21 Лютого, 2011

Як визначити хімічний склад модифікатора розчину для бурових установок?

У надрах Землі знаходиться величезна кількість корисних копалин і водних ресурсів, що застосовуються людиною як у побуті, так і у промислових масштабах. У більшості випадків для їх видобування необхідно створювати бурові свердловини та шпури.

Але через високий тиск пластів ґрунту і можливість забруднення породи його частинками процес буріння уповільнюється й ускладнюється. Для усунення цих негативних чинників при бурінні використовують спеціальні розчини.

Використання розчинів для бурових установок, що відповідають за параметрами геолого-технічним умовам буріння, забезпечує стійкість пристовбурної зони свердловин, зменшує імовірність ускладнень та аварій, сприяє ефективному розкриттю продуктивних пластів і збільшенню терміну служби устаткування, економії дорогих хімреагентів і, в кінцевому рахунку, визначає вартість спорудження свердловин та їх довговічність.

Головними вимогами до таких розчинів є високі густина та в’язкість і високий показник фільтрації. Для надання розчину цих властивостей до нього додають спеціальні модифікатори.

Лабораторні дослідження та аналіз хімічного складу допоможуть визначити ефективність модифікуючих сумішей

На сьогодні існує велика кількість модифікаторів розчинів для бурових установок. Але красива реклама ще не є показником високої якості цього продукту. Тому необхідно розуміти, які компоненти та з якою метою додають виробники до складу модифікаторів, або взагалі виготовляти модифікуючі суміші самостійно.

Спеціалістам Науково-сервісної фірми «ОТАВА» було надано один із видів модифікаторів розчину для бурових установок з метою визначення хімічного складу розчину, зокрема, визначення відсоткового вмісту кожного компоненту. Аналіз хімічного складу цієї суміші показав, що до неї входило декілька водорозчинних полімерів і сода. Особливість даного аналізу хімічного складу полягала в тому, що компоненти заважали визначенню один одного, а висока в’язкість значно ускладнювала проведення лабораторних досліджень.

Для вирішення цих проблем фахівцями було опрацьовано велику кількість наукових англомовних статей з визначення кожного із цих компонентів як окремо, так і в суміші, та обрано найбільш оптимальні методики. Після адаптації останніх до властивостей даної суміші її було досліджено хімічними та фізико-хімічними методами. За результатами лабораторних досліджень на визначення хімічного складу, було встановлено вміст кожного з компонентів.

Отже, якщо Ви працюєте з розчинами для бурових установок і Вам необхідно провести лабораторні дослідження на визначення хімічного складу модифікуючої суміші або самостійно виготовити модифікатор з певними властивостями, звертайтесь до фахівців компанії «ОТАВА», які мають досвід у дослідженнях та розробці продуктів такого типу.

 Оксана Шевченко,
науковий співробітник Науково-сервісної фірми “ОТАВА”