27 Лютого, 2015

Як захиститись від електромагнітного випромінювання ЛЕП?

У місцях проходження високовольтних ліній електропередач (ЛЕП) промислової частоти, як під ними, так і на території, що до них прилягає, біля трансформаторних підстанцій та розподільчих пристроїв, що знаходяться під напругою, утворюється електромагнітне поле (ЕМП).

Це поле (електричний складник) діє на все тіло людини та викликає зміни функціонального стану нервової, серцево-судинної, репродуктивної і ендокринних систем. Напруженість ЕМП під ЛЕП у місці найнижчого провисання дротів становить 20,6 кВ/м, на відстані 50 м від ЛЕП – 2,6 кВ/м, на відстані 100 м від ЛЕП – 0,21 кВ/м, на відстані 150 м від ЛЕП – 0,05 кВ/м, на відстані 200 м від ЛЕП – 0,01 кВ/м.

Вимірювання електромагнітних полів та дослідження їх впливу на людину підтверджують загрозу

У зв’язку з дефіцитом і високою вартістю землі в містах виникає питання щодо розміщення підземних високовольтних кабельних ліній з напругою 35 кВта більше. Такі кабельні лінії прокладають в невеликих містах і селищах під тротуарами, у великих містах – в колекторах, кабельних тунелях. Кабельні лінії є джерелом електричного та магнітного поля і можуть впливати на здоров’я населення, яке мешкає поряд з такими кабельними лініями чи тимчасово перебуває біля них.

Встановлено, що підземні кабельні лінії є джерелом магнітної індукції та електричного поля промислової частоти (50 Гц), рівні яких залежать від глибини залягання кабелів під землею. Для території житлової забудови рівень магнітної індукції повинен становити не більше 10 мкТл, а результати вимірювання електричного поля не повинні перевищувати 1 кВ/м на відстані 0-5 м по обидві сторони від кабельної лінії.

Проведені дослідження з вимірюванням електромагнітних полів (зокрема, вимірювання електричного поля та магнітної індукції) і вивчення впливу електричного поля промислової частоти 50 Гц і напруженості 15 кВ/м показали, що при тривалості впливу понад 30 хвилин на добу у практично здорової людини можуть виникати помітні зміни з боку показників центральної нервової, серцево-судинної системи, зміни сексуальної сфери у чоловіків і обміну речовин.

Для захисту від електромагнітних випромінювань, розмір санітарно-захисної зони (заборонено перебування людей і тварин) від ЛЕП встановлюють таким чином, щоб рівень електричного поля на її кінці становив 1 кВ/м.

Крім електричного поля, ЛЕП має ще і магнітне поле, яке становить на території житлової забудови (тротуари, дороги, дачні ділянки, сади) на висоті 1,8 м від поверхні землі від 0,32 до 33,15 мкТл. Магнітне поле на рівні 2,5 мкТл при двогодинній дії у людини не викликає змін з боку показників нервової, імунної, репродуктивної систем, обміну речовин і загального стану організму. У середині приміщень при тривалому перебуванні людей на відстані 50 см від стіни рівень магнітного поля повинен становити 0,5 мкТл.

Вимірювання електромагнітних полів (вимірювання електричного поля та магнітної індукції) – перший крок для забезпечення безпеки

Основою захисту від електромагнітних випромінювань, що створюється ЛЕП, є суворе дотримання вимог санітарно-захисної зони. Для захисту від електромагнітних випромінювань в межах санітарно-захисної зони забороняється житлова, громадська забудова і розміщення місць відпочинку населення, дачні забудови, зупинки автотранспорту.

Якщо Ваш будинок чи квартира розміщені біля ЛЕП чи трансформаторної підстанції, то Вам потрібно з метою захисту від електромагнітних випромінювань та профілактики розвитку захворювань нервової, серцево-судинної, імунної та репродуктивної системи контролювати рівні магнітного й електричного полів (провести вимірювання електромагнітних полів, зокрема, провести вимірювання електричного поля та магнітної індукції)  як в середині приміщення, так і поза його межами.

Вимірювання електромагнітного випромінювання (вимірювання електричного поля та магнітної індукції) проводять фахівці Науково-сервісної фірми «ОТАВА» з наданням рекомендацій щодо захисту від електромагнітних випромінювань- зниження рівнів магнітного й електричного полів при їх перевищенні нормативних показників.

Ярослав Першегуба,
канд. мед. наук, ст. наук. співробітник 
лабораторії канцерогенних факторів ДУ «ІГМЕ ім. О.М. Марзєєва НАМНУ»