20 Вересня, 2012

Радіація – невидимий ворог у вашому будинку. Екологічне дослідження допоможе діагностувати

Аварія на Чорнобильській АЕС стала для українців страшним досвідом впливу радіації на організм людини.  Пройшло вже 26 років, а її наслідки відчутні і донині. Після аварії для захисту населення від опромінення керівництвом країни було прийнято ряд законодавчих  актів з контролю за радіаційним фоном. Жоден будинок не міг бути зданий в експлуатацію без ретельної екологічної експертизи житла на предмет радіаційної безпеки (зокрема, вимірювання рівня радіації у всіх його приміщеннях), але тепер контролюючі служби не такі прискіпливі.

Цікавлять результати екологічної експертизи житла? Дані забудовника краще перевірити

На сьогоднішній день забудовник сам замовляє екологічну експертизу житла, а саме, вимірювання рівня радіації, вартість якої залежить, перш за все, від кількості точок вимірювань, тому завіряння вас, як майбутнього власника, у цілковитій безпеці житла можуть виявитися  досить сумнівними. 

Радіація – це природний фактор навколишнього середовища, певний рівень якого вважається прийнятним радіаційним фоном, але його перевищення може призвести до катастрофічних наслідків. Серед захворювань, викликаних опроміненням, – порушення обміну речовин, лейкоз, злоякісні пухлини, променева хвороба, – і, як наслідок, передчасна смерть.  

Як показують численні екологічні дослідження, зокрема, вимірювання рівня радіації у житлових будинках, нерідко складається така ситуація, що отримати дозу радіації, можна навіть не виходячи з дому. Причина цьому  – радіоактивний радон. Цей газ вивільняється з розщілин земної кори і дуже швидко розчиняється у повітрі за рахунок своєї інертності, тому на відкритому просторі він безпечний. Але в закритому, не провітреному приміщенні, особливо розташованому на нижніх поверхах будівлі близько до землі, його концентрація, відповідно до результатів екологічного дослідження, зокрема, вимірювання рівня радіації, зростає не менш ніж у 8 разів.

Радон проникає у будівлю через незабетоновані підлоги у підвалі, щілини у стінах, випаровується з використаних будівельних матеріалів (бетону, цегли, граніту тощо). Перевищення нормального рівня радону може викликати запаморочення, головний біль, нудоту  і навіть рак легень.

Екологічні дослідження краще довірити фахівцям

Самостійно провести екологічні дослідження, зокрема, виміряти рівень радіації у будівлі не так просто, як здається. Побутовий дозиметр під час вимірювання рівня радіації фіксує лише дуже високі забруднення. Тому для проведення екологічної експертизи житла, зокрема, вимірювання рівня радіації, варто звернутися до спеціалістів і замовити вимірювання рівня потужності експозиційної дози зовнішнього гамма-випромінювання всередині будівлі. Такі роботи виконує Науково-сервісна фірма «ОТАВА».

Використання під час екологічного дослідження (екологічної експертизи житла) атестованих професійних радіометрів, чутливих навіть до мінімальних перевищень нормального радіаційного фону, дає змогу її фахівцям дійсно якісно проаналізувати ситуацію в приміщенні й надати рекомендації з мінімізації впливу радіації на ваше здоров’я.  

Крім того, спеціалісти Науково-сервісної компанії «ОТАВА» можуть провести комплексне еколого-гігієнічне дослідження приміщення і не лише виміряти рівень радіації, а провести інші екологічні дослідження, як от: вимірювання рівня шуму, вимірювання вібрацій, вимірювання електромагнітного випромінювання, провести аналіз якості повітря в приміщенні, перевірити на наявність екотоксикантів ґрунти та поверхневі води присадибної ділянки. 

Перш ніж придбати нове житло, обов’язково проконсультуйтеся зі спеціалістами щодо рівня радіації в ньому. І цим правилом ні в якому разі не слід нехтувати – саме ви відповідаєте за власне здоров’я і здоров’я ваших близьких.

Олена Третяк

измерение радиации отава