Квітень 12, 2018

Мікроклональне розмноження рослин – перспективна технологія, яка допоможе отримати прибуток Вашому агробізнесу

Сьогодні дедалі більшої популярності набувають сучасні біотехнологічні підходи, які швидко й ефективно допомагають вирішувати складні завдання, що виникають перед аграріями і селекціонерами. Одним із таких методів є мікроклональне розмноження рослин. Що це таке і для чого це потрібно?

Клонуємо рослини в пробірці, або що таке мікроклональне розмноження

Уявімо собі, що Ви селекціонер та маєте невелику кількість рідкісного посадкового матеріалу. Ви зацікавлені в тому, аби його розмножити, аби рослини були здоровими та максимально ідентичними одна до одної. Саме тут Вам на допомогу прийде метод мікроклонального розмноження. Дослівно з назви можна зрозуміти, що генотип рослини, яка Вас цікавить, буде багаторазово клонований, тобто розмножений, і на виході Ви будете мати фактично генетично ідентичні рослини.

Як це робиться? Для початку вихідна рослина, яку необхідно «клонувати», пророщується з насіння у стерильних умовах (тобто таких, що передбачають повну елімінацію небажаних грибків, бактерій та вірусів, що негативним чином можуть вплинути на життєдіяльність самої рослини). Далі з цієї рослини відбирається її маленька частинка (експлант), який поміщується на асепетичне живильне середовище і далі культивується в штучних умовах (in vitro) при відповідному фотоперіоді, температурі, тиску й вологості. Потім з таких рослинних частинок під дією відповідних компонентів живильного середовища починають утворюватись агрегати клітин (калюси), які пересаджуються на нове живильне середовище і під дією фітогормонів з них формуються нові рослини, які адаптують та висаджують у ґрунт. Ці рослини генетично відповідають генотипу вихідної рослини.

В основі мікроклонального розмноження рослин лежить принципово дуже важлива характеристика рослин, а саме явище тотипатентності. Це означає, що за відповідних умов культивування (складу живильного середовища та штучно створеного мікроклімату) навіть з маленького шматочка рослини можна отримати цілий рослинний організм, і навіть не один.

Про те, які переваги мікроклональне розмноження рослин має у порівнянні зі звичайним, поговоримо із Пороннік Оксаною Олександрівною.

 
Пороннік Оксана Олександрівна,
кандидат біологічних наук, науковий співробітник Інституту молекулярної біології і генетики НАН України,
провідний фахівець у галузі мікроклонального розмноження рослин, з досвідом роботи більше 30 років
– Оксано Олександрівно, розкажіть нам, будь ласка, чим мікроклональне розмноження рослин відрізняється від звичайного вегетативного?

– Мікроклональне розмноження рослин відбувається in vitro, тобто в пробірці. За такого методу використовується стерильний посуд, живильне середовище, частинки вихідної рослини. А вирощування відбувається в лабораторних умовах за сталої температури, освітлення і вологості.

– Якщо коротко, то в чому перевага мікроклонального методу розмноження рослин?

– Перша перевага: вирощування рослин незалежно від сезону; друга – швидке розмноження здорових рослин (тисячі рослин за рік); третя – цей метод підходить для швидкого розмноження рідкісних або екзотичних видів рослин.

– Пані Оксано, які приклади застосування цього методу можете навести?

– На рисунку наведено приклад розмноження ендеміка Середньої Азії – цінного джерела біологічно активних речовин. У природі одна цибулина росте протягом 10 років, тоді як за рік можна отримати тисячі мікроклонів. Цим методом у світі розмножують женьшень, декоративні квіткові рослини (орхідеї, гвоздики, троянди), деревні рослини тощо. Також отримують саджанці рослин, які є джерелом енергетичної біомаси, наприклад, мескантус.

Мікроклональне розмноження унгернії Віктора 

Який досвід роботи вашого колективу в цьому напрямі?

– Ми працюємо в цій галузі більше 30-ти років, маємо свої розробки і досвід роботи з різними видами рослин, насамперед лікарськими.

– У чому полягають економічні переваги для українських фермерів, якщо вони приймуть рішення звернутися до вас?

– Метод мікроклонального розмноження рослин відомий у світі та досить широко застосовується, однак у нас можна виконати замовлення дешевше.

Чи можете ви надавати методичні послуги?

– Так, ми можемо також розробити саму методику мікроклонального розмноження важкорозмножуваних видів рослин і передати готовий матеріал українській фірмі-замовнику, яка спеціалізується тільки на масштабуванні рослин та їх адаптації до росту в ґрунті.

Які ще проблеми ви можете допомогти вирішити фермерам?

– Зараз на український ринок надходить багато зараженого рослинного матеріалу з інших країн, а ми, застосувавши наші методи, можемо отримати оздоровлені саджанці.

У чому користь мікроклонального розмноження для українських аграріїв?

Підсумовуючи все вищесказане, можна виокремити декілька головних причин, за яких технологія мікроклонального розмноження може бути корисною для вітчизняних аграріїв.

  • По-перше, метод мікроклонального розмноження дає змогу в лабораторних умовах розмножити й отримати популяцію генетично однорідних рослин.

  • По-друге, використовуючи послугу мікроклонального розмноження, на виході можна отримати рослини, що є чистими від вірусів, грибків та бактерій. Особливо актуальним це є у випадку, коли рослинний матеріал заражений і його необхідно очистити.

  • По-третє, мікроклональне розмноження дає змогу розмножувати рослини незалежно від сезону, тому таким чином в лабораторних умовах можна розмножити різноманітні екзотичні рослини.

  • До того ж, послуги українських фахівців обійдуться дешевше і за якістю не будуть поступатись тим, що роблять за кордоном.