25 Травня, 2018

Як своєчасний хімічний аналіз фармпрепаратів рятує життя

Традиційно лікарі призначають пацієнтам курс лікування фармацевтичними препаратами: таблетками і капсулами, приписують уколи й крапельниці. Є певна категорія БАДів, які використовують під час лікування як допоміжний засіб. Не заборонені для споживання настоянки і бальзами із лікарських трав. Зовні на шкіру наносяться мазі. Фармпрепарати використовують у стоматології та ветеринарній медицині. Але всіх їх об’єднує одна проблема – розгалужена система виготовлення та продажу підробок.  

Наполегливо рекомендуємо, якщо вас щось бентежить, ви маєте сумніви щодо автентичності або якості фармацевтичних препаратів – звертайтесь до фахівців. Краще один раз перевірити, ніж страждати до кінця життя.

Компанія «ОТАВА» проводить хімічний аналіз ліків – фармпрепаратів та лікарських форм, засобів народної медицини як синтетичного, так і природного походження, таких як БАДи, краплі, антисептичні засоби, препарати для лікування тварин і риб, таблетки, у т.ч. й невідомі, мазі, гелі, настоянки, бальзами, препарати для стоматології (аналіз ліків, мазей, таблеток, БАДів). ОТАВА співпрацює з громадянами, підприємцями, юридичними фірмами, державними структурами. Ви маєте можливість перевірити фармацевтичні препарати, які випускаються у різних формах, як-от: таблетки, капсули, мазі, гелі, спреї, краплі (очні, вушні, назальні), бальзами, настоянки, мікстури, розчини для ін’єкцій (ампули).  

Хімічний аналіз ліків визначить якість фармацевтичних препаратів

Жорстка система контролю в ЄС та США витіснила препарати, які мають значні побічні дії або зовсім неефективні – не лікують, хоча коштують дорого. Та ринок України відкритий. Мільйони грошей вкладаються в рекламу, і людина купується на обіцянки.   

«Щорічно українці витрачають на лікування ГРВІ та грипу понад 5 млрд гривень, тимчасом як багато із запропонованих ліків на полицях аптек не приносять організму абсолютно ніякої користі», – вважає лікар і експерт РПР Євген Гончар.

Та найнебезпечніші для здоров’я – це підроблені фармацевтичні препарати. Цей бізнес є надзвичайно прибутковим. Причин, чому фальшивки потрапляють в аптеки, доволі багато, серед них і відсутність відповідних законодавчих актів. Витрати на виготовлення фейкових капсул доволі низькі, а прибутки величезні. Цим і користуються шахраї.

Європейська комісія повідомила, що 75 % контрафактних ліків, які поставлялись по всьому світі, мають походження з Індії, 7 % – з Єгипту, 6 % – з Китаю.

Свідоме виготовлення неякісних ліків або підробок – це злочин проти людства, оскільки вони сприяють росту захворюваності та смертності в глобальному масштабі. 2011 року ВООЗ повідомила, що 64 % імпортованих антималярійних препаратів у Нігерії є фальшивими. Сайт «Інфографіка» опублікував дані про смертність понад 700 тисяч людей від підроблених ліків. 100 тисяч із них – у США. 

Що являють собою підроблені ліки?

  • У кращому випадку компанії, які не мають розрекламованого бренду, копіюють пакування та основні складники препаратів відомих виробників, потім виготовляють їх і продають.
  • Ліки зі зниженою ефективністю: кількість основних інгредієнтів менша, ніж в оригіналі, або замість натуральних екстрактів використовуються синтетичні сполуки.
  • Ліки-підробки, в яких немає жодних активних інгредієнтів або присутні токсичні речовини.  

В Україні ви ще не бачили підробку парацетамолу фірми «Biogenic»? Колір таблетки, шаблон упакування, матеріал фольги та друковані маркування істотно відрізняються від оригіналу.

підробка парацетамолу фірми «Biogenic»

Завдяки хімічному аналізу ліків можна визначити вміст основного компоненту, виявити токсичні елементи, отруйні речовини й оцінити лікувальні властивості фармпрепаратів.

Спершу хімічний аналіз, а потім гроші за всю партію ліків

Оскільки багато ліків є надто дорогими, не всі мають змогу їх придбати. Але коли постає питання життя або смерті, рідні йдуть на все, щоб урятувати чи продовжити життя близької людини.

Порівняння загальних цін на ліки показало, що вартість препарату з такою ж діючою речовиною різниться в Україні, країнах Європи й Америки. Тому останнім часом сформувався бізнес увезення ліків із-за кордону.

З огляду на це виникає дуже багато запитань.

Одне з них – чому в Європі такі ж самі ліки дешевші, ніж в Україні?

Відповідь – у Європі ціни на ліки часто встановлюються державними системами охорони здоров’я та з плином часу зменшуються під натиском громадськості.   

Наприклад. Порівнювали ціни на препарат «Plavix» у різних країнах. На діаграмі з доповіді iFHR видно, що вартість Plavix в Іспанії майже вдвічі, а у Великобританії втричі нижча, ніж у США.  

ціни на препарат «Plavix» у різних країнах

Друге запитання – чим відрізняються ті ж самі фармпрепарати в різних країнах?

Відповідь – мовою на пакуванні та в інструкції.

В інтернеті з’явилися фірми, які пропонують свої послуги з доставки ліків із-за кордону. Чи можна їм вірити?

Розумні люди знають приказку: «Довіряй, але перевіряй». Усе, на чому можна заробити гроші, може бути підроблено. Дорогі препарати, що застосовуються при лікуванні СНІДу або в терапії від раку, особливо прибуткові для сумнівних підприємств. Також для країн із низьким доходом найчастіше підробляють антибіотики, засоби від туберкульозу, малярії. У розвинених країнах спостерігається тенденція до розповсюдження фальшивих ліків «способу життя» (лікування еректильної дисфункції).

На жаль, ні пацієнти, ні фармацевти не в змозі відрізнити підроблені ліки від оригінальних. Потрібна реальна перевірка. Однією коробочкою з ліками вилікувати серйозну хворобу неможливо. Вчиніть раціонально: віднесіть у лабораторію компанії «ОТАВА» одну таблетку, замовте хімічний аналіз препарату, впевніться, що ліки справжні, а тоді вже купуйте всю партію.  

Боїтеся випити отруту? Тоді слід визначити хімічний склад рослинного препарату

Помилково вважається, що настоянки з трав не мають протипоказань і приймати їх можна всім, хто цього бажає.

Чорна скринька рослин – відсутність повної інформації про склад екстрактів. Трави є натуральними продуктами, їх хімічний склад залежить від декількох факторів: погодних умов, часу збирання, способу зберігання. Ця мінливість може привести до істотних відмінностей у фармакологічній активності. Побічні ефекти є ще однією відкритою проблемою.

Висновок: трав’яні мікстури, настоянки, бальзами потребують глибокої оцінки, яка може бути реалізована методом хімічного аналізу препаратів.

Є ще один вид рослинного напою – бальзами. Їх готують на основі трав, ягід, коріння. Усім відомий Ризький бальзам та Herbal Park Біттер. Незначне додавання настоянки в каву або чай принесе тільки користь у тому разі, якщо ви купили оригінальний продукт, а не підробку.

А як щодо мазей, гелів? Усе-таки це засіб для зовнішнього застосування. Чи можуть вони нашкодити? Показовий приклад. До компанії «ОТАВА» звернулася приватна особа й попросила зробити хімічний аналіз мазі, якою її лікував знахар. Визначення хімічного складу мазі показало наявність значної кількості солей свинцю, які поволі руйнували увесь організм.  

Хімічний аналіз БАДів покаже, чи марно ви витратили гроші 

Насамперед треба розібратися: що таке БАД? Біологічно активні добавки не є лікарським засобом. На етикетці не має бути написано щось на зразок: «Лікує серцеві захворювання». У їхній склад можуть входити вітаміни, мінерали, трави, амінокислоти та ферменти. Добавки допомагають впевнитися в тому, що людина отримує достатню кількість життєво важливих речовин, необхідних організму.

БАД умовно розділяють на 3 категорії:

  • ті, що допомагають (комплекси вітамінів)
  • ті, що не шкодять і не допомагають
  • небезпечні для здоров’я

Щодо першої категорії. Навіть якісні таблетки можуть зашкодити, якщо їх використовувати по-своєму: без консультації з лікарем, перевищувати дозу, неправильно комбінувати з іншими ліками. Приклад: споживання кальцію в надмірних дозах призводить до кальцинозу – кальцифікації (закупорки) коронарних судин.   

Друга категорія – це препарати, які влучно названі «гроші на вітер». Навіть, якщо вони не шкодять здоров’ю, вони й не допомагають. Деякі пацієнти можуть стверджувати, що їм «допомогло». Це можливо, оскільки не треба відкидати ефект плацебо. Людина вірить, що БАДи сприяють покращанню здоров’я.  

І тільки в тому разі, якщо самопочуття погіршується, людина звертається по допомогу. Як це було з пацієнтом, який довго лікувався мумійо. Він прийшов в компанію «ОТАВА», коли вже «в роті пересохло». Хімічний аналіз показав, що мумійо містить токсичні елементи. Про це можна прочитати в статті «Хімічний аналіз – дієвий спосіб виявити фальсифікат серед біологічно активних добавок».

Переходимо до найнебезпечніших – фейкових ліків. Найбільше підробок зустрічається серед препаратів, які мають попит: від яких худнуть, які підтримують імунітет, допомагають нарощувати м’язи. Сюди ж віднесемо і так звані «засоби для краси» – для росту волосся і нігтів, чистої шкіри та ін. 

Найчастіше покупець не знає, що купує. У кращому разі це може бути крейда, за яку він віддав величезні гроші. Або препарат, дія якого на організм невідома.

Часто в БАДах вміст речовин не відповідає тому, що зазначено на етикетках. Щоб заробити гроші, виробники можуть додавати в них небезпечні речовини. Як пише авторитетне видання «Аргументи і факти», у тайські пігулки для схуднення домішують психостимулятори, «які начисто відбивають апетит і підвищують працездатність, але можуть несприятливо впливати на нервову систему».

Турбуєтесь про своє здоров’я? Витратили гроші на БАД? Для свого спокою замовте ще й хімічний аналіз, як це зробив громадянин, який приніс у лабораторію БАД «Аttiva Рapaya integratore alimentare». Хімічний аналіз цього БАДу показав, що цей засіб не містять заборонених і токсичних речовин.

Страждання «друзів менших» зменшить хімічний аналіз ветеринарних препаратів 

Складність у виявленні контрафактних продуктів полягає в тому, що вони схожі з оригіналами. За рідкісним винятком, коли шахраї малограмотні та поскупилися на якісні матеріали для пакування.

Зрозуміле незадоволення любителів тварин, коли вони витратили гроші, купуючи розчини для ін’єкцій (ампули), помучили свого улюбленця, роблячи уколи, та все дарма – препарати не діють. Але ще гірше, коли трапляється біда, про яку розповіла Рolina_pp: у її собаки після використання спрею від бліх та кліщів «Фронтлайн» віднялися ноги! Як кажуть ветеринари, препарат «Фронтлайн» гарний, якщо справжній. Підробки токсичні для тварин та людей. Експерти радять купувати ветеринарні препарати в клініках.  

До відома власників ветеринарних клінік, притулків для тварин: проведення хімічного аналізу ветеринарних препаратів дасть змогу визначити співвідношення основних компонентів у відсотках, підтвердити їхню ефективність, виявити отруйні або токсичні речовини. Гроші, витрачені на хімічні аналізи, – це вкладення в репутацію фірми.

Зростаюча проблема. Хімічний аналіз стоматологічних препаратів викриває підробки

Протягом останніх декількох років багато підроблених товарів з’явилося на стоматологічному ринку. У пресі зустрічаємо заяви лікарів-стоматологів, що неякісні матеріали розсипаються в роті пацієнта. Та найбільше обурення викликають підроблені розчини для ін’єкцій, які використовують як знеболювальні.  

«Україна кримінальна» та декілька інших інтернет-видань опублікували статтю, в якій повідомили інформацію, що шокує: «В Україні підробляють німецькі анестетики Ubistesin і Ubistesin-Forte». Ці стоматологічні препарати коштують в Україні вдвічі-втричі дешевше, ніж за кордоном, тому що виробляються на місцевих підпільних фабриках. До того ж сировиною є реактиви китайського й індійського виробництва. Небезпека в тому, що до складу препарату входить артикаїн, який за неправильного дозування викликає брадикардію, кому, дихальний параліч. Уже зафіксовані випадки алергійної реакції на нього. 

Маєте потребу оцінити якість лікарських засобів? Не зволікайте, звертайтеся до фахівців. Науково-сервісна фірма «ОТАВА» проводить аналіз фармпрепаратів у різних лікарських формах, ліків для зовнішнього і внутрішнього застосування, засобів народної медицини. Кваліфіковані спеціалісти проведуть лабораторні випробування, визначать хімічний склад препаратів, вміст основного компоненту та наявність токсичних елементів.

Олена Закатова