19 Грудня, 2016

Єті – міф чи реальність? Розібратися допоможе лише лабораторний аналіз

Українські телевізійники віддають «волосину єті» на експертизу

До фахівців аналітичної лабораторії компанії «ОТАВА» звернувся відомий український журналіст і телеведучий Дмитро Комаров. Як відомо, він є автором проекту «Світ навиворіт» – популярної телепрограми про екстремальні подорожі, яка щотижня виходить на телеканалі «1+1». Під час зйомок циклу передач про Непал українські екстремали потрапили до непальського храму, де зберігається єдиний у світі «скальп єті», та дістали волосину для проведення експертизи, аби нарешті з’ясувати, чи дійсно існує снігова людина, чи це лише вигадки й легенди.

zrazok_yeti
Зразок «волосини єті», переданий на експертизу

Спочатку знімальна група передала волосину на експертизу до найкращої ДНК-лабораторії Ізраїлю. Результати проведених там досліджень показали, що волосина не є матеріалом біологічного походження, однак чим саме – встановити важко. Таким чином, перший висновок був зроблений про те, що в непальському храмі знаходиться не скальп єті, а його підробка неживого походження.

komarov_dmytro_otava_volvach
Скриншот фото із сайту телеканалу «1+1»

Неочікувані результати досліджень «волосся єті», проведених у лабораторії компанії «ОТАВА»

Щоб остаточно впевнитися в отриманому результаті, знімальна група телепроекту «Світ навиворіт» передала зразок волосини для хімічного аналізу українським науковцям – в аналітичну лабораторію компанії «ОТАВА». Спеціалісти підійшли комплексно для вирішення поставленого завдання. Для дослідження були використані сучасні методи інфрачервоної спектроскопії та електронної мікроскопії.

Отримані результати були шокуючими. Так, основним складником зразка «волосся єті» виявився білковий матеріал, що дуже близький за структурою до людського волосся або шерсті ссавців (кота або норки). Чи належить на 100 % досліджувана волосина людині, науковці сказати остаточно не могли через значну збіжність у інфрачервоних спектрах шерсті ссавців і волосся людини. Однак, за словами фахівців, волосина, яка була передана на дослідження, дійсно має біологічну природу.

microfoto_etyi
Мікрофотографія вихідного зразка

Проаналізувавши морфологічні параметри волосини, опрацювавши відповідні літературні джерела, науковці ОТАВИ встановили, що найбільша візуальна збіжність узору кутикули, співвідношень медули і загальної товщини волосини, структури медули, а також товщини волоса й розміру кутикулярних лусочок існує між дослідженою волосиною і волосиною суматранського козерога (сероу) (Capricornis sumatraensis). Ареал поширення цієї тварини збігається із місцем, де був узятий зразок. «Такого результату я не очікував», – зізнався Дмитро Комаров.

sumatranskyy_kozeryg
Так виглядає суматранський козеріг – фото з відкритих інтернет-джерел

Таким чином, за співпраці із дослідниками лабораторії «ОТАВА» Дмитру Комарову вдалося встановити, що зразок волосся, узятий ним із непальського храму, дійсно має біологічне походження, належить ссавцю і за морфологією, найімовірніше, є зразком шерсті суматранського козерога. Отже, міф про існування гімалайського єті було остаточно розвінчано.

Переглянути відеосюжети про екстремальні подорожі Дмитра Комарова Непалом, про «скальп єті» та дослідження волосся з нього:

https://youtu.be/lT7lvfMJYII?t=57s

Матеріал підготувала Анастасія Кирієнко

лабораторний аналіз волосся єті