28 Лютого, 2016

Захист органів слуху від шуму

Один із десяти жителів планети має проблеми зі слухом, що заважає йому розуміти нормальну мову. Втрата слуху, яка пов’язана із віком, є найпоширенішою причиною такого стану і більш поширеною, ніж та, що пов’язана з надмірним впливом шуму. Однак вплив надмірного шуму може зашкодити слуху, і важливо розуміти ефект, який спричиняє цей вид шуму, особливо тому, що його можна уникнути.

Що спричиняє втрату слуху?

Вухо складається з трьох основних частин: зовнішнє, середнє та внутрішнє вухо. Зовнішнє вухо (частина, яку ми бачимо) переходить у вушний канал. Барабанна перетинка відділяє вушний канал від середнього вуха. Маленькі кісточки середнього вуха допомагають передавати звукові вібрації до внутрішнього вуха. Тут вібрації перетворюються на нервові імпульси, які мозок розпізнає як музику, грюкання двері, голос та ін.

Тривала дія занадто гучного звуку руйнує нервові закінчення у внутрішньому вусі. Коли їх кількість зменшується, слух погіршується. Відновити мертві нервові закінчення неможливо, бо ушкодження є постійним. Чим довше людина знаходиться під впливом гучного шуму та чим ближче до його джерела, тим більш руйнівним він стає.

Як можна визначити, чи є небезпечним шум?

У людей різна чутливість до шуму. Як правило, шум може зашкодити вашому слуху, якщо ви знаходитесь на довжині витягнутої руки від джерела і маєте кричати, щоб почути себе. Якщо шум заподіює біль вухам, то у вухах може дзвеніти, або ви можете погано чути протягом декількох годин після звукового впливу. Шум характеризується інтенсивністю (вимірюється в децибелах), частотою (герци або кілогерци) та тривалістю.

Чи може шум вразити більше, ніж тільки слух?

Дзвін у вухах зазвичай виникає через вплив шуму і часто стає постійним. Організм деяких людей реагує на гучні звуки пришвидшенням пульсу та підвищенням тиску, або збільшенням шлункової кислоти. Людина стає неспокійною і дратівливою. Дуже гучний шум може зменшити ефективність виконання складних завдань, відволікаючи увагу від роботи.

Як можна захиститися від шуму?

Користуйтеся засобами захисту слуху, особливо якщо ви працюєте у надмірно гучному оточенні. Ними також потрібно користуватися під час роботи з потужними приладами, гучними інструментами для саду, застосування вогнепальної зброї або під час їзди на мотоциклі чи снігоході.

Існує два види засобів захисту слуху – беруші та навушники.

Беруші – це маленькі вкладиші, які вставляються в зовнішнє вухо. Вони мають бути щільно втиснуті, щоб вушний канал повністю блокувався. Неправильно вставлені, брудні або стерті беруші можуть неправильно увійти до проходу та спричинити подразнення вушного каналу. Є багато доступних видів, форм і розмірів берушів, що підходять для кожної форми вуха індивідуально та можуть бути виготовлені на замовлення. Для людей, у яких є проблеми з утриманням їх у вухах, беруші можна прикріпити до головної пов’язки.

Навушники складаються з регульованого наголів’я та двох чашок на кінцях, надягаються на зовнішнє вухо і повністю покривають його, створюючи повітряне ущільнення, так що вся поверхня вушного каналу блокується. Навушники можуть не щільно прилягати до голови, якщо надягнуті окуляри або у вас довге волосся, і тоді тиск наголів’я повинен бути достатнім, щоб твердо утримувати навушники на місці.

Чи буду я чути людей та помічати проблеми з приладами, якщо я надягну беруші або навушники?

Так само, як сонцезахисні окуляри дають змогу уникати яскравого світла, захисники слуху покращують розуміння мови в дуже шумних місцях. Навіть у тихій обстановці людина, що надягла беруші або навушники, зможе розуміти звичайну розмову.

Засоби захисту органів слуху злегка зменшать можливість людей з порушеним слухом або поганим розумінням мови розуміти нормальну розмову. Однак важливо, що таким чином люди запобігають подальшому пошкодженню слуху, використовуючи навушники або беруші в дуже шумних місцях.

Стверджувалося, що засоби захисту можуть зменшити можливість працівника почути звуки, які означають неправильне функціонування машини. Проте більшість працівників легко розпізнавали тихіші звуки і могли визначати такі проблеми. Якщо працівник слабо чує, він потребує порад експертів про те, як захиститися від подальшого погіршення слуху. У деяких випадках слухові апарати можна і навіть необхідно використовувати під навушники.

Як я можу визначити, чи я маю погіршення слуху?

Втрата слуху зазвичай розвивається протягом декількох років. Через те, що це відбувається безболісно та поступово, ви можете навіть не помітити цього. Але на що ви все ж таки можете звернути увагу – це дзвін у вухах, який може бути викликаний довготривалою дією шуму, що ушкоджує слухові нерви. Або ви можете недочувати те, що кажуть інші люди: їхня мова здаватиметься вам бурмотанням, особливо коли ви у людних місцях – у натовпі або на вечірці. Це може означати початок втрати слуху. Перевірка слуху допоможе визначити таке захворювання. 

Якщо у вас є хоч один із цих симптомів, вони можуть бути спричиненими сірчаною пробкою або вушною інфекцією, що можна порівняно легко виправити. Тим не менш, ви можете страждати від втрати слуху, що пов’язана із шумом. У будь-якому випадку, не ризикуйте із шумом, бо втрата слуху, яка спричиняється ним, постійна. Якщо ви підозрюєте втрату слуху, зверніться до лікаря-отоларинголога, що спеціалізується на лікуванні патологій вуха і проблемах зі слухом. Лікар допоможе діагностувати проблему та порекомендує найкращий спосіб для її подолання. 

Вимірювання звуку

Інтенсивність звуку вимірюється в децибелах (dB). Ця шкала охоплює звуки від найтихішого, що може почути людське вухо, який позначається 0 dB, до більш ніж 180 dB (шум на ракетному майданчику під час запуску ракети). Більшість науковців вважають, що тривалий вплив звуку з інтенсивністю понад 85 dB небезпечний. Результати наукових досліджень вказують на тривожне зростання у молоді втрати слуху, пов’язаної із шумом.

Приклади рівня децибел:

  • найтихіший звук, що чує людське вухо, – 0 dB
  • шепіт, тиха бібліотека, – 30 dB
  • звичайна розмова, пральна машинка, друкарська машинка – 60 dB
  • газонокосарка, рух вантажівок – 90 dB
  • бензопила, пневматичний дриль, снігохід – 100 dB
  • піскоструминний апарат, гучний рок-концерт, автомобільний гудок – 115 dB
  • постріл із рушниці, двигун літака (такий шум може спричиняти біль, навіть короткочасний вплив ушкоджує незахищені вуха) – 149 dB
  • Управління з охорони праці США встановило межу для шуму без захисту – 140 dB

Висота звуку – це частота звукових коливань за секунду, що вимірюється в герцах або кілогерцах, і його тривалість. Низький звук, такий як глибокий голос або туба, має меншу  кількість коливань на секунду, аніж тонкий голос або скрипка, – чим вищий звук, тим вища частота. Втрата можливості чути високі звуки також може призвести до нечіткого розпізнавання мови.

Фахові послуги з оцінки характеристик звуку (шуму) в Україні надають спеціалісти Науково-сервісної фірми «ОТАВА».