціальне обладнання, яке є лише в контрольно-аналітичних лабораторіях та спеціалізованих дослідницьких центрах.

Проте дорогі аналітичні прилади іноземного виробництва, які використовують для проведення лабораторних досліджень та хімічних аналізів, не завжди гарантують, що фальшивка буде виявлена. Для успішного проведення подібних лабораторних досліджень (хімічних аналізів на визначення хімічного складу) необхідно мати висококваліфікований персонал, який зможе розв’язувати нестандартні завдання.

На превеликий жаль, далеко не всі українські аналітичні центри мають у своєму арсеналі гарних спеціалістів, здатних провести складні лабораторні дослідження. Проте все ж є фірми, що беруться за вирішення складних аналітичних завдань, проведення нестандартних хімічних аналізів для визначення хімічного складу. Серед таких слід виокремити Науково-сервісну компанію «ОТАВА», у практичному доробку її аналітичної лабораторії велика кількість якісно проведених хімічних аналізів та лабораторних досліджень.

Останнім часом доволі часто фальсифіковані лікарські засоби неможливо відрізнити ні за складом, ні за кількісним вмістом діючих речовин. Навіть фахівці контрольно-аналітичних лабораторій далеко не завжди здатні виявити фальшивку. Проте такий хімічний аналіз на визначення хімічного складу усе ж таки свідчить про повну хімічну тотожність можливої фальшивки оригіналу, відсутність в ній токсичних речовин та наявність усіх діючих речовин у задекларованій кількості.

Візуально споживач може відрізнити лише ті підробки, які виконані в «кустарних» умовах. Від оригінальних препаратів їх передусім відрізняє погана якість поліграфії та невідповідність фірмовій упаковці. Якщо Ви купуєте ліки в аптеках, слід звертати особливу увагу на якість упаковки та маркування. Хоча треба визнати, що навіть наявність додаткових голографічних етикеток уже давно не є гарантією справжності та безпеки. Єдиною можливістю переконатися, що склад відповідає задекларованому – це проведення хімічних аналізів.

Чи можна якось уберегти себе від придбання фальшивок? Не варто купувати ліки в сумнівних аптечних кіосках на станціях метро, у переходах, «аптеках на колесах». Зрозуміло, краще скористатися послугами великих аптек, які, безумовно, дбають про свою репутацію набагато більше, ніж аптеки-одноденки.

А якщо вже виникають серйозні сумніви щодо якості придбаних медикаментів, потрібно звертатися до спеціалізованих наукових аналітичних центрів, де проведуть лабораторні дослідження та визначення хімічного складу ліків. Хімічні аналізи допоможуть підтвердити оригінального складу придбаних ліків. Витрачені Вами кошти на лабораторні дослідження вбережуть Вас від вживання неякісного продукту.

Андрій Дмитренко, хімік-аналітик