Січень 11, 2019

Мікроклональне розмноження рослин як спосіб отримання здорового посадкового матеріалу

Для отримання гарного врожаю аграріям потрібен якісний посадковий матеріал. Чому недостатньо закупити елітне насіння або розмножити рослини живцюванням? У таких традиційних видів вирощування є ряд вразливих місць.

Основні недоліки при розмноженні рослин насінням:

  • Втрати при виживанні, не кожне насіння проростає.
  • Через різний запас поживних речовин у насінні не всі рослини виростуть сильними.
  • Запилення залежить від зовнішніх чинників (вітер, комахи), тому 100% ймовірність не гарантована особливо у дводомних рослин.

Вегетативним шляхом розмножуються не всі породи дерев. Процес щеплень трудомісткий, не завжди вдається отримати стандартний посадковий матеріал.

Мікроклональне розмноження (in vitro – у пробірці) позбавлене цих недоліків. За порівняно короткий проміжок часу біотехнологи отримають велику кількість генетично однорідних трансплантатів (клонів) вихідної рослини, до того ж ці клони будуть абсолютно здоровими, без патогенів (вірусів, бактерій та ін.). Такий посадковий матеріал має кращі якості батьківської рослини, високу продуктивність, силу росту, стійкість до хвороб.

Мікроклональне розмноження – це єдиний спосіб регенерації генетично-модифікованих рослин. Використовується він також при створенні нових сортів і видів. Такий спосіб ефективний для розмноження рослин із нежиттєздатним або дуже дрібним насінням.

Технологія мікроклонального розмноження складається з декількох етапів:

  • Спочатку відбирається материнська культура і починається збір експлантів (залежить від методу культивування рослинних тканин та клітин). Матеріал експлантів стерилізується й поміщається в середовище для зростання.
  • Спосіб розмноження залежить від виду вирощеної тканини. Застосовуються різні методи і використовуються різноманітні середовища (соматичний ембріогенез, посилене пагоноутворення, індукція адвентивних бруньок). Для поліпшення утворення коренів пагони поміщають в розчин ауксинів.
  • Підготовка (адаптація) рослин до висадки в ґрунт.

Здорові й районовані рослини здатні дати високий урожай. Біотехнологи пропонують розробку технології мікроклонального розмноження рослин і допоможуть вирішити проблеми, якщо вони у вас виникають.

Послуги з мікроклонального розмноження рослин пропонують партнери ОТАВИ – провідні українські наукові та комерційні лабораторії, які компанія залучає для виконання складних багатопрофільних проектів.