14 Вересня, 2018

Вимірювання радіації вбереже від онкологічних захворювань

Фонове випромінювання, яке присутнє в навколишньому середовищі на земній кулі, є природним феноменом. Існування гамма-випромінювання пояснюється наявністю в земній корі з моменту її формування первинних радіонуклідів торію-232, урану-238, калію-40 та продуктів їх розпаду. Природна радіоактивність зустрічається в камінні, ґрунтах, повітрі, воді, їжі. Концентрація залежить від місцевої геології кожного регіону світу. На землі немає місця, яке не має природної радіоактивності.

Розробки кар’єрів, використаних будівельних матеріалів, які містять радіонукліди, підвищують потужність дози фонового випромінювання. Штучні радіонукліди, такі як цезій-137, виникають унаслідок аварій, наприклад, на Чорнобильській АЕС, і під час тестування зброї. 

Природне і штучне випромінювання є джерелом:

  • внутрішнього опромінення через вдихання радонових газів, потрапляння радіонуклідів в організм разом з харчовими продуктами;
  • зовнішнього випромінювання проникаючих гамма-променів. 

Чи є небезпека радіаційного забруднення в Україні?

В Україні населення та відповідальні особи серйозно ставляться до радіаційної безпеки. На території атомних електростанцій ведеться регулярний радіаційний контроль, здійснюється постійне вимірювання радіаційного фону в 30-тикілометровій зоні спостереження. Ведеться безперервний контроль викидів і скидань радіоактивних речовин у навколишнє середовище.

Але  в інформаційний простір потрапляють статті, які викликають занепокоєння.

Так, 6 червня 2018 року горів «рудий ліс» у зоні ЧАЕС. У Державному агентстві з управління зоною відчуження сповістили, що пожежа «не справила негативного впливу на радіаційний стан промислового майданчика ЧАЕС».

01.06.2018 р. у Держпродспоживслужбі Дніпропетровської області повідомили, що в Кам’янському на стометровій ділянці дороги виявлено перевищення радіаційного фону в місцях зруйнованого дорожнього покриття, яке засипано невідомим матеріалом.

06.08.2018 р. на кордоні з Молдовою спрацювала стаціонарна система радіаційного контролю: чоловік у своєму автомобілі перевозив акваланги, випромінювання яких у 25 разів перевищувало радіаційний фон.

23.06.2018 р. журналісти газети «Сьогодні» провели тестування чорниці. На аналіз в лабораторію віднесли три партії ягід, які вони купили в різних місцях. В офіційних точках продажу рівень радіаційного забруднення навіть не досягав допустимого, а ось чорниця зі стихійного базару показала перевищення норми майже вдвічі.

Отже, як показує досвід, джерелом радіоактивного забруднення можуть стати місця техногенних катастроф, природна сировина, побутові товари і навіть їжа. Неможливо з упевненістю підтвердити, що короткочасний вплив радіоактивно забруднених матеріалів або одноразове вживання в їжу небезпечних продуктів не викликає негативних наслідків для здоров’я. А ось довготривале знаходження в небезпечній зоні поза сумнівом призведе до розвитку онкологічних захворювань.     

Результати вимірювання радіації в будівельних матеріалах 

Усі будівельні матеріали, що походять із мінералів, завжди містять певну кількість радіонуклідів. Передусім це калій, уран, торій і радіонукліди, які створюються у вигляді їх радіоактивних ланцюгів розпаду. При розпаді радію утворюється радіоактивний газ без кольору та запаху – радон. Концентрація Rn у приміщенні залежить від складових ґрунту, на якому стоїть будівля, і будматеріалів, з якого вона побудована. Радон у 7 разів важчий за повітря. Поступивши у приміщення, він накопичується, що призводить до значного радіаційного опромінювання. Тому важливо контролювати концентрацію радону в кімнатах.

Наявність радіонуклідів залежить від географічного місця розташування джерел видобутку – родовищ. Дослідники наводять такі факти: «Щебінь Орликовського (Полтавська область), Токовського, Мар’янського, Усть-Кам’янського (Дніпропетровська область) і Березовського (Житомирська область) кар’єрів має високу радіоактивність і згідно з будівельними і гігієнічними нормативами відноситься до III-IV класу будматеріалів, використання яких в житлобудівництві заборонене».

На конференції «ENS» з ядерних питань підтвердили факт, що через природні радіоактивні речовини випромінювання в будівлях з бетону або цегли вище, ніж у дерев’яних.

Перелік будівельних матеріалів і дані про додаткове випромінювання (м3в/рік):

  • деревина – до 0;
  • пісок – 0-0,1;
  • цегла, бетон – 0,1-0,2;
  • натуральний камінь, технічно виготовлений гіпс – 0,2-0,4;
  • шлак, граніт – 0,4-2.

Дослідники зазначають, що застосування в будівництві деяких будівельних панелей зі шлаку доменних печей, шлакоблоків та панелей з фосфогіпсу призводить до збільшення потужності дози в 5-10 разів у порівнянні з такою на відкритій місцевості. Вимірювання радіації в житлових, офісних, промислових приміщеннях є важливим складником контролю за екологічною безпекою населення.  

Як виміряти рівень радіації? 

Фахівці Науково-сервісної фірми «ОТАВА» проводять вимірювання радіаційного фону. Для замірів рівня радіації використовують професійний багатофункціональний радіометр-дозиметр РКС-01 «Стора», який оцінює щільність потоку бета-частинок та потужність еквівалентної дози гамма- і рентгенівського випромінювання.

Різниця між професійним та побутовим обладнанням для визначення радіаційного фону – у величині похибки під час вимірювання.

Радіаційне випромінювання можна виміряти і самостійно. Нині на ринку представлені сучасні дозиметри – компактні, портативні, «розумні». Щоб виконати заміри, не потрібно проходити курси. Достатньо ознайомитися з інструкцією з користування дозиметром.

В інтернет-маркеті «SIMVOLT» представлені вимірювальні прилади – як недорогі побутові, так і професійні:

Мініатюрний дозиметр Smart Geiger PRO, що підключається до смартфона.

Щоб відчувати себе в безпеці у власному будинку, треба впевнитися, що радоновий газ не піднімається з ґрунту, що в стінах, які виготовлені з цегли або блоків з металу та цементу, рівень випромінювання не перевищує норму, а на подвір’ї квітуча альпійська гірка з гранітної брили не шкодить здоров’ю діточок.

Небезпеку для здоров’я людей становить не тільки радіація, а й електромагнітне випромінювання, яке виникає через використання побутової техніки – комп’ютера, мікрохвильової печі та інших електричних приладів.

До компанії «ОТАВА» часто звертаються представники фірм та приватні особи з проханням провести комплексний еколого-гігієнічний експрес-аналіз, який включає визначення рівня електромагнітного випромінювання, радіаційного фону, параметрів мікроклімату, концентрації формальдегіду, рівня радону, вмісту СО2, вимірювання рівня шумів та тепловізійні вимірювання.

Покази вимірювальних приладів порівнюються із санітарно-епідеміологічними нормами та з «Інструкцією щодо оцінки біології будівництва у спальних районах».  За результатами дослідження замовнику надається звіт, щоб він мав змогу оцінити екологічний стан житлового чи виробничого приміщення або земельної ділянки та вжити відповідні заходи.

Показовим є приклад, коли у компанію звернулася молода сім’я з м. Києва. Їх побоювання щодо високого рівня електромагнітного випромінювання у квартирі підтвердилися. Радіаційний фон у кімнатах не перевищував норми, але спостерігалося значне електромагнітне випромінювання на кухні навколо мікрохвильової печі та Wi-Fi-роутера в одній із кімнат у період їх роботи. Фахівці компанії вказали господарям на небезпечні місця у квартирі й надали рекомендації, як їх усунути.       

Звертайтеся до Науково-сервісної фірми «ОТАВА», замовляйте послугу «Вимірювання радіаційного фону». Знизьте техногенне навантаження на організм, і ви відчуєте загальне поліпшення самопочуття.