17 Травня, 2014

Захистити від електромагнітного випромінювання офісне приміщення цілком реально

Світовий науково-технічний розвиток призвів до того, що сучасні офісні приміщення стали підприємствами зі створення, приймання, обробки та передачі інформації. Для забезпечення такої діяльності потрібна різноманітна комп’ютерна та оргтехніка. Специфіка роботи таких офісів вимагає, щоб в одній великій кімнаті розміщалися робочі місця всіх співробітників, окрім директора та секретаря.

Що стосується України, то часто офіси розташовують в непристосованих приміщеннях (підвали, мансардні поверхи, приміщення поряд з електрощитовими та трансформаторами). То як же в таких умовах подбати про безпеку працівників?

Вимірювання електромагнітних полів доводять: UPS та безпровідні мишки поглиблюють проблему із випромінюванням

Працюючи за комп’ютером, користувач підпадає під вплив високочастотного електромагнітного поля (ЕМП). Як показують результати вимірювання електромагнітного випромінювання, інтенсивність опромінення ЕМП від комп’ютера підсилюється, коли одночасно оператор ще й розмовляє по мобільному телефону.

Протягом останніх п’яти років в офісах інтенсивно проводять заміну моніторів з електронно-променевими трубками на рідкокристалічні чи плазмові монітори. Це безумовно сприяє захисту від впливу електромагнітних полів та має позитивний вплив на умови праці, адже, сприяє зниженню рівня ЕМП на робочому місті.

Разом з тим, почали з’являтися нові комп’ютери, в яких зв’язок між різними блоками (мишка, клавіатура, монітор) здійснюється без кабелів за допомогою приймально-передавальних пристроїв. Вимірювання електромагнітних полів від таких пристроїв підтверджує, що це призводить до збільшення інтенсивності опромінення високочастотним ЕМП користувачів.

Дослідження із вимірювання електромагнітного випромінювання також показують: ще один негативний фактор для екології офісу – джерела безперебійного живлення, які встановлюють аби зберегти інформацію в умовах частих перебоїв з електропостачанням. Відповідно до результатів досліджень із вимірювання електромагнітного поля, ці прилади можуть суттєво підвищувати рівень ЕМП в офісі.

Проведені вимірювання електромагнітного випромінювання та дослідження впливу ЕМП на організм офісних працівників показали, що люди, які працюють в ЕМП, що перевищує допустимі норми, швидко втомлюються, скаржаться на головні болі, загальну слабкість, болі в ділянці серця. Вони стають дратівливими, у них збільшується пітливість та порушується нічний сон. Відтак, захист від ЕМВ не лише покращить самопочуття працівників, але і допоможе створити більш сприятливі умови для праці.

Вимірювання електромагнітного випромінювання допоможе провести ефективні заходи для захисту від ЕМВ

Перед проведенням в офісі заходів із захисту від електромагнітних випромінювань (екранування джерел ЕМП) потрібно провести вимірювання електромагнітного випромінювання від комп’ютерної техніки та від інших можливих джерел. На основі вимірювань електромагнітних полів можна виявити, яка техніка найбільше випромінює ЕМП. Фахівці проводять вимірювання рівня електромагнітного випромінювання від комп’ютерної техніки і надають рекомендації щодо захисту від впливу електромагнітних полів.

Для захисту від ЕМВ від зовнішніх джерел ЕМП (ЛЕП, випромінювання базових станцій стільникового зв’язку, тощо) застосовують спеціальну металеву сітку HEG10. Її виробник – компанія «Gigahertz Solutions». Ця сітка забезпечує захист від впливу електромагнітних полів високочастотних випромінювань і малих електричних полів.

Сітка зроблена з корозійностійкої нержавіючої сталі і для максимального ефекту (найбільш ефективного захисту від електромагнітних випромінювань) її потрібно заземлювати. Сітка HEG10 має згасання 40 дБ (99,99 % ефективності екранування) на частоті 1 ГГц. Розміри екранувальної сітки – 1,00 мм, діаметр дроту: 0,16 мм, щільність: 260 г/м2. Сітку приклеюють спеціальним дисперсним клеєм, який теж має ефект екранування ЕМП. Подібну за характеристиками сітку А2000+ випускає і німецька компанія «Aaronia AG».

farba_2Для захисту від впливу електромагнітних полів німецькою компанією «Gigahertz Solutions» була розроблена спеціальна фарба для екранування ЕМП. Екранувальну фарбу можна застосовувати для захисту від електромагнітних випромінювань від зовнішніх джерел (фарбування стін приміщення ззовні і з середини). Також її використовують для екранування корпусів комп’ютерів та іншої радіоелектронної техніки, щоб уникнути розповсюдження власного ЕМП.

Фарба для захисту від ЕМВ цієї марки є екологічно чистою, має високі звукоізоляційні та гідроізоляційні властивості. Екранувальна фарба легко наноситься на грубі та нерівні поверхні, має високий рівень адгезії з різними типами поверхонь і покриттів. Вона забезпечує ослаблення високочастотного та низькочастотного ЕМП до 40 дБ (99,99 %). Цю фарбу, крім екранування задля захисту від ЕМВ, провідні західні компанії застосовують ще і для захисту (блокування) «зняття» інформації з комп’ютерів та комп’ютерних мереж через реєстрацію їх електромагнітного випромінювання спеціальними пристроями, які потім «відновлюють» інформацію, що передається по мережі.

Дослідження із вимірюванням електромагнітного випромінювання також підтверджує, що фарба буде корисною для захисту від ЕМВ тих офісів, які розташовані у великих бізнес-центрах, де в одній будівлі розміщено декілька десятків офісів.

Окрім захисту від електромагнітного випромінювання, пофарбувавши свій офіс зсередини такою фарбою, Ви будете впевнені, що у Вашу мережу WIFI не проникне сторонній користувач і співробітникам буде зручніше працювати через екранування «чужих» WIFI мереж. Фарбу можна наносити на грубі та нерівні поверхні, вона має високий рівень адгезії з різними типами поверхонь та покриттів.

Придбати екрануючу фарбу виробництва німецької компанії «Gigahertz Solutions» для захисту від ЕМВ можна в Маркеті вимірювальних приладів «SIMVOLT», який є представником цієї компанії в Україні.

Ярослав Першегуба,
канд. мед. наук, ст. наук. співробітник 
лабораторії канцерогенних факторів ДУ «ІГМЕ ім. О.М. Марзєєва НАМНУ»

вимірювання електромагнітного випромінювання