Визначення концентрації формальдегіду

Вимірювання концентрації формальдегіду в повітрі проводиться згідно з ГОСТ 12.1.014-84 (2001) спеціальними тестовими трубками, які розроблені для виробничих приміщень. Гранично допустима концентрація (ГДК) формальдегіду для атмосферного повітря в житлових приміщеннях нижча і складає 0,035 мг/м3. Відповідно, трубки «відчуватимуть» лише великі концентрації формальдегіду в приміщенні.

Також слід зазначити, що індикаторна трубка реагує не лише на формальдегід, а й на його гомологи – ацетальдегід, капроновий чи валеріановий альдегіди, бутиральдегід тощо. ГДК на ці альдегіди також досить низькі – на рівні 0,02-0,03 мг/м3. Тому рекомендовано робити перевірку забруднення повітря з використанням сорбційних пробовідбірників та розгорнутим розшифруванням складу і вмісту присутніх у повітрі органічних речовин-забруднювачів методом газової хроматографії із мас-спектроскопічною детекцією.

Визначення якості повітря в приміщенні >>

 

Довідка про формальдегід

Формальдегід – безбарвний газ із різким запахом. Використовується у виробництві ДСП, фанери, ДВП, клеїв, покриттів, виробів із паперу, деяких ізоляційних матеріалів. Може виділятися із пакувальних матеріалів та килимів. Окрім того, формальдегід застосовують у промисловості як дезінфікуючий і бактерицидний засіб. Формальдегід також утворюється в процесі горіння, зокрема, під час куріння цигарок. Широко поширений у природі – в невеликих кількостях виробляється більшістю живих організмів під час природних процесів метаболізму.

Вплив на людину

Унаслідок короткочасної дії формальдегіду на організм людини в концентраціях, що перевищують 0,1 ppm, у людей можуть з’являтися симптоми, такі як сльозотеча, печіння в очах, носі та горлі, проблеми з дихальними шляхами, кашель, хрипи, а також подразнення шкіри, головні болі та нудота.

Попри те, що короткотривалий вплив формальдегіду добре вивчений, про його довготривалі наслідки на сьогодні відомо досить мало. Ще у 1987 році Агенцією з охорони довкілля США формальдегід був віднесений до переліку можливих канцерогенів. Ця хімічна сполука може бути причиною, зокрема, появи лейкемії.