12 Березня, 2018

У будинку неприємний запах? Вирішіть проблему за допомогою хімічного аналізу повітря

Кожен будинок або квартира мають свій запах – і це природно. Ми не відчуваємо його, бо він наш, домашній. Та варто тільки в повітрі помешкання з’явитись якимось іншим запахам, особливо неприємним, – нам стає некомфортно. Ми починаємо шукати джерела їх надходження та способи усунення.

Докладніше про джерела неприємних запахів, про якість повітря в будинку і шляхи його покращення ми поговоримо із завідувачем аналітичної лабораторії Науково-сервісної фірми «ОТАВА» Миколою Вольвачем.

– Чи можна вважати небезпечними своєрідні запахи в будинку?

– Запах – це сигнал про вміст у повітрі помешкання летких речовин. Залежно від походження вони бувають різні. Деякі забруднювачі повітря знайомі нам: запах плісняви, цвілі, нових меблів, фарб, лаку. Але є такі, які ми не можемо ідентифікувати за допомогою нюху. Буває й гірше – іноді забруднювачі маскуються під чисте повітря, яке нічим не пахне. В будь-якому разі краще зробити аналіз повітря в будинку, щоб розуміти масштаби небезпеки.

– Що є основним і найнебезпечнішим джерелом забруднення повітря в приміщенні будинку?

– Джерел забруднення повітря в будинку може бути багато. Хімічні речовини здатні вивітрюватись із меблів, покриття для підлоги, обшивки стін.

Тухлий запах викликають спори цвілі й пліснява, що ростуть за сприятливої для них високої вологості. Зазвичай це ванна кімната, але можуть бути й інші місця в оселі, яких ми не бачимо. Побутовий пил, потрапляючи в приміщення з вулиці, містить у собі канцерогени.

Кожне з цих джерел є небезпечним. Якщо забруднювачі не локалізувати, то можна наразити себе на безліч захворювань: алергію, астму, хвороби ендокринної системи і навіть рак.

– Якщо джерело забруднення нам невідоме, чи допоможе хімічний аналіз повітря його виявити?

– Так. За допомогою аналізу повітря в будинку визначають його якісний склад, тобто які саме леткі речовини містяться в повітрі. Аналіз повітря дасть змогу встановити і джерела надходження небезпечних летких речовин. Наприклад, якщо це формальдегід – потрібно перевірити меблі та покриття для підлоги. Акролеїн надходить у повітря з тютюновому диму і під час спалювання палива (газ, дрова тощо). Для кожної речовини своє походження.

– Які негативні наслідки несуть ці забруднювачі повітря?

– Формальдегід подразнює слизові оболонки очей, носа, горла; викликає порушення сну, головні болі, слабкість і ще безліч симптомів. Постійний контакт із цією речовиною різко підвищує ймовірність захворювання на рак.

Спори цвілі, потрапляючи в дихальну і кровоносну системи, провокують бронхіт, пневмонію, астму, хронічну інтоксикацію. Побутовий пил, що проникає в будинок із вулиці, – сильний алерген.

– Мешканцям яких будинків і квартир ви радите робити хімічний аналіз повітря?

– Аналіз повітря я раджу робити всім. Незалежно від того, новий це будинок чи ви живете в ньому вже багато років. Адже самостійно встановити якісний склад повітря, тобто визначити концентрацію шкідливих речовин, неможливо. Тут потрібен професіональний підхід. Навіть коли відомі джерела забруднення.

– У яких помешканнях, нових чи обжитих, вища концентрація шкідливих речовин?

– Повітря нового будинку зазвичай має більш насичений хімічний склад. Цей «новий домашній запах» часто є комбінацією токсичних хімічних речовин, що виділяються з будівельних матеріалів, оздоблень, нових меблів. Матеріали, що використовуються в будівництві, мають у своєму складі тривожно високі рівні шкідливого формальдегіду і шкідливих летких органічних сполук (ЛОС). Дослідження показали, що в нових будинках часто у 2, а то й у 5 разів вищі рівні забруднення повітря.

– Яких заходів безпеки слід вжити, аби повітря в помешканні було чистим і безпечним?

– В усіх будинках і квартирах, а особливо нових або ж недавно відремонтованих, потрібно проводити хімічний аналіз повітря. Такі перевірки допоможуть визначити рівень якості повітря в приміщенні і вкажуть, де зосередити свої зусилля задля його покращення. У будинку має бути достатня вентиляція. Також не завадить додаткове провітрювання. Зокрема потрібно відкривати вікна і двері, щоб свіже повітря циркулювало у всьому будинку. Такі профілактичні заходи бажано проводити щоденно.

Щоб позбутися плісняви та цвілевих запахів у помешканні, треба почати досліджувати можливі джерела накопичення вологи. Це можуть бути будь-які витоки води (водопровід, дах, стіни, підвал), кондиціонери, конденсація навколо вікон чи стін, кімнатні рослини і т.д. Але не слід забувати, що тільки хімічний аналіз повітря в приміщенні допоможе виявити природу й походження шкідливих речовин. Звертайтесь до спеціалістів Науково-сервісної фірми «ОТАВА», і ми обов’язково вирішимо вашу проблему.

Інтерв’ю із завідувачем аналітичної лабораторії
Науково-сервісної фірми «ОТАВА» Миколою Вольвачем
провела Юлія Моторна

аналіз повітря