23 Лютого, 2012

Від герметиків до виробництва побутової хімії: про унікальну роль полімерів у промисловості

Полімери – неорганічні та органічні, аморфні й кристалічні речовини, які складаються з великого числа повторюваних однакових або різних за будовою атомних угруповань, що сполучені в довгі макромолекули за допомогою хімічних або координаційних зв’язків.

Природні та штучні полімери відіграють велику роль у нашому житті. Без них уже не може обійтися жодна галузь промисловості, особливо сучасної. Їх використовують як у техніці, так і у виробництві побутової хімії, у складі косметики, побутової хімії та декору.

Особливий інтерес викликають блочні полімери. Ці сполуки в порівнянні з полімерами, отриманими іншими методами, містять менше домішок, мають покращені властивості (липкість, когезійна міцність, міцність зв’язування, жорсткість, термостійкість).

Їх використовують для виготовлення цілого ряду адгезивів, покриттів і герметиків як промислового, так і побутового значення. Також їх застосовують для виробництва побутової хімії, у складі побутової хімії та у складі косметики, тощо.

Наприклад, стирольні блочні сополімери (SBC) завдяки своїй гнучкій структурі сумісні з багатьма пластмасами та пластиками і покращують їх гнучкість за низьких температур й удароміцність. Ненасичені стирольні блочні сополімери  (USBC) використовують у випадках, коли не потрібна стійкість до ультрафіолету та озону, але потрібна більша гнучкість за низьких температур. Стирол-ізопрен-стирольні сополімери вигідно поєднують високу еластичність, низьку твердість та в’язкість. Тому вони ідеальні для виготовлення чутливих до тиску клеїв, еластичних плівок та є екологічною альтернативою адгезивам на основі розчинників.

Стирол-бутадіен-стирольні сополімери використовуються при розробці рецептур побутової хімії, як модифікатори бітуму і адгезивів в підгузках. Також їх застосовують у виробництві побутової хімії, зокрема, у складі косметики та у складі побутової хімії (засобів гігієни). Висока міцність і широкий діапазон твердості дозволяє використовувати їх для цілого ряду задач, починаючи із зменшення сковзання до пом’якшення удару.

Стирол-ізопрен/бутадіен-стирольні сополімери (SIBS) мають покращену стабільність плавлення, здатність до розпилення, прозорість та клейкість за низьких температур.

Гідрoвaні стирольні блочні сополімери стійкі до дії високих температур, мають кращі показники усадки при стисненні, не змінюють своїх властивостей при додаванні великої кількості масла та наповнювачів. Вони мають підвищену стійкість до ультрафіолету й озону, є біологічно сумісними і тому використовуються в медицині та медичних приладах (витримують стерилізацію різними методами).

Окремі групи цих полімерів дозволені для використання із продуктами харчування та ліками (SEBS/SEP). Полімери з малеїновим ангідридом мають гарну адгезію до нейлону, поліестеру, етил-вініл aцeтатy, алюмінію, сталі, скла та інших полярних основ.

Із розробкою рецептур побутової хімії допоможуть фахівці

Озброївшись унікальними властивостями ди- і триблочних полімерів, компанія «ОТАВА» пропонує розробку рецептур побутової хімії, косметики, предметів декору та інших речовин, а також технологій одержання продукції на основі цих полімерів:

  • розробку рецептур гелевих свічок та інших предметів декору;
  • розробку рецептур побутової хімії. У виробництві побутової хімії ці полімери використовують, зокрема, для виготовлення освіжувачів повітря (ароматизованих гелевих пластин). Ди- і триблочні полімери використовуються у виробництві побутової хімії, зокрема, гелевих ароматизаторів (для ароматизації житлових приміщень, туалетних кімнат, автомобілів, в арома-машинах). Вони дуже зручні у використанні, оскільки не розливаються і не забруднюють меблі, килими, повільно й рівномірно ароматизують повітря в приміщеннях, мають привабливий вигляд. Виробництво побутової хімії такого зразка має переваги, адже, гелеві ароматизатори менш шкідливі в порівнянні з аерозольними ароматизаторами;
  • розробка косметики на основі тиксотропних рідких гелів: ди- і триблочниі полімери використовуються у складі косметики різних видів (у складі побутової хімії, такої як миючі засоби, засоби для гоління, зубні пасти, та у складі косметики, що використовуються для догляду за нігтями, волоссям та у складі косметики для догляду за тілом).
  • еластомерні гелі, герметики, клеї. Еластомери є безпечними для оточуючого середовища та людини. Вони легко наносяться навіть при низьких температурах, стійкі до атмосферного впливу, міцні, не залишають плям і не змінюють кольору поверхні, на яку були нанесені. Еластомери можуть бути забарвлені фарбами на водній основі або пофарбовані після нанесення на поверхню, мають гарну адгезію до великої кількості субстратів
  • засоби для просочування тканин, будівельних матеріалів. Засоби для просочування не мають запаху, кольору мають гарну стійкість до атмосферного впливу та біологічних чинників. Просочені полімерами тканини використовуються для виготовлення натяжних стель, тентів, спецодягу тощо. Просочені будівельні матеріали є більш стійкими до впливу вологи та температури, мають кращі антисептичні властивості
  • засоби, що утворюють захисну плівку на поверхнях різного характеру. Полімерні плівки мають гарні адгезивні властивості та легко знімаються при зазначеному терміні експлуатації. Захисні полімерні плівки використовуються для створення тимчасового захисту металевих поверхонь, наприклад, автомобілів від пошкодження (подряпин).

Окрім використання при виробництві побутової хімії у складі побутової хімії та у складі косметики, а також у складі клеїв та герметиків є чимало інших галузей, де використовують ди- і триблочні полімери.

Відтак, окрім розробки рецептур побутової хімії (у складі побутової хімії та у складі косметики), розробки рецептур клеїв та герметиків також можлива розробка технології виготовлення нової продукції на основі блочних полімерів за бажанням замовника.

Юлія Моторна,
науковий співробітник
Науково-сервісної фірми «ОТАВА»

розробка рецептур побутової хімії