20 Лютого, 2013

Вимірювання рівня шуму вбереже від великих небезпек малого шуму

Особливе місце в житті старшого покоління займає акустичне забруднення середовища: «Синку, зроби музику тихше, ти ж оглухнеш!!! – Дякую, матусю, я вже обідав!». Усі ми знаємо, що надмірний шум порушує роботу всіх систем організму, призводить до багатьох хвороб та передчасного старіння. Однак це не заважає нашим дітям у підлітковому віці насолоджуватись саме такою музикою.

Вимірювання шуму на дискотеці: музика такої сили може спричинити навіть сп’яніння

Одиниця вимірювання шуму – децибел. Якщо провести вимірювання рівня шуму  під час старту реактивного винищувача – отримаємо значення близько 140 дб. Вимірювання шуму показує, що приблизно з такою ж силою кричить на корті російська тенісистка Шарапова, щоб дезорієнтувати суперника.

Вимірювання рівня шуму на дискотеках показують, що звук у закладах такого типу сягає 100 дб. При такій гучності наступає звукове сп’яніння, яке багато чим нагадує алкогольне – порушується координація рухів та реальне сприйняття дійсності, можливі прояви агресії або надмірні веселощі і т. д. Крім того, якщо це музика у стилі «важкий метал», виникає збудження центру голоду в мозку, що у фанатів цієї музики може викликати надмірну вагу.

Викид адреналіну – перша реакція людини на незначний шум

Навіть без гучних гулянок та перфоратора, вимірювання шуму в квартирі може показати невтішні результати.

Надто гучні звуки – це ворог, але ворог, що не ховається, а йде в наступ, так би мовити, «з відкритим забралом». Значно підступнішим, таким, що підкрадається потихеньку й непомітно, є інший, менш відомий вид звукового забруднення середовища – це слабкі побутові шуми. Виявляється, вони хоч і слабкі, але шкоду чинять чи не більшу, ніж сильні.

Хтось неголосно ввімкнув телевізор – ви чуєте лише невиразне бубоніння. Ось заплакало немовля – ледь чутно. Сусіди зверху весь час ходять з кімнати в кімнату, обережно зачиняючи двері. І так далі.

Тут не йдеться про знайому до болю ситуацію, коли сусід об одинадцятій вечора приносить додому позичений на кілька годин перфоратор і радісно вмикає його (у такому випадку найкращим виходом, мабуть, буде викликати наряд міліції). Ні, ми говоримо про шуми, що виникають навіть тоді, коли сусіди з повагою ставляться до нашого права на спокій і тишу. Але ми всі живемо, життя  неможливе без руху, а рух неможливий без звуків.

Так от, у багатоквартирних будинках невиразні (і негучні) звуки, що долинають із сусідніх квартир, також можуть дуже шкідливо впливати на стан здоров’я. Усі ми родом з дитинства – і людство в цілому теж. А «дитинство» людства пройшло в печерах або в інших, ще менш надійних схованках серед небезпек дикої природи.

І саме дуже тихі звуки означали, що хтось намагається непомітно підкрастись, тобто небезпеку, відповіддю на яку була реакція «бийся або тікай», для реалізації якої організм викидає у кров адреналін. І хоробрий мисливець, захищаючи своє плем’я, хапав кам’яну сокиру, каменюку або дубець і кидався в бій (або навтікача).

У процесі такої активної фізичної діяльності адреналін витрачався за призначенням, і, якщо мисливець залишався живий, йому потрібно було лише добре відіспатись – і він прокидався бадьорим і здоровим.

Така реакція була природною для наших предків, але сучасна людина не може собі цього дозволити. Уявляєте, ви хапаєте перше, що потрапило під руку, і біжите лупцювати сусіда, що тихенько стукнув дверима у себе в квартирі?! Або кидаєтесь тікати (часом дуже хочеться, але куди?!).

Адреналін залишається невикористаним. Продукти його розпаду отруюють організм, що призводить до нервового напруження, збудження, безпричинних (на перший погляд) нападів люті, конфліктів із близькими, психічних розладів і навіть самогубств.

Дослідження американських учених, що ґрунтувалося на вимірюванні рівня шуму показали, що особливо загострюється така хвороблива реакція на слабкі побутові шуми в умовах тривалої літньої спеки. У Чикаго та Нью-Йорку це призводить щоліта до кількаразового підвищення кількості злочинів на побутовому ґрунті.

Слід пам’ятати, що в «дикому» стані вид Homo sapiens, тобто «Людина розумна», прожив незмірно довше, ніж у цивілізованому. І вижив він саме завдяки такій рішучій реакції на слабкі шуми. Тобто цей спосіб реагування закріпився у процесі природного добору і притаманний нашій біологічній природі. Особливо це характерно для чоловіків, оскільки саме вони були захисниками спільноти. І тепер слабкі побутові шуми завдають більшої шкоди здоров’ю саме чоловіків. Жінки переносять таке шумове забруднення значно легше або взагалі не помічають його.

В усякому разі, так було ще два десятиліття тому. Але сьогодні жінки все частіше ведуть чоловічий спосіб життя: самі «здобувають мамонта», самі виховують і захищають дітей, самі охороняють своє домашнє вогнище. У результаті вони все більше підпадають під вражаючу дію цього підступного непомітного ворога – слабких побутових шумів.

Екологічні дослідження, зокрема, вимірювання шуму в квартирі – перший крок до вирішення проблеми 

Що ж робити? Перш за все, логічним буде провести вимірювання шуму в квартирі. І лише потім, отримавши результати вимірювання шуму у квартирі, уживати якихось заходів. Вимірювання шуму у квартирі можна зробити власними силами за наявності відповідних вимірювальних приладів для вимірювання шуму і певних знань.

Якщо ж у вас такої можливості та знань немає,  можна звернутися за допомогою щодо вимірювання рівня шуму до спеціалістів. Як правило, санітарно-епідеміологічні станції послуг з вимірювання шуму з малими значеннями децибел не надають. Їх більше цікавлять проблеми, пов’язані з великими шумами.

Але не біда, є науково-дослідні організації, що беруться за такі випадки (зокрема, із вимірюванням шуму), де СЕС або «безсилі», або дають лише відписки. Так, наприклад, Науково-сервісна компанія «ОТАВА» виконує вузькоспеціалізовані дослідження (зокрема вимірювання шуму), не залежить від «апарату чиновників» і не приховує результатів проведених екологічних досліджень.

Після проведення вимірювання шуму в квартирі (чи інших екологічних досліджень) спеціалісти обов’язково надають рекомендації з усунення або мінімізації шкідливої дії виявлених небезпечних факторів.

Зрозуміло, що абсолютної і повної звукоізоляції від сусідів досягти неможливо. Можна постелити на підлогу і стіни (навіть на стелю) м’яке покриття, але воно захистить від ваших звуків сусідів, а вас від їхніх – ні. Доведеться купувати й дарувати їм такі килими та інші м’які покриття, щоб менше їх чути. І все одно щось-таки буде чути, тільки звуки будуть ще тихші, тому інстинктивно будуть сприйматись як ще небезпечніші. І це знову ж призведе до нервового напруження і агресії. Якщо ж до всього цього поставитися серйозніше і взяти до уваги рекомендації фахівців, надані після проведення вимірювання рівня шуму у вашому помешканні, то по великому рахунку проблему можна вирішити.

Але основним раціональним виходом із цієї ситуації є систематична фізична активність, тобто інтенсивні заняття фізкультурою і спортом, хоч як банально це звучить. Реакція «бийся або тікай» реалізується в мирному руслі плавання, бігу чи карате, зайвий адреналін вигорить, і продукти його розпаду в організмі не зашкодять здоров’ю, та й контури м’язів і – що особливо важливо для жінок – контури тіла значно поліпшаться.

Валентина Мовчан,
кандидат біологічних наук,
доцент кафедри екології університету «Україна»,
науковий консультант Науково-сервісної фірми «ОТАВА»