22 Листопада, 2018

Що потрібно знати про аміак?

Аміак (NH3) – один з найважливіших компонентів синтезу в сучасній хімічній промисловості. Водний розчин називають нашатирним спиртом і використовують у фармації. У водойми аміак виділяють тварини, що там живуть.

Аміак можна зустріти в природі. У ґрунті знаходять залишки розкладання амонійних добрив.

В організмі людини NH3 бере участь у процесі перетворення амінокислот. Але аміак є клітинною отрутою, тому він повинен швидко виводиться нирками через утворення сечовини.

Фізичні та хімічні властивості аміаку:

  • Агрегатний стан – газ.
  • Безбарвний із різким задушливим запахом. При вдиханні сприяє утворенню сліз в очах.
  • Легший за повітря. 
  • Має лужні властивості.
  • Добре розчиняється у воді.
  • Зріджується за кімнатної температурі під тиском близько 8–10 атмосфер. 
  • Випаровується при кип’ятінні, досягнувши температури 33,5 °С. 

Застосування аміаку

Головною галуззю застосування аміаку є виробництво азотних добрив і нітратної кислоти. Рідкий аміак використовується як холодоагент у холодильних установках. Для промислових потреб виготовляють розчини з концентрацією 20–25 %, для медичного застосування – 5–10 % (нашатирний спирт).

Аміак міститься в багатьох мийних засобах, наприклад, для очищення скла.

Як аміак потрапляє до людського організму?

В організм людини потрапляє повітря, насичене їдким газом. З викидами підприємств або через природну наявність аміак виділяється у відкритий простір. Також після використання окремих добрив у сільськогосподарській місцевості різко підвищується концентрація його випарів. У приміщенні аміак накопичується через використання деяких мийних засобів.

Аміак легший за повітря, тому піднімається вгору і при провітрюванні приміщення швидко розсіюється. А ось у кімнаті з високою вологістю частина його молекул може взаємодіяти з парами води з утворенням гідроксиду амонію. Випари, що важчі за повітря, опускаються додолу, на відкритому просторі накопичуються в низинах.

Яку небезпеку несе аміак?

Газоподібний аміак викликає ураження дихальних шляхів і слизових оболонок. При цьому спостерігаються такі ознаки: нежить, кашель, важке дихання, задуха, підвищене серцебиття. 

Аміак має високу розчинність у воді. Навіть взаємодія з вологою тіла призводить до подразнення епідермісу, почервоніння, можливий свербіж. При попаданні рідкого аміаку на шкіру виникає обмороження, печіння, надалі опік з бульбашками, виразки. Внаслідок запалення клітини відмирають, розвивається некроз тканин.

Клінічна картина токсичного отруєння аміаком

Респіраторне (при диханні). Аміак завдяки сильному запаху попереджає людину про небезпеку. Але при потраплянні до носо-ротової порожнини пошкоджуються дихальні шляхи, що веде до послаблення нюху. Ось чому малі концентрації газу важко буде надалі відчути.  

Контакт з їдким газом викликає роздратування очей, носа, горла. Ступінь пошкодження залежить від концентрації аміаку в повітрі й тривалості вдихання. Клінічні ознаки включають звуження горла, набряк, що призводить до обструкції верхніх дихальних шляхів та скупчення рідини в легенях. 

Діти вразливіші до їдкого газу. Вони не здатні зреагувати на небезпеку й оперативно евакуюватися із зони небезпеки. Малюки нижчі зростом і якщо рідкий аміак опустився донизу, то більша кількість випарів потрапить у їхні дихальні шляхи. 

При контакті зі шкірою та очима. Водні розчини концентрацією до 5 % можуть бути помірно дратівливими для шкіри. Вплив концентрованого засобу викликає біль, запалення, пухирі. Попадання на шкіру стисненого аміаку призводить до травм – від обмороження до серйозних опіків з глибокими виразками.

Аміак – лужна речовина, яка має тенденцію викликати швидке подразнення очей. Контакт з концентрованим гідроксидом амонію призводить до відшарування поверхневих клітин ока, внаслідок чого може з’явитися тимчасова або постійна сліпота.

При попаданні в шлунково-кишковий тракт. Нудота, блювота і біль у животі є загальними симптомами при ковтанні слабкого аміачного розчину. Вживання концентрованого розчину призводить до серйозних опіків стравоходу, пошкоджень рота, горла, шлунка.

Як захистити шкіру й органи дихання від негативного впливу аміаку?

Аміак є їдкою та корозійною хімічною речовиною, яка викликає роздратування і хімічні опіки шкіри, очей, дихальних шляхів, травневого тракту. При незначному ураженні шкіри й очей потрібно промити їх великою кількістю води. При сильних опіках – звернутися до лікарні.

Чи можуть бути лабораторні аналізи показниками отруєння аміаком?

В організмі людини аміак утворюється при розпаді амінокислот і виявляється в крові при порушенні метаболізму внаслідок ураження печінки. Тому медичні тести не можуть вказувати на отруєння аміаком. При легкому отруєнні токсична речовина швидко виводиться з організму. Протиотрути не існує. При ураженні концентрованим аміаком потрібно негайно звернутися до лікаря. 

Промисловим підприємствам і приватним особам компанія «ОТАВА» пропонує послуги з визначення якості повітря в приміщенні. Фахівці лабораторії мають змогу зафіксувати понад 400 летких органічних речовин (у тому числі і фенол), які є шкідливими забрудниками домашнього повітря. Завдяки додатковим аналізам у Національному інституті стандартів та технологій США є можливість ідентифікувати понад 500 000 органічних речовин.