15 Лютого, 2009

Про результати визначення хімічного складу БАДів і не тільки…

Науковці стверджують: здоров’я людини на 12 % залежить від охорони здоров’я, на 18 % – від генетичної схильності і на 70 % – від способу життя, де не останню роль відіграє харчування.

У давнину люди вживали різноманітні продукти природного походження – коріння, плоди, кору, листя і стебла рослин, які мали цілющі властивості, а також такі речовини, які сучасна медицина вважає неїстівними, а часом навіть отруйними.

Протягом багатьох століть старокитайська, староіндійська, а також тибетська медицина накопичувала знання про лікувально-профілактичні засоби, які мають багатокомпонентний склад, а головне – природне походження. У пошуках компромісу між західною і східною медициною сучасний виробник активно впроваджує на ринок різноманітні біологічно активні добавки (БАДи) – рослинні екстракти, цілісні частини рослин, продукти бджільництва, морепродукти, тваринні витяжки, мінеральні компоненти, продукти ферментації, продукти біотехнології, а також синтетичні аналоги природних харчових речовин.

Однозначної позиції щодо БАДів нині не існує. Одні спеціалісти вважають, що вживання таких добавок може бути небезпечним. Інші притримуються думки, що БАДи повинні бути невід’ємною частиною раціону кожної сучасної людини. Тому варто з’ясувати: БАД – панацея від будь-яких недуг чи невдалий спосіб випробувати свій організм на міцність?

БАДи на ринку України: хто і як повинен контролювати

У законі України «Про якість та безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини» знаходимо таке визначення: біологічно активні добавки (БАД,food/dietary supplement) – це спеціальні харчові продукти, призначені для вживання або введення у межах фізіологічних норм до раціонів харчування чи харчових продуктів з метою надання їм дієтичних, оздоровчих, профілактичних властивостей, для забезпечення нормальних та відновлення порушених функцій організму людини. За визначенням FDA (Управління з продовольства і медикаментів США), БАДи – це продукти, призначені для підтримки функцій організму, але не для лікування захворювань або послаблення їхніх симптомів.

Як відомо, традиційно БАДи поділяють на три групи:

  • нутрицевтики – біологічно активні речовини (БАРи), які застосовуються для корекції хімічного складу раціону людини, або простіше – ті ж самі вітаміни, мікроелементи, амінокислоти природного, напівсинтетичного чи синтетичного походження, призначені для поповнення організму людини при відсутності чи нестачі їх у продуктах харчування;
  • еубіотики – БАДи, що містять живі мікроорганізми та призначені нормалізувати мікрофлору кишечника;
  • парафармацевтики – БАДи, які мають певну фармакологічну активність і застосовуються для підтримки нормального функціонування організму, профілактики захворювань та допоміжної терапії.

Хімічний склад нутрієнтів, як правило, досить добре вивчений, і тому схема розробки та вивчення БАДів дещо спрощена. Саме тому БАДи проходять коротший, ніж лікарські засоби, а отже, і дешевший шлях від створення до впровадження у харчування населення.

Цим доволі часто користуються недобропорядні виробники. Завдяки прогалинам у нашому законодавстві чи навіть просто шляхом контрабанди такі виробники просувають свій сумнівний товар на наш ринок. Платять гроші за рекламу – і готово!

Але ж, Ви скажете, має бути контроль і нагляд! Контролюючі органи мали б проводити хімічні аналізи для визначення хімічного складу, щоб не допустити потрапляння на наш ринок небезпечної продукції. Так, такий нагляд є. Біологічно активні добавки як вітчизняного, так і іноземного виробництва підлягають обов’язковій санітарно-епідеміологічній експертизі, проведення якої здійснюється згідно з «Тимчасовим порядком проведення державної санітарно-гігієнічної експертизи» (Наказ МОЗ України № 247 від 9.11.2000 р.).

Отримати висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи не так уже й складно. Варто лише подати у відповідну службу необхідну кількість продукту, а також пакет документів та внести платню за проведення необхідних лабораторних досліджень. Маєш дозвіл – можеш продавати свій продукт через будь-які мережі (магазини, аптеки тощо).

При цьому, на відміну від лікарських засобів, контроль якості БАД в обласних контрольно-аналітичних лабораторіях (хімічні аналізи для визначення хімічного складу) не проводиться.

У чому труднощі лабораторного дослідження БАДів для державних лабораторій

Насправді ж лабораторії державної санітарно-епідеміологічної експертизи працюють. Вони проводять лабораторні дослідження на визначення хімічного складу, та роблять усе можливе. Працюють у заздалегідь встановлених регламентованих межах, за стандартними методиками, що дозволяють у ході лабораторного дослідження виявляти лише ті сполуки, для яких ці методики було створено.

У випадку нутрицевтиків ситуація з контролем якості більш-менш проста. Адже, як було зазначено вище, вони містять лише відомі хімічні сполуки. Відтак, проведення лабораторних досліджень та визначення хімічного складу за затвердженими методиками дає можливість встановити якість та безпеку цих БАД.

Натомість, для якісного хімічного аналізу та кількісного хімічного аналізу парафармацевтиків потрібні неабиякі можливості. Це і складне аналітичне обладнання, необхідне для проведення якісного хімічного аналізу, і висококваліфікований персонал, який здатний проводити лабораторне дослідження сучасними фізичними та фізико-хімічними методами, а також коректно й об’єктивно інтерпретувати отримані в ході визначення хімічного складу результати.

Крім того, згідно з українським законодавством, на противагу лікарським засобам, які досліджуються по кожній серії, визначення хімічного складу БАДів проводять лише в момент реєстрації, а потім протягом часу дії реєстраційного посвідчення впродовж п’яти років ані визначення хімічного складу, ані будь-які інші лабораторні дослідження препарату не проводяться взагалі.

Як відомо, для БАД-парафармацевтика, що містить більше 3-4 компонентів, хімічний аналіз на визначення хімічного складу значно ускладнюється, адже в багатьох інгредієнтах БАДів діючі речовини взагалі не ідентифіковані. А значить – невідомо, що контролювати!

Прикладом можуть бути екстракти, отримані зі складних комплексів харчових і лікарських рослин та інших видів природної сировини. Варто включити до складу і так уже багатокомпонентного БАДу додатковий інгредієнт, і звичайна контрольно-аналітична лабораторія під час хімічного аналізу його вже не просто не ідентифікує, а може навіть і не виявити взагалі! Саме в цьому і полягає деяка обмеженість можливостей проведення лабораторних досліджень у звичайних хімічних лабораторіях державних санітарно-епідеміологічних служб.

Лабораторні дослідження виявляють у БАДах небезпечні дози медикаментів і наркотичних речовин

На відміну від лабораторій державних служб, лабораторія Науково-сервісної фірми «ОТАВА», у якій проводяться комплексні наукові хімічні та біологічні аналізи, застосовує нестандартні підходи в аналізі БАДів.

Наведемо кілька конкретних прикладів того, що можна у ході лабораторного дослідження знайти у невинних, на перший погляд, БАДах у формі фіточаїв.

1. Чай у разових паперових пакетиках «Mate de Coca» виготовлений у Перу. На упаковці не вказано, що в його складі є наркотичні компоненти. Насправді ж цей чай містить висушене і подрібнене листя коки з природним вмістом кокаїну, циннамоїлкокаїну та метилекгоніну – продукт, обіг якого заборонено.

2. Біодобавка для схуднення китайського виробництва «Li Da» (можливі інші схожі варіанти назви). На упаковці зазначено, що вона містить компоненти лише рослинного походження. Насправді ж у багатьох випадках у її складі виявляють контрольовану синтетичну психотропну речовину сибутрамін (анорексигенний засіб), який є психостимулятором амфетамінового ряду і викликає звикання.

Слід пам’ятати: оскільки БАДи є безрецептурними засобами, то вони не повинні містити наркотичних і психотропних, сильнодіючих та отруйних речовин, зокрема препаратів списку А та Б, а також нефармакопейної рослинної сировини, малодослідженої сировини тваринного походження і рослин, які не застосовуються у харчуванні.

Складний науковий хімічний аналіз пропонує компанія «ОТАВА»

Лабораторія НСФ «ОТАВА» проводить складні наукові хімічні аналізи для визначення хімічного складу різноманітних товарів сумнівного походження, лабораторні дослідження зразків продуктів харчування, хімічні аналізи генно-модифікованих продуктів (ГМО), лабораторні дослідження медичних засобів, рослин, а також лабораторні дослідження вакцин та культур мікроорганізмів (бактеріальних, дріжджових, грибкових).

Лабораторія НСФ «ОТАВА» виконала вже не один хімічний аналіз БАДів. Це і якісний хімічний аналіз з визначення хімічного складу БАДів і хімічний аналіз для визначення вмісту певних, наперед визначених замовником  компонентів. У багатьох випадках аналіз БАДів допоміг споживачам запобігти серйозних, а можливо, навіть і небезпечних для життя,  наслідків.

Так, наприклад, у ході хімічного дослідження фахівці виявили, небезпечні для здоров’я біодобавки для підвищення чоловічої потенції. Відповідно до вказаної на упаковці інформації про склад біодобавки, він не містив хімічних препаратів.

Насправді, як показали хімічні аналізи, ця інформація не відповідала дійсності. У ході лабораторного дослідження у препараті було виявлено суміш синтетичних хімічних сполук – діючих компонентів лікарських засобів «Віагра» та «Ціаліс». Більше того, хімічний аналіз виявив, що кількість цих медичних препаратів, що значно перевищувала безпечні медикаментозні дози.

Отже, якщо Вас цікавить істинний склад БАДів, якими Ви, можливо, збираєтесь «годувати» українців чи навіть себе та своїх рідних і близьких, не зволікайте – звертайтесь до спеціалістів Науково-сервісної фірми «ОТАВА»!

Дмитро Сидоренко,
хімік-аналітик