28 Листопада, 2014

Отруєння цигаркою: хімічний аналіз допоміг бізнесмену встановити, чи й справді його намагалися отруїти

Половина цигарки для проведення наукового хімічного аналізу. Із таким нестандартним замовленням звернувся до Науково-сервісної компанії «ОТАВА» бізнесмен. Цигарка, яку приніс на хімічне дослідження замовник була до половини спаленою. Під час куріння чоловіку, власнику підприємства, видалося, що «щось у ній не так». Разом із тим, через напружену ситуацію, що склалася в його житті, чоловік побоювався за власну безпеку. Відтак, за допомогою лабораторних аналізів та хімічних досліджень чоловік вирішив перевірити, чи й справді сигарета, що мала, як йому здавалося, дивний присмак – могла бути отруєною і становила ризик для його життя.

В Україні є чимало хімічних лабораторій, що проводять хімічні дослідження на замовлення приватних осіб. На ринку послуг пропонують проведення хімічних досліджень ґрунту, хімічних аналізів води, лабораторних аналізів повітря та хімічних досліджень харчових продуктів тощо. Втім, йдеться лише про стандартний набір лабораторних аналізів та хімічних досліджень для виявлення певних, чітко визначених речовин, а також хімічні дослідження для визначення кількості певних забруднюючих речовин у дослідному зразку. Натомість, лабораторії, що беруться за проведення складного наукового хімічного аналізу для визначення хімічного складу – для українського ринку рідкість. Послуги, що передбачають проведення складних нестандартних лабораторних аналізів та хімічних досліджень надає Науково-сервісна компанія «ОТАВА».

Хімічний аналіз цигаркового диму навіть не отруєної цигарки покаже цілий букет токсинів та канцерогенів

У ході хімічного аналізу завданням фахівців було провести лабораторний аналіз для визначення хімічного складу наполовину спаленого недопалка, та з’ясувати за допомогою хімічних досліджень чи були у сигареті незвичні речовини, що могли б призвести до отруєння.

Без названия (1)Для проведення хімічного аналізу, замовником було надано зламаний недопалок, довжиною близько половини від вихідної цигарки («підозрілий недопалок»), та для порівняння – іншу цигарку цієї ж марки. Метою хімічного дослідження було за допомогою лабораторних аналізів підтвердити чи спростувати підозру, що цигарка, від якої залишався «підозрілий недопалок» була додатково просякнута шкідливою речовиною.

Зрозуміло, звичного хімічного аналізу для визначення хімічного складу тут було б недостатньо. Адже, загальновідомо, що у складі цигаркового диму міститься чимало токсинів. Тож, навіть, якщо сигарета не була додатково отруєною, у будь-якому випадку під час лабораторного аналізу для визначення хімічного складу науковці б знайшли у ній, окрім загальновідомих нікотину та смол, цілий «букет» шкідливих речовин.

За даними МОЗ, у димі від тління сигарети під час хімічних досліджень можна виявити  понад дві сотні отруйних для людини речовин. Більше 50 з них – мають канцерогенний вплив, тобто, викликають виникнення ракових пухлин. Чимало також мають сильний токсичний чи мутагенний вплив.

Ось лише деякі із шкідливих речовин, що є у цигарковому димі:

  • бензопірен – речовина, що віднесена до першого класу небезпеки (дуже небезпечна). Може викликати появу онкозахворювань, мутації та вроджені вади у новонароджених. Після потрапляння в організм людини бензопірен не виводиться, тож, вміст в тканинах людини цієї речовини збільшується впродовж всього життя;
  • формальдегід – визначений як «ймовірно канцерогенний для людини». При гострому отруєнні може викликати кон’юнктивіт, гострий бронхіт аж до набряку легенів. Уражає центральну нервову систему (викликає запаморочення, безпричинне відчуття страху, може викликати судоми);
  • ацетальдегід – належить до групи речовин «ймовірно канцерогенних для людини». Пошкоджує ДНК;
  • бензол – при гострому отруєнні викликає нудоту і запаморочення, у важких випадках може бути причиною навіть смерті. При тривалому впливі невеликих концентрацій бензол може стати причиною лейкемії (раку крові), чи анемії (нестачі гемоглобіну в крові);
  • синильна кислота – сильна отрута, що використовувалась як основна складова препарату «Циклон Б» – газу, яким убивали в’язнів концтаборів. Токсична дія цієї речовини використовується і досі – у США в деяких штатах синильну кислоту використовують в газових камерах для виконання смертних вироків. Механізм дії синильної кислоти полягає у тому, що вона блокує здатність клітин організму засвоювати кисень з крові. Це викликає кисневе голодування, порушення роботи ЦНС, параліч, зупинку дихання;
  • аміак – уражає нервову систему. Гострі отруєння аміаком за симптомами схожі на отруєння синильною кислотою. Аміак викликає кисневе голодування та серцево-судинну недостатність. Це пов’язано із тим, що аміак, як і синильна кислота блокує здатність організму засвоювати кисень. При хронічному отруєнні аміак може стати причиною пневмонії, бронхітів, токсичного набряку легень. Аміак подразнює слизові оболонки очей та дихальні шляхи, викликає кашель, нежить, проблеми з диханням.

Цей перелік можна продовжувати. Більше того, чимало із цих речовин знаходяться у сигаретному димі у порівняно високих концентраціях. Наприклад, в одній цигарці синильної кислоти міститься всього в 40 разів менше за смертельну дозу.

Хімічне дослідження мало на меті знайти серед отруйних речовин  цигаркового диму нестандартну

Завдання фахівців Науково-сервісної компанії «ОТАВА» під час проведення хімічного аналізу полягало не лише у визначенні хімічного складу та виявленні в ході лабораторного аналізу токсинів у «підозрілому недопалку», а у порівнянні переліку та вмісту шкідливих речовин, що були виявлені під час проведення визначення хімічного складу «підозрілого недопалка» із вмістом контрольного зразка – недопалком цигарки тієї ж марки.

Щоб отримати недопалок для порівняння, що просякнутий приблизно такою ж кількістю диму, як і дослідний зразок, цигарку закріпили в скляній трубці та підпалили. З іншого боку трубки гумовою грушею відкачували повітря, доки довжина цигарки не зрівнялась із довжиною «підозрілого недопалка», що був наданий для хімічного аналізу.

Обидва зразки помістили у скляні піпетки Пастера та тричі промили послідовно порціями метилового спирту та дихлорметану.

Отримані екстракти мали певні відмінності: екстракт із «підозрілого недопалка», що можливо був отруєний, мав більш насичений колір (містив більше продуктів горіння тютюну). Така відмінність, очевидно, була спричинена тим, що, замовник курив повільно, натомість, контрольну цигарку спалювали більш інтенсивно. Відтак, у першому випадку більше шкідливих речовин осіли в тютюні та на фільтрі «підозрілого недопалка». Хімічне дослідження для визначення хімічного складу отриманих екстрактів провели методом газової хроматографії з мас-спектроскопічною детекцією.

Як показав лабораторний аналіз на визначення хімічного складу, кожен компонент присутній у «підозрілому недопалку» був присутній також і в недопалку для порівняння. Незначно відрізнялися лише кількості речовин, що було спричинено різною швидкістю паління досліджуваних цигарок.

Загалом, як показав лабораторний аналіз в ході час визначення хімічного складу, в екстракті «підозрілого недопалка» не ідентифіковано шкідливих сполук, які б не містилися також в екстракті недопалка для порівняння та не були б очікуваними в його екстракті.

Таким чином, послуга науковий хімічний аналіз допомогла розвіяти побоювання замовника, та дати чітку та однозначну відповідь щодо обґрунтованості його підозр.