Вимірювання радіаційного фону і рівня радону

Оцінка параметрів радіаційного фону і рівня радону проводиться відповідно до загальноєвропейської методики «Інструкція щодо оцінки біології будівництва* у спальних районах»

Таблиця 1

Радіоактивність: межі безпечного рівня, рівня початкової, середньої і високої небезпеки,
та  гранично-допустимий рівень (гамма-випромінювання, газ радон)

Параметр Одиниці вимірювання Безпечний рівень Рівень початкової небезпеки Рівень високої небезпеки Гранично допустимий рівень
Еквівалент збільшення дози % <50 50-70 70-100 >100

 

Параметр Одиниці вимірювання Безпечний рівень Рівень початкової небезпеки Рівень високої небезпеки Гранично допустимий рівень
Радон Бк/м³ <30 30-60 60-200 >200

Нормативи щодо рівня радіації в житлових будинках значно різняться в різних країнах. Зокрема, відповідно до нормативів ЄС, безпечним рівнем радіації вважається 400 Бк/м³ (для старих будівель) та 200 Бк/м³ (для новобудов).

Відповідно до норм радіаційного захисту Німеччини, максимально допустимим рівнем вважається 250 Бк/м³, Швеції та Канади – 200 Бк/м³.

Згідно із нормативами щодо охорони довкілля в США, допустимим є 150 Бк/м³; Великобританії – 100 Бк/м³ (для новобудов).

Натомість ВООЗ визначає максимально допустимий безпечний рівень на рівні 100 Бк/м³.

Слід зазначити, що забруднення радоном – це друга найбільш поширена у США причина захворювання людей на рак легенів (перше місце серед причин посідає куріння). Експерти вважають, що збільшення забруднення радоном на кожні 100 Бк/м³ збільшує ризик захворіти на рак легенів на 10 %.

 


* Біологія будівництва – наука в будівельній галузі, що займається дослідженням життєвого середовища в приміщеннях, охоплюючи у своїх дослідженнях різноманітні види подразників.