20 Лютого, 2014

Як організувати надійний захист від електромагнітного випромінювання?

Для правильного розуміння ситуації потрібно знати, що електромагнітне випромінювання (ЕМВ) може «діяти» на Ваше помешкання як ззовні (базові станції мобільного зв’язку, повітряні лінії електропередач), так і з середини приміщення.

Захист від електромагнітного випромінювання вдома: розпочати слід із кухні

Вимірювання електромагнітного випромінювання доводять, що потужними внутрішніми джерелами електромагнітного поля (ЕМП) у житлових приміщеннях є різноманітна електротехніка – мікрохвильові печі, холодильники, праски, пилососи, електричні печі, телевізори, комп’ютери, мобільні телефони, а також електрична проводка квартири.

Проведені вимірювання електромагнітного випромінювання побутових електроприладів показали, що їх короткочасний вплив може бути навіть більш сильнішим, ніж тривале перебування людини поруч з лінією електропередач. Так, наприклад, у звичайного побутового холодильника ЕМП виникає лише під час роботи і є вищим 0,2 мкТл в радіусі 10 см від компресора. Однак у холодильників, оснащених системою «no frost» (без інею), вимірювання електромагнітного поля фіксує 0,2 мкТл навіть на відстані 1 метр від дверцят холодильника.

Найперше, що потрібно зробити для захисту від електромагнітного випромінювання – розташувати у квартирі чи будинку побутові електричні прилади, щоб їх шкідлива дія ЕМП не потрапляла на диван, ліжко, обідній стіл (ті місця, де людина проводить багато часу). Найпростіший спосіб знизити дію ЕМВ – це віддалити джерело.

При віддалені джерела ЕМП на подвійну відстань вимірювання електромагнітних полів показує, що напруженість ЕМП знижується в 4 рази. Для захисту від електромагнітного випромінювання спальне місце краще розміщувати на відстані не менше 10 см від стіни, в якій іде електричний провід. Краще таку проводку заземлити або замінити на екрановану.

З метою захисту від електромагнітного випромінювання також важливо, щоб підлоги з електричним підігрівом не були розташовані під спальним місцем. Також важливо подбати, щоб вони були заземлені.

При купівлі електричних побутових приладів потрібно звертати увагу на матеріал, з якого виготовлений їх корпус. Адже металевий корпус має здатність захищати від електромагнітного випромінювання, поглинаючи ЕМВ. Стосовно комп’ютера, то потрібно обмежити роботу на ньому до 2-х годин на добу, а для дітей до 30-40 хв. Уночі відключайте всі електричні прилади від електричної мережі.

У питаннях щодо вимірювання електромагнітних полів та захисту від електромагнітного випромінювання квартири та будинку Вам можуть допомогти фахівці Науково-сервісної фірми «ОТАВА». Вони проведуть вимірювання електромагнітного випромінювання від побутової електротехніки та нададуть рекомендації щодо її розміщення в квартирі.

Вимірювання електромагнітного випромінювання допоможе виявити зовнішні небезпеки 

Коли Ви впевнені, що рівень електромагнітного випромінювання внутрішніх джерел не перевищує допустимих норм, переходьте до зовнішніх. З’ясувати ці питання самостійно буде складно, оскільки організм людини не відчуває ЕМП. Зарадити тут можна лише провівши вимірювання електромагнітного випромінювання за допомогою спеціальних приладів.

Спеціалістів, які займаються вимірюванням електромагнітних полів, можна знайти в СЕС або в Науково-сервісній компанії «ОТАВА». Вони проводять вимірювання рівня напруженості магнітного поля та щільності електромагнітного випромінювання від зовнішніх джерел ЕМП (базові станції мобільного зв’язку, лінії електропередач). На основі результатів проведених досліджень (вимірювання електромагнітних полів) фахівці розробляють заходи щодо зменшення дії ЕМП на організм людини.

Наступний крок після проведення вимірювання електромагнітного випромінювання – обладнати захист від шкідливих полів

Як захистити себе і своє помешкання від шкідливого впливу електромагнітного випромінювання? Наука не стоїть на місці. Одним із найефективніших методів захисту від електромагнітного випромінювання є екранування. Це захист від електромагнітних та інших впливів за допомогою матеріалів, які відбивають або поглинають промені.

giga1Так, німецькою компанією «Gigahertz Solutions» розроблено спеціальні екрануючі фарби для захисту стін, стелі, підлоги та інших поверхонь від дії ЕМП. Екрануюча фарба HSF54 YSHIELD захищає від високочастотного електромагнітного випромінювання і низькочастотних електричних полів. Фахівці рекомендують застосовувати її в тих кімнатах, де людина проводить найбільше часу (спальня, дитяча, вітальня і т.д.).

Ця фарба екологічно безпечна, водостійка та має добрі звукоізолюючі властивості. Її можна застосовувати як у середині, так і ззовні приміщення. Як показує вимірювання електромагнітного випромінювання до та після її використання, фарба має коефіцієнт ослаблення ЕМП 40 дБ (99,99 %). Також вона легко наноситься на грубі та нерівні поверхні, має високий рівень адгезії з різними типами поверхонь і покриттів.

Для квартир, які розташовані в новобудовах, фахівці компанії «Gigahertz Solutions» рекомендують застосовувати спеціальну екрануючу металеву сітку HEG10. Вона зроблена з корозійностійкої нержавіючої сталі і призначена для екранування високочастотних електромагнітних випромінювань та малих електричних полів. Щоб був ефект, таку сітку потрібно заземлювати. Вона має загасання 40 дБ (99,99 % ефективності екранування) на частоті 1 ГГц. Розмір сітки: 1,00 мм, діаметр дроту: 0,16 мм, щільність: 260 г/м². Для монтажу такої сітки застосовують спеціальний дисперсійний клей виробництва Gigahertz Solutions, який теж має екрануючі властивості стосовно ЕМП. Подібну за характеристиками сітку А2000+ випускає і німецька компанія «Aaronia AG».

tkanynaДля екранування вікон від ЕМП застосовують гардини, штори та тюлі із спеціальних екрануючих тканин. Наприклад, екрануюча тканина для штор ST-Naturell, виробником якої також є німецька компанія «Gigahertz Solutions», є напівпрозорою і зроблена з бавовни.

Вимірювання електромагнітних полів підтверджує, що така тканина забезпечує ослаблення високочастотного і низькочастотного ЕМП до 35 дБ (99,97 %) на частоті 1 ГГц. Тканина NEW Daylite того ж виробника зроблена з матеріалу Trevira® поліестер, вона не боїться складок, легко миється, прозора для сонячного світла і забезпечує ослаблення високочастотного та низькочастотного ЕМП до 25 дБ (99,7 %) на частоті 1 ГГц. Цю тканину застосовують для пошиття тюлів, балдахінів на ліжка.

Придбати засоби для захисту помешкання від електромагнітного випромінювання – екрануючу фарбу та екрануючі тканини для штор виробництва німецької компанії «Gigahertz Solutions» – можна в Маркеті вимірювальних приладів «SIMVOLT», який є представником цієї компанії в Україні.

Ярослав Першегуба,
канд. мед. наук, ст. наук. співробітник 
лабораторії канцерогенних факторів ДУ «ІГМЕ ім. О.М. Марзєєва НАМНУ»